Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkler En Çok Hangi Ülkeleri Seviyor? Uluslararası Araştırma Şirketinden Türkiye'ye Dair İlginç Bulgular

78PAYLAŞIM

Araştırmanın amacı, Türk toplumunun gözünden dünya ülkelerinin algısının nasıl olduğuna dair fikir edinmek ve bu algının dünya genelindeki algı ile karşılaştırılmasıdır. Araştırma BBC World Office ve Globe Scan tarafından yapılmıştır ve araştırmanın Türkiye ayağını şirketin stratejik ortağı Yöntem Araştırma yapmıştır. Telefonda anket ve yüzyüze konuşma teknikleri kullanılarak toplamda 24.542 kişinin fikri alınmıştır. Araştırmanın Türkiye ayağına 1.012 kişi katılmıştır. İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Adana, İzmirSamsun, Trabzon, Ankara, Kayseri, Malataya, Diyarbakır ve Erzurum şehirlerinde 15 yaş üstü ve kent nüfusunun %55’ini temsil eden bir coğrafi kesimle anket yapılmıştır. Aralık 2013- Nisan 2014 tarihleri arasında yapılan araştırmanın sonuçları şu şekildedir.

Türkiye’de en olumlu algıya sahip olan ülkeler Almanya, Japonya ve Birleşik Krallık’tır.

Türkiye’de en olumsuz algıya sahip olan ülkeler İran, İsrail ve Pakistan’dır.

Türkiye’de en olumlu algıya sahip olan Almanya aynı zamanda araştırma sonuçlarına göre dünyaya en olumlu etkisi olduğu düşünülen ülkedir.

Türkiye’de en olumsuz algıya sahip olan İran aynı zamanda araştırma sonuçlarına göre dünyaya en olumsuz etkisi olan ülkedir.

Dünyaya en olumlu etkisi olduğu düşünülen ülkelerin başında Almanya, Kanada, Birleşik Krallık ve Fransa gelmektedir.

Dünyaya en olumsuz etkisi olduğu düşünülen ülkelerin başında İran, Pakistan, Kuzey Kore ve İsrail gelmektedir.

2005 yılından bu yana olumsuz algısı artarken olumlu algısı azalan ülkelerin başında Rusya, Çin, Avrupa Birliği ve Japonya gelmektedir.

2005 yılından bu yana olumlu algısı artarken olumsuz algısı azalan ülkelerin başında Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir.

Dünya Genelinde Ülkeler Algısı

Türkiye’de En Olumlu Algılanan Ülkeler

Türkiye’de En Olumsuz Algılanan Ülkeler

Çeşitli Ülkelerin Algı Trendleri

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir