Üç Büyük Kentte İmam Hatip Israrı: Sınavla Girilecek Okullarda Anadolu ve Fen Liseleri Son Sırada...

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Lise kontenjanları, MEB’in dini eğitim tercihini gösteren yeni bir veri oldu. Ankara, İstanbul ve İzmir’de 184 imam hatip lisesi “Nitelikli okul” seçilirken Anadolu liseleri arasında nitelikli okul sayısı 128’de kaldı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre sınavla girilen lise kontenjanlarının yüzde 40’ını imam hatip ve meslek liselerine veren MEB, Ankara, İstanbul ve İzmir’de de tercihini imam hatiplerden yana kullandı. İstanbul’da 125 imam hatip lisesi ve 141 meslek lisesi sınavla öğrenci alacak okul olarak seçilirken listeye girebilen Anadolu lisesi sayısı 78’de kaldı.

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzunun detayları, MEB’in eğitime yaklaşımını yansıttı. Hemen her yıl, “Okul kontenjanları öğrencilerin ilgisine göre belirlenmiyor” uyarısıyla karşılaşan Bakanlık, eleştirileri yine görmezden geldi. LGS puanı ile öğrenci alacak okul türlerinin illere göre dağılımı da MEB’in yönelimini ortaya koydu.

İstanbul’da 125 okul, “nitelikli” olarak belirlenirken 141 meslek lisesi de bu kategoriye sokuldu.

İstanbul’da, sınavla öğrenci alacak 266 imam hatip ve meslek lisesine karşın Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinin toplamı 95 olarak ifade edildi. Öğrencilere sınav puanıyla tercih edebilecekleri yalnızca 78 Anadolu lisesi sunuldu.

Benzer bir tablo Ankara için de oluştu.

Ankara’da toplam 66 imam hatip ve meslek lisesinin sınavla öğrenci alacağı bildirildi. Buna karşın Anadolu lisesi sayısının 25 olduğu belirtildi. LGS puanıyla öğrenci alacak imam hatip ve meslek liseleri, Anadolu liselerinin sayısını ikiye katladı. İzmir’de de tablo değişmedi. Kentteki 24, “n itelikli” imam hatip lisesi kılavuza dahil edilirken Anadolu liselerinde bu sayı imam hatiplerden yalnızca bir fazla olarak belirlendi. İzmirli öğrencilerin sınav puanıyla tercih edebileceği meslek lisesi sayısı ise 32 oldu.

Muş'ta 4.2 Büyüklüğünde Deprem - onedio.com
Muş'ta 4.2 Büyüklüğünde Deprem - onedio.com
Tüketicinin Bilinçlenmesinde Fayda Var: Plastik Ambalajların Üstündeki Geri Dönüşüm İşaretlerinin Anlamları - onedio.com
Tüketicinin Bilinçlenmesinde Fayda Var: Plastik Ambalajların Üstündeki Geri Dönüşüm İşaretlerinin Anlamları - onedio.com
İmamoğlu Ekonomik Krizi İşaret Etti: 'Ramazan Pidesi 1.5 TL'ye Satılacak' - onedio.com
İmamoğlu Ekonomik Krizi İşaret Etti: 'Ramazan Pidesi 1.5 TL'ye Satılacak' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir