Türkiye Yeni Bir Soğuk Hava Dalgasının Etkisinde

 > -
Abone ol

Meteoroloji Genel Müdürlüğü | Günlük Rapor

Türkiye bugünden itibaren yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. Yapılan son değerlendirmelere göre Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Adana ve Hatay çevreleri ile Çanakkale'nin doğu ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların, Marmara'nın kuzeydoğusu ve Karadeniz kıyıları ile Tunceli, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. 

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey, iç ve batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, güneydoğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, İç Ege, Marmara'nın güneydoğusu ve zamanla Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak (30-60 km/s), Marmara'nın kuzey ve batısı ile Ege kıyılarında kısa süreli fırtına (50-70 km/s), zamanla Güney Ege kıyılarında fırtına (60-80 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Marmara'nın kuzeydoğusu ve Karadeniz kıyıları ile Tunceli, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI: Rüzgarın, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, İç Ege, Marmara'nın güneydoğusu ve zamanla Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak (30-60 km/s), Marmara'nın kuzey ve batısı ile Ege kıyılarında kısa süreli fırtına (50-70 km/s), zamanla Güney Ege kıyılarında fırtına (60-80 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde muhtemel çığ tehlikesi bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON İLE BİRLİKTE SİS UYARISI: İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Çok bulutlu, bölgenin doğusu ve Kırklareli çevreleri ile Çanakkale'nin doğu ilçelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/s), bölgenin batısında kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölgede sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

BİLECİK Çok bulutlu ve kar yağışlı 0

BURSA Çok bulutlu ve kar yağışlı 2

EDİRNE Parçalı ve çok bulutlu 2

İSTANBUL Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 2

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin iç kesimlerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Kuzey Ege'nin bölgenin iç kesimlerinde, gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli olarak (30-60 km/s), kıyılarda kısa süreli fırtına (50-70 km/s), gece saatlerinde Güney Ege kıyılarında fırtına (60-80 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR Çok bulutlu ve aralıklı hafif kar yağışlı 1

AYDIN Parçalı ve çok bulutlu 12

İZMİR Parçalı bulutlu 9

MUĞLA Parçalı ve çok bulutlu 10

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin iç kesimleri ile Adana ve Hatay çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın gece saatlerinde Batı Akdeniz kıyılarında kuzey yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

ADANA Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 14

ANTALYA Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde İbradı, Akseki ve Gündoğmuş ilçeleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 15

K.MARAŞ Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu 8

MERSİN Çok bulutlu 14

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA Çok bulutlu, hafif olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı 1

ESKİŞEHİR Çok bulutlu, hafif olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı 0

KIRŞEHİR Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 3

KONYA Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; sabah saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

BARTIN Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 2

BOLU Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı -1

DÜZCE Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 2

ZONGULDAK Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 2

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin yüksek ve eğimli yerlerinde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ORDU Çok bulutlu ve karla karışık yağmur ve kar yağışlı gececeği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 4

SAMSUN Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı gececeği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 3

TOKAT Çok bulutlu ve kar yağışlı 1

TRABZON Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı gececeği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 4

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu ve bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Tunceli, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AĞRI  Çok bulutlu ve kar yağışlı -4

ERZİNCAN Çok bulutlu ve kar yağışlı 2

ERZURUM Çok bulutlu ve kar yağışlı -2

MALATYA Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 5

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, kuzeyi ile yüksek kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgede yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR Çok bulutlu ve yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu 9

GAZİANTEP Çok bulutlu ve yağmurlu 9

ŞANLIURFA Çok bulutlu ve yağmurlu 11

SİİRT  Çok bulutlu ve yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu 9

DENİZLERDE HAVA

Batı Karadeniz, Marmara ve Ege ile gece saatlerinden itibaren Batı Akdeniz'de fırtına bekleniyor.

KARADENİZ Hava Durumu: Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Rüzgar: Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/saat), batısı 6 ila 8 (50-75 km/saat) kuvvetinde; Doğu Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/saat), batısı kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/saat) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, orta ve batısında 2,0 ila 3,0m, Batı Karadeniz'in batısında 3,0 ila 4,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA Hava Durumu: Çok bulutlu ve kar yağışlı, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/saat) kuvvetinde; Dalga: 3,0 ila 4,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/saat), sabah ve öğle saatlerinde Güney Ege'de 5 ila 7 (40-60 km/saat) kuvvetinde; Dalga: 3,0 ila 4,0m, Görüş: İyi.

AKDENİZ Hava Durumu: Parçalı bulutlu, doğusu çok bulutlu, İskenderun körfezi sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz'de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/saat), akşam saatlerinde 4 ila 6 (30-50 km/saat), gece saatlerinden itibaren 6 ila 8 (50-75 km/saat); Doğu Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/saat) kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5m, batısında 1,0 ila 2,0m, akşam 2,5m, gece 3,0 ila 4,0m, Görüş: iyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ Hava: Çok bulutlu ve kar yağışlı; Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/saat) kuvvetinde; Dalga Yüksekliği: 0,25 ila 0,5m; Görüş Mesafesi: İyi, yağış anında orta.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir