Görüş Bildir
Haberler
'Türkiye'nin En Büyük Güneş Santrali' Açıldı

'Türkiye'nin En Büyük Güneş Santrali' Açıldı

Onedio Medya
04.05.2016 - 17:24

Konya'da 430 dönüm arazi üzerinde kurulan Kızören Güneş Santrali'nin açılışı yapıldı. Santral 22,5 megavat kapasiteye sahip. Yetkililere göre Türkiye'nin en büyük santralindeki paneller uzaktan izlenebiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Konya'nın Karatay ilçesinde 430 dönüm arazi üzerinde kurulan Kızören Güneş Santrali açıldı. Tekno Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu açılıştaki konuşmasında, Kızören Güneş Santrali'nin toplamda 22,5 megavat kapasiteye sahip olduğunu belirterek, 'Açık ara farkla Türkiye'nin en büyüğü durumundayız' dedi.

Güneş enerjisi sektörünün yeni bir alan olduğuna işaret eden Coşkunoğlu, güneşin, Türkiye'nin milli serveti olduğunu, 5 seneye kadar güneş enerjisinin tüm enerji üretim şekillerinin önüne geçeceğini ifade etti. Coşkunoğlu, şöyle devam etti:

'Şu anda burası toplamda 22,5 megavat kapasiteye sahip. Açık ara farkla Türkiye'nin en büyüğü durumundayız. Güneş sektörü çok şeylere gebe. Hızlı bir şekilde büyüyeceğini görebiliyoruz. Türkiye güneş yönünden bir milli servetin üzerinde oturuyor. Avrupa'da güneş ışın oranları bakımından en iyi coğrafi bölgeye sahibiz. Genel bir misyonumuz var. Her çalıştığımız sektörde öncülük ederiz ve herkese örnek olmaya çalışırız. Şu anda Türkiye'nin farklı yerlerinde faaliyette olan 400 megavatlık tesis var. Hiçbirisi bu tesisteki teknik alt yapıya sahip değil. Santral, 'Online Scada' mimarisine sahip Türkiye’deki tek santral. Tamamen yerli yazılım geliştirilerek tasarlanan sistemle paneller uzaktan izlenebiliyor ve üretim değerleri de anlık takip edilebiliyor.'

"Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz"

"Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz"

Bir gazetecinin, 'Güneş santrali için neden Konya’yı tercih ettiniz?' sorusuna Coşkunoğlu, 'Sonuç olarak hammaddemiz güneş ışığı. Güneş ışığının en yoğun olduğu yerlere yapmak en mantıklısı. Konya'nın bir diğer özelliği de düz bir arazide bulunması. Dolayısıyla Konya bu işe başlanılacak en iyi il' yanıtını verdi.

Santralin sahibi Tekno Ray Solar şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş da tesiste toplamda 75 bin panelin olduğunu belirterek, 'Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu. Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz. Şu anda yerli olan tarafımız yüzde 50. Çalışmalarımızla bu oran artacaktır. Santralin yapımında dönem dönem 400 kişiyi istihdam ettik' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın