Türkiye Ekonomisi İkinci Çeyrekte Yüzde 9,9 Küçüldü

 > 
65PAYLAŞIM

TÜİK'in verilerine göre Türkiye ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9,9 küçüldü. Sanayi yüzde 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri yüzde 18,0 azaldı.

Rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Pandeminin etkilerini 2. çeyrekte hissedeceğimizi biliyorduk. Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi." dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ikinci çeyreğine (nisan-haziran) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. 

Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak,  yeni tip koronavirüs salgını ve kısıtlama tedbirlerinin etkili olduğu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 9,9 azalış gösterdi. 

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre tarım %4,0, bilgi ve iletişim faaliyetleri %11,0, finans ve sigorta faaliyetleri %27,8, gayrimenkul faaliyetleri %1,7 arttı.

Sanayi sektöründeki daralma yüzde 16,5 oldu

Sanayi %16,5, inşaat sektörü %2,7, hizmetler %25,0, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri %18,0 azaldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, büyüme rakamları ile ilgili bu paylaşımı yaptı: "GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi"

Ekonomist Murat Kubilay ise Berat Albayrak'ın -31.7 olarak paylaştığı ABD'nin büyüme oranına böyle itiraz etti 👇

Benzer bir çıkış ekonomist Mustafa Sönmez'den de geldi 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir