Türkiye'de 2014 Yılına Damga Vurmuş 29 Unutulmayacak Olay

 > -
Abone ol

Türkiye'de 2014 Yılında Yaşanan En Önemli Olaylar

2014 yavaş yavaş geride kalırken, birçoğumuzun hemfikir olacağı üzere gerçekten unutulmaz birçok olayla hatırlayacağımız bir yıl olacak. Komşularla yaşanan sorunlar ve ortadoğuda alevlenen silahlı hareketler, ülke içinde yaşadığımız soruşturmalar, harareti yüksek seçim dönemleri ve maalesef birçok can kaybının yaşandığı iş kazaları, 2014 yılına dair hatırlayacağımız olaylardan olacak. 

İşte 2014 yılında Türkiye...

1. 19 Ocak: Adana'da MİT'e ait olduğu açıklanan TIR'lar durduruldu

17 Aralık 2013 Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'yla, 2014'ün çok hareketli geçeceğinin sinyalini almıştık. Savcılık ile MİT arasında bir krize neden olan TIR'larda silah ve mühimmat olduğu iddia edildi, TIR'larda arama yapıtırılmadı.

Tutanağa göre, araçtaki görevliler TIR'ı durdura jandarmaya, 'Arayamazsın, devlet sırrı' dedi. Valilik, TIR'da 'üç MİT mensubunun olduğunu açıkladı, CHP 'El Kaide'ye giden silahlar' olduğu çok açık' açıklaması yaptı. Bu arada, TIR'ı durduran komutan da görevinden alındı.

Nereye gittikleri ve ne taşıdıkları bilinmese de, Adana'da yaşanan bu olay çok konuşuldu. Detayların yer aldığı ilgili haberimiz.

2. 5 Şubat: Türkiye'nin yüreğini burkan olay

Van'ın Gürpınar ilçesinde bir mezrada rahatsızlanan üç yaşındaki Muharrem'in cansız bedeni çuvalla babasının sırtında taşınırken...

Sağlık görevlilerini arayarak yardım isteyen aile, görevlilerin gelmesi umuduyla bekledi, ancak gece 02:00'de Muharrem maalesef hayatını kaybetti. Yaşanan acı olayla ilgili sorumlu bulunamadı.

3. 28 Şubat: Zarrab ve Bakan çocuklarına tahliye

17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunan işadamı Reza Zarrab, bakan çocukları Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan ile Özgür Özdemir ve Hikmet Tuner'e  tahliye çıktı. 

Erdoğan, 'Adaletin yerini bulacağını biliyordum' dedi.

4. 12 Mart: Berkin Elvan 269 gün dayanabildi

Gezi eylemlerinde polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurularak komaya giren Berkin Elvan, aylarca komada direnişini sürdürse de, 12 Mart 2014 günü hayata gözlerini yumdu.

Berkin vurulalı 537 gün geçti, ortada ne bir dosya ne de bir dava mevcut.

5. 20 Mart: Twitter'a erişim engellendi

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın Bursa mitinginde 'Twitter mwitter kökünü kazıyacağız' açıklamasının ardından, Twitter'a erişim yasağı getirildi.

Getirilen yasağın ardından, VPN ve DNS değiştirme gibi yöntemlerle sosyal paylaşım sitesine giriş yapan kullanıcılar, 3 saatte 2.5 milyon tweet atarak bir rekor kırmıştı.

6. 25 Mart: Asla gelmeyen 'bomba' tape

Haramzadeler ve Başçalan adlı anonim hesapların paylaştığı gizli ses kayıtları Türkiye'de bir numaralı gündem maddesi olmuştu. O dönemlerde '25 Mart'ta yayınlanacak çok önemli bir tapeden bahsediliyordu. İnsanlar günlerce uyumadı, tape uykusuzluğu kavramı ortaya çıktı.

25 Mart geldi, geçti. Üç gün oldu, beş gün oldu aylar oldu hala bir şey yayınlanmadı. Akıllarda ise, Haramzadeler Soundtrack albümünden Barış Manço'nun, Moğollar'ın eserleri kaldı.

7. 27 Mart: Ses kayıtları yayınlandı, Youtube'a da erişim yasağı geldi

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun yer aldığı iddia edilen bir ses kaydı, gündeme bomba gibi düştü. RTÜK tarafından yayın yasağı getirilen ve anında soruşturma başlatılan kayıt sonrasında, Youtube'a da erişim engeli getirildi. 

Kayıtta, Suriye ile bir savaş çıkarma planı yer alıyordu. Ses kaydında 'Gerekirse Süleyman Şah'a biz saldırırız' ifadesi çok tartışılmıştı.

8. 30 Mart: Yerel seçim tartışmaları

Büyükşehirlerde mevcut partilerin yönetiminin sürdüğü 30 Mart Yerel Seçimleri, başta Ankara olmak üzere birçok il ve ilçe seçiminde yaşanan tartışmalar ile hafızalarda yerini aldı. 

CHP Ankara adayı Mansur Yavaş ve Ankara B. Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında kıran kırana geçen seçim yarışı sonucunda, Gökçek yine başkan seçildi. Yapılan itirazlar, protestolar ve binlerce tutanak ise 30 Mart'a dair akıllarda kalan olaylardan oldu.

Ve tabi ki, trafoya giren kedi.

9. Taner Yıldız'ın Trafoya kedi girdi açıklaması

10. 4 Nisan: İstanbul Pamir'e ağladı

4 Nisan günü İstanbul Zekeriyaköy'de kaybolan Pamir Dikdik için günlerce arama çalışmaları yapıldı. Arama çalışmaları büyük bir yankı uyandıran, yediden yetmişe herkesin seferber olduğu 4 yaşındaki Pamir'in cansız bedeni, villanın havuzunda bulundu.

11. 13 Mayıs: Soma'da '301' madenci göçük altında kaldı

13 Mayıs'ta Soma'da bir maden ocağında elektrik kaçağından dolayı çıkan yangında, 301 madenci göçük altında kalarak hayatını kaybetti. Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybı yaşanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçen Soma, iş güvenliği tartışmalarını beraberinde getirdi.

12. Çizmeyi çıkarayım sedye kirlenmesin diyen yürekli madenci

13. 14 Mayıs: Soma'da akıllara kazınan 'o tekme'

Soma'da protestoların yaşandığı dönemde devlet de ilçeye adımını atmıştı. Kolluk kuvvetleri tarafından yakalanmış bir protestocuya Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in attığı bu tekme, o dönemin en çok konuşulan konuları arasında yer aldı.

14. 16 Mayıs: 'Bu ülkenin başbakanına yuh çekersen, tokadı yersin'

Soma faciasının ardından bölgeye giden dönemin Başbakanı Erdoğan ve heyeti orada bulunan kalabalık tarafından protesto edildi. Erdoğan'ın orada bulunan bir vatandaşa yanıtı, kameralara böyle yansımıştı.

15. 24 Mayıs: 'Kış Uykusu' Altın Palmiye ödülünü kazandı

Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğini yaptığı Kış Uykusu filmi, 2014 Cannes Film Festivali'nde ödül kazandı. 

Filmde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen ve Nejat İşler rol alıyor.

16. 11 Haziran: IŞİD Musul Başkonsolosluğu'nu bastı

Özel harekat polisleri tarafından korunan Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na 900 IŞİD militanı tarafından yapılan kuşatma sonrası, 49 başkonsolosluk çalışanı IŞİD tarafından rehin alındı.

Baskın hakkında getirilen yayın yasağı, uzun rehinelik süresi ile birlikte çok tartışılan sürecin sonucunda 20 Eylül'de rehineler Türkiye'de döndü.

Times'ta yayınlanan bir haberde, 'rehinelere karşılık IŞİD militanları takas olarak verildi' ifadesi geçti. Bir yalanlama gelmemekle birlikte Erdoğan, 'Velev ki bir takas yapıldı, ben vatandaşlarımın kurtarılmasına bakarım' dedi.

17. 18 Haziran: Evren ve Şahinkaya'ya müebbet

12 Eylül Davası'nda, darbe suçundan haklarında dava açılan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya müebbet cezası verildi.

18. Temmuz: Bonzai can almaya devam ediyor

Sentetik uyuşturucu bonzai, ölümcül etkilerine rağmen maalesef çok fazla yaygın. 2014 yılında bonzai kullanımı, yüzlerce gencin hayatına mal oldu. 2014 yılında Türkiye'de en az 400 kişinin bu sebepten dolayı yaşamını kaybettiği ifade ediliyor. Bkz: 10 maddede bonzai dosyası

19. 10 Ağustos: Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'ın girdiği 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde kazanan Erdoğan oldu.

Seçim sonuçları ise şu şekildeydi,

% 51.79 Erdoğan

% 38.44 İhsanoğlu

% 9.76 Demirtaş

20. 13 Ağustos: Süleyman Seba'ya yaşamını yitirdi

Beşiktaş'ın efsane ismi Süleyman Seba, 88 yaşında hayatını kaybetti. 1946-1954 yılları arasında Beşiktaş'ta oynadığı 185 maçta 44 gol atan Seba, futbolculuk kariyerini noktaladıktan sonra 1984-2000 yılları arasında Beşiktaş'ta başkanlık yapmış, kulübün efsanelerinden olmuştu.

TFF, 2014-2015 Sezonu'nu 'Süleyman Seba Sezonu' olarak ilan ettiğini açıkladı.

21. 21 Ağustos: Yeni Başbakan 'Davutoğlu'

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ile birlikte, yeni başbakan kim olacak tartışmaları uzun süre gündemi meşgul etti. Çoğunluğun favori gördüğü isim Davutoğlu, 21 Ağustos günü açıklandı.

22. 6 Eylül: Torunlar inşaatta asansör kazası

Mecidiyeköy'de, eski Ali Sami Yen Stadı'nın bulunduğu bölgede süren Torunlar İnşaat'a ait binada 32. kattan düşen asansör, 10 işçinin yaşamını kaybetmesine sebep oldu.

23. 6-7 Ekim: Kobani olaylarının ağır bilançosu

Kobani'de (Ayn-el Arap) IŞİD kuşatması, Türkiye'nin en çok konuşulan olayları arasında yer aldı. HDP'nin Kobani'de yaşananları protesto çağrısının ardından yaşanan olaylarda tam 50 kişi hayatını kaybetti.

Asker kışladan çıktı, tanklar şehir merkezlerinde konuşlandı.

24. 10 Ekim: Cem Garipoğlu'nun intiharı

Münevver Karabulut'un katili Cem Garipoğlu, uzun bir süre saklandı. Olaydan 197 gün sonra teslim olan Garipoğlu, 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

10 Ekim 2014'de Cem Garipoğlu'nun cezaevinde kendini asarak intihar ettiği açıklandı. Adli Tıp incelemesini tamamlasa da, bu olay birçok kişiye göre 'düşündürücü'. Özellikle sosyal medyada birçok komplo teorisi paylaşıldı.

25. 28 Ekim: Yine maden kazası, yine acı: Ermenek

Soma'nın acısı dinmemişti ki, bu sefer Karaman'ın Ermenek ilçesinden bir kötü haber geldi. Has Şekerler Maden Ocağı'nda yaşanan su baskınının ardından 18 işçi ocakta mahsur kalmıştı.

Günlerce süren bekleyişin ardından, madencilerin cansız bedenlerine ulaşıldı. Ermenek'te yaşanan maden faciası, Soma gibi yürek burkan birçok anla hatıralara kazındı...

26. Madencinin annesi: Oğlum yüzme bilmezdi, suyun içinde ne yaptı

27. 29 Ekim: Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışmalarıyla birlikte açıldı

Atatürk Orman Çiftliği'nde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, maliyeti ve gösterişli yapısı sebebiyle çok eleştirildi. 

Resmi rakamlara göre binanın maliyeti 1.370.000.000 ₺.

28. 2 Aralık: Bedelli askerlik uygulaması açıklandı

Bedelli askerlik uzun bir süredir tartışılıyordu. Çıkacak, çıkmayacak, o yaşı ya da bu yaşı kapsıyor söylentilerine gelen açıklama son noktayı koydu.

1 ocak 2015 tarihi itibariyle 28 yaşından gün almış olanlara 18 bin tl karşılığında bedelli askerlik imkanı sunuldu.

29. 14 Aralık: Beklenen operasyon

Twitter'ın en gizemli isimlerinden Fuat Avni'nin günler öncesinden açıkladığı 'cemaat' operasyonu yapıldı. 

Zaman Gazetesi'nin Yenibosna'daki binasına yapılan baskında, birçok gözaltı yapıldı. Bazı dizi yapımcı ve yönetmenleri de gözaltına alınırken, gazete binası önünde toplanan kalabalık, operasyonu protesto etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oxcakmak

Zorla lağım temizlettirilen taşeron işçi Zafer Açıkgözoğlu Nerde?

beyza-yildirim7

12Mart günü hayatını kaybeden Burakcan Karamanoğlu nerde peki?

delidirneyapsayeridir

Harika bir yıldı! Bunun bir parçası olduğunuz için teşekkürler!

slacan

vay anasını şunlardan biri avrupa ülkesinde olsa büyük olay çıkardı biz kaç tanesini birden bir yılda yaşadık akp ile berbat bir yıl daha

mhsm-czr

Yeni Büyük Türkiye'm de koskoca bir yıl geçmiş, altın palmiyeden başka güzel bir olay yok. Alenen tırlarla Işid köpeklerine silah yollanması, Berkin'nin katledilişi ve maalesef Soma faciasını unutamayacağım. Ayrıca editör Yırca'da ki zeytin katliamını da atlamışsın.

Görüş Bildir