Türk ve Dünya Edebiyatından Yalnızlığı En İyi Şekilde Anlatan 20 Etkileyici Alıntı

-

Pek çok insan tarafından zorlayıcı bir süreç olarak tanımlanmasına rağmen özgürlüğün sembolü olan yalnızlığı en iyi şekilde anlatan 20 etkileyici alıntıyı sizler için derledik!

1. Sabahattin Ali

"Hayatta yalnız kalmanın esas olduğunu hala kabul edemiyor musunuz? Bütün yakınlaşmalar, bütün birleşmeler yalancıdır. İnsanlar ancak muayyen bir hadde kadar birbirlerine sokulabilirler, üst tarafını uydururlar ve günün birinde hatalarını anlayınca, yeislerinden her şeyi bırakıp kaçarlar. Halbuki mümkün olana kanaat etseler, hayallerindekini hakikat zannetmekten vazgeçseler bu böyle olmaz."

2. Arthur Schopenhauer

"Kalbin gerçek, derin barışı ve tüm ruhun huzuru sadece yalnızlıkta bulunur."

3. Duygu Asena

"Yalnız yaşamayı bilinçli olarak seçenler, hiçbir zaman gerçek anlamda yalnız kalmazlar. Onlar genellikle ne istediğini bilen, yaşamı tanıyan güçlü kişilerdir. Çevreleri vardır, dostları çoktur, sevenler arasında yaşarlar. İstedikleri zaman başkalarıyla birlikte, istedikleri zaman tek başınadırlar. Onların yaşamlarına müdahale eden, onun adına kararlar alan, yaşamlarını kısıtlayan kimseler yoktur yalnızca."

4. Nikola Tesla

"Yalnız olmak, icat etmenin sırrıdır. Yalnız olduğun zaman, fikirlerin doğduğu zamandır."

5. Orhan Pamuk

"Yalnızlık bir gurur sorunudur; kendi kokusunun içine mağrur bir şekilde gömülür insan."

6. Friedrich Nietzsche

"Kimine göre yalnızlık, hasta kişinin kaçışıdır; kimine göre de hasta kişilerden kaçıştır."

7. Aziz Nesin

"Yalnızlık, insanın kendisini başkalarıyla, başkalarını kendisiyle bölüşememesi, ortaklaşmaması demektir. Bizim çoşkularımızda başkaları susuksa, başkalarının acısına biz duygusuzsak, hepimiz yalnızız demektir."

8. Sigmund Freud

"Beklemeyi bilen kişi kimseye ödün vermez, yalnızlığını sahiplenen kişi dışardaki kargaşaya boyun eğmez."

9. Ece Temelkuran

"İnsan çok yalnızken, bir tane daha kendinden doğuruyordu içinde, ‘Korkma’ desin diye."

10. Milan Kundera

"Yalnızlık: Bakışlardan uzak olmanın hoşluğu."

11. Sait Faik Abasıyanık

"Yüreğinin üstünde bir şey varmış gibi, değil mi? Yalan. Mutlak bir yerde okudun. Yahut biri anlattı. Yahut aklında böyle kalmış. Yüreğinin üstünde bir şey yok. Yalnızlık. Yalnızlık güzel. Güzel değil. Kavun acısı. Kavun acısı da ne?"

12. Charles Bukowski

"Hiç yalnız hissetmedim kendimi. Bir odada tek başıma kaldım, intiharın eşiğinde. Kendimi çok kötü hissettiğim oldu ama hiçbir zaman birinin odaya girip kendimi daha iyi hissetmemi sağlayacağını düşünmedim… Ya da birkaç kişinin. Başka bir deyişle, yalnızlık beni hiçbir zaman rahatsız etmemiştir, çünkü yalnız kalmaya doyamam. Ben kendimi insan dolu bir odada ya da tezahürat yapan seyircilerle dolu bir tribünde en yalnız hissederim."

13. Tezer Özlü

"İnsan sevgisi zaman zaman yalnızlığımızın boyutlarını aştı, zaman zaman da insanlar yalnızlığımızı bir başınalığımızdan daha derin, daha dayanılmaz boyutlara iteledi."

14. Carl Gustav Jung

"Yalnızlık, insanın çevresinde insan olmaması demek değildir.İnsan kendisinin önemsediği şeyleri başkalarına ulaştıramadığı ya da başkalarının olanaksız bulduğu bazı görüşlere sahip olduğu zaman kendisini yalnız hisseder."

15. Oğuz Atay

"Önce kelime vardı diye başlıyor Yuhanna'ya göre incil. Kelimeden önce de yalnızlık vardı. Ve kelimeden sonra da var olmaya devam etti yalnızlık... Kelimenin bittiği yerden başladı; kelimeler söylenmeden önce başladı. Kelimeler, yalnızlığı unutturdu ve yalnızlık, kelimeyle birlikte yaşadı insanın içinde. Kelimeler, yalnızlığı anlattı ve yalnızlığın içinde eriyip kayboldu. Yalnız kelimeler acıyı dindirdi ve kelimeler insanın aklına geldikçe, yalnızlık büyüdü, dayanılmaz oldu."

16. Hermann Hesse

"Yalnızlık bağımsızlıktır, yalnızlığı arzulamış, uzun yıllar içinde onu ele geçirmiştim. Soğuktu bu yalnızlık, orası öyle ama sessizdi. Yıldızların içinde dolanıp durduğu uzay gibi harikulade sessiz ve büyük."

17. Hakan Günday

"İnsanın tek gerçek özgürlüğü yalnızlığıdır ve yalnızlığı küçük düşürense bağımlılıklardır. Aşklar, alkol, nikotin, ahlaki değerler, uyuşturucular... Hepsi de birer pranga olabilir her an insanın ayağına, zevk veren prangalar. Ortak özellikleri, varlıklarının verdikleri zevkin uzun bir süre sonra hissedilememesi, yokluklarının ise derhal kalpte bir ağrı yaratmasıdır. Bağımlı insan atlı karıncaya binmiş gibidir. Ne bir varış noktası, ne de bir ilerleme vardır hayatında. Herkes ilk başladığı yerde, midesi kaldırana kadar döner durur. İnsanın kendiyle mücadelesi, bağımlılıklarını yok etmesiyle başlar."

18. Douglas Adams

''Korkarız yalnızlıktan ama bil ki yalnızsan yalancı arkadaşların, ikiyüzlü dostların ve çekip gidecek bir sevgilin olmaz.''

19. Murathan Mungan

"Yalnızlıktan korkmayan insanları sessizliklerle, suskunluklarla, dışlamalarla korkutamaz, cezalandıramazsınız. Başka yollar deneyin."

20. Paul Auster

"Asıl yalnızlık, yalnız hissetmenize sebep olacak kişilerle yaşamak zorunda kalmanızdır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur-ugur9

Yalnızlık çok güzel birşey ya o yüzden yalnızların hepsi mutsuz ....

witcher

Yalnızlık, kimine göre yalın ayak ateşte yürümek, kimine göre serin sularda yüzmek.

ismail-yilmaz26

Yalnızlık,kendin için yaşamak,seni kimsenin haketmediğini bilmektir sadece...

marblingg

Murathan Mungan ve Paul Auster en iyi anlatanlar *.* (Bana göre)

fuliben

duygu asena ve bukowski direk dusuncelerimi soylemis .

Görüş Bildir