Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk-İş Açıkladı: Yoksulluk Sınırı 5.262 Liraya Yükseldi

 > 
144PAYLAŞIM

 Türk-İş'in araştırmasına göre, ocak ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 1.615, yoksulluk sınırı ise 5.262 liraya yükseldi.

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı araştırması"nın ocak ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, ocak ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı, 1.615 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı ise 5.262 lira oldu.

Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 9,22 olurken, yıllık ortalama artış yüzde 9,71 olarak hesaplandı.

Hesaplamalara göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçen aya göre 7 lira, geçen yıla göre 136 lira artış gösterdi 👇

Yoksulluk sınırı tutarı ise son bir ayda 24 lira, geçen yılın ocak ayına göre ise 444 lira arttı.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 1.998 lira 88 kuruş olarak hesaplandı.

Türk-İş

Geçtimiz ay sonunda Türkiye'de asgari ücretin 1.603 lira olduğu açıklanmıştı.

Ve Milyonlarca Kişinin Beklediği Asgari Ücret Açıklandı: 1.603 Lira - onedio.com
Ve Milyonlarca Kişinin Beklediği Asgari Ücret Açıklandı: 1.603 Lira - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osuran-boga03

boşuna demeişler gözünüze dizinize dursun 200lira zammın nesini begenmiyorsunuz

m_fatih34

sustukça dahada büyüyor

colombian

bu memleket acından inlese dönüp bakmam amk

eluine

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 1.998 lira 88 kuruş olarak hesaplandı. İntihar etmekten vaz geçtim. Bekar bir çalışan olarak asgari ücretle 2019'u göremeden ölürüm zaten.

qznurerdal

biz öğretmenler açlık sınırındayız 🙄

Gizli Kullanıcı

NORMAL HALK SANKİ ÇOK FARKLI. SİZ ÜSTÜNE BİR DE YILIN EN AZ 2 AYI TATİL YAPIYOSUNUZ.

Görüş Bildir