Görüş Bildir
Haberler
Türk Düğün Konvoyu Yine Hollanda'yı Karıştırdı: Bir Polis Memuru Darp Edildi

etiket Türk Düğün Konvoyu Yine Hollanda'yı Karıştırdı: Bir Polis Memuru Darp Edildi

Hollanda'nın Rotterdam kentinde tehlikeli sürüş, sol şeridi gereksiz ihlal ve korna çalarak gürültü yaptıkları şikayetiyle durdurulan düğün konvoyundaki bazı kişilerin polis memurunu dövdü. Olay sonrası sosyal medyada, 'Kornacı Türkler polis dövdü' başlığı ile Hollandalılar olaya tepki gösterdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, olay, cuma akşamı Rotterdam'ın Westzeedijk bölgesinde meydana geldi. Korna çalarak ilerleyen bir düğün konvoyu, polis ekibi tarafından durduruldu.

Tehlikeli bir şekilde araç kullanma, sol şeridi gereksiz yere işgal etme ve gürültü kirliliği nedeniyle haklarında şikayet bulunduğunu belirten polisle, düğün alayındakiler arasında tartışma çıktı.

Bir polis yumruklandı

Tartışma sırasında konvoydakilerden bir kişi, polis memurunu yumruklayarak yere düşürdü. Hafif beyin sarsıntısı geçirdiği belirtilen polis memuru, tedavi altına alındı. Polis ekipleri, damat da dahil olmak üzere, konvoydaki 3 kişiyi gözaltına aldı. Olayla ilgili olarak bir kişinin de arandığı belirtildi.

Düğün konvoyundaki otomobillerden birinin de çalıntı olduğu ortaya çıktı.

Düğün konvoyundaki otomobillerden birinin de çalıntı olduğu ortaya çıktı.
İçeriğin Devamı Aşağıda

Polis, gözaltına alınanların kimliğini ve uyruğunu açıklamadı ancak sosyal medyada olay, 'Kornacı Türkler polis dövdü' başlığıyla paylaşıldı.

Olay, 'ToeterTurken' (Kornacı Türkler) etiketiyle sosyal medyanın en çok tartışılan konularından biri oldu.

'Kabul edilmez ve saygısızca'

'Kabul edilmez ve saygısızca'

Yerel siyasetçiler, yaşanan olaya tepkili. Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) Rotterdam Belediye Meclisi üyesi Christine Eskens, polise saldırıyı, 'Kabul edilmez ve saygısızca' diye değerlendirdi. Aşırı sağcı Leefbaar (Yaşanabilir) Rotterdam Partisi meclis üyesi Tanya Hoogwerf ise 'dehşete düştüğünü' söyledi.

Hoogwerf, 'Korna çalmak gibi medeni olmayan bir davranışın uzun süreden beri sorun olduğunu' belirterek, polis memurunun dövülmesi ile artık sınırın aşıldığını savundu. Hükümet ortağı Liberal Sağ Parti (VVD ) meclis üyesi Vincent Karremans da, düğün konvoylarında korna çalınmasını önlemek konusunda derhal harekete geçilmesini istedi.

De Telegraaf gazetesine konuşan politik parti temsilcileri, Rotterdam'da toplumu rahatsız eden davranışlara yönelik daha ağır ve caydırıcı yaptırım önerisinde bulundu.

Hollanda'da, zorunlu haller dışında korna çalmak yasak. Gereksiz yere korna çalmanın cezası 95 euro.

Hollanda'da, zorunlu haller dışında korna çalmak yasak. Gereksiz yere korna çalmanın cezası 95 euro.

Ancak Hollanda'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler, özellikle düğün ve milli maçlar sonrasında oluşturulan konvoylarda bu yasağı zaman zaman ihlal ediyor. Polis, şikayet olmadığı sürece çoğu kez bu tür kitlesel etkinliklere göz yumuyor.

Ancak nüfusunun yarıdan fazlası göçmenlerden oluşan Rotterdam başta olmak üzere, son yıllarda büyük kentlerde gürültü düğün konvoyları tartışmaya neden oluyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları, korna çalarak gürültü kirliliğine yol açan konvoylara, Belçika'daki gibi ağır yaptırım uygulanmasını savunuyor.

Geçen yıl Belçika'nın Lokeren kentindeki E17 otoyolununda trafiği engelleyen Türkiye kökenli göçmenlere ait bir düğün konvoyu tartışmalara neden olmuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mahkeme, konvoydaki 14 kişiye 4 bin euroya kadar para cezası vererek, 5 yıla boyunca ehliyetlerine el konulmasını kararlaştırmıştı.

Belçika'dan sonra Hollanda ve Almanya'da da Türk düğün konvoyları tartışma yaratmıştı👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
337
121
40
25
10
7
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Osman Oralet

Türkler Avrupa'nın Suriyelileridir...

Summer jam

Turkler ozellikle almanyada, diken ustunde tutuluyor, arap, sirp, bulgar, romen mayfacilik, dilencilik, hirsizcilik oynar, kabak nufus yogunlu sebebi ile tur... Devamını Gör

lonelyrider111

Şu cahil orospu çocukları hollandada yaşıyo rahat rahat. Biz burdayız çıkmak için götümüz yırtıyoruz. Amına kodumun evlatları ya.

Cüneyt Arslan

Suriyeliler burada ne ifade ediyorlarsa Avurpa'daki Türkler orada aynı şeyi ifade ediyorlar.