Görüş Bildir
Haberler
Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Rahmi Oklu Kanser İçin Aşı Geliştirdi: 'Doğrudan Tümöre Ulaşıp Yok Ediyor'

etiket Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Rahmi Oklu Kanser İçin Aşı Geliştirdi: 'Doğrudan Tümöre Ulaşıp Yok Ediyor'

Batuhan
12.02.2021 - 09:05

ABD’de dünyaca ünlü sağlık kurumu Mayo Clinic’te görev yapan Prof. Dr. Rahmi Oklu, kanserli dokuyu yok eden yeni bir sıvı geliştirdi. “Sadece ultrason ve iğneye ihtiyaç var” diyen Prof. Öklü’nün yönteminde ilaç doğrudan tümöre ulaşıp yok ediyor. İlaç o bölgede uzun süre kalıyor, fazla doz gerekmiyor. Bu sayede kemoterapinin yan etkileri yaşanmıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mayo Clinic’in Klinik Vasküler ve Girişimsel Radyoloji Anabilim Dalı Uzmanı olan, Minimal İnvazif Terapötik Laboratuvarı’nın direktörü ve kurucusu Prof. Dr. Rahmi Oklu liderliğindeki ekip, kanserli dokuyu yok eden yeni bir iyonik sıvı (sıvı tuz) formülasyonu geliştirdi.

"Kanserin tekrarlama ihtimalini de azaltabilir"

"Kanserin tekrarlama ihtimalini de azaltabilir"

Büyük yankı uyandıran çalışmasını Hürriyet’e anlatan Prof. Dr. Rahmi Öklükanser tedavisinde en büyük sorunun ilacı tümöre ulaştırmak olduğunu hatırlattı. Oklu, geleneksel yöntemlerde, tümöre ulaşmasını ve içinde kalmasını sağlamak için yüksek doz ilaç verildiğini ancak bunların genellikle hızla akıp gittiğini ve hastada yan etkilere neden olduğunu belirtti.

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre, ilacın tümöre nüfuz edemez ve orada kalamazsa işini yapamayacağını vurgulayan Prof. Dr. Oklu, kendi yaklaşımlarının sadece tümörü öldürmekle kalmayıp, aynı zamanda ilacı yayan ve 28 güne kadar orada tutan bir sıvı kullandığını söyledi. Türk profesör, bu yaklaşımın kanserin tekrarlama ihtimalini de azaltabileceğini belirtti.

"Bunu ultrason altında enjekte edebilirsiniz"

"Bunu ultrason altında enjekte edebilirsiniz"

Prof. Dr. Oklu yöntemini şöyle anlattı:

“Bunu ultrason altında enjekte edebilirsiniz. Süslü, pahalı ekipman, kurulum, malzeme yok. Sadece ultrason ve iğneye ihtiyaç var. Bir diğer etkisi, bağışıklık sisteminin önemli hücresi olan yüksek seviyedeki T hücrelerinin tedavi alanlarına gelmesi. Bu önemli. Bu aynı zamanda immünoterapi yapmak için mükemmel bir zaman sağlıyor. Günümüzde immünoterapinin katı tümörler için olan yetersiz etkinliğini bu yöntemle arttırabileceğiz.”

"Bizim yöntemimiz bu hastalar için bir umut olabilir"

"Bizim yöntemimiz bu hastalar için bir umut olabilir"

Geliştirdikleri yöntemin özellikle nakil bekleyen karaciğer kanseri hastaları için de umut olduğunu belirten Prof. Dr. Rahmi Oklu, şöyle devam etti:

“Mevcut tedavi, kanser hücrelerini yok etmek ve hastaları bir nakil kriterleri dahilinde tutmak için tümörün ısıtılmasını veya soğutulmasını veya radyoaktif partiküllerin tümörün arterlerine infüze edilmesini içeren ablasyonu içerir. Bir mikrodalga ablasyonu yapabilir ve temelde tümörü yakabilirsiniz, ancak tümör kalbe veya diğer önemli yapılara yakınsa bu genellikle bir seçenek değildir. Ve bazen radyoaktif infüzyon için tümörün kan kaynağını bulmak zordur. Bizim yöntemimiz bu hastalar için bir umut olabilir.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Bu buluş, karaciğer nakli için bekleyen hastalar için yeni bir umut anlamına geliyor"

"Bu buluş, karaciğer nakli için bekleyen hastalar için yeni bir umut anlamına geliyor"

Çalışma tıp dergisi ‘Science Translational Medicine’ dergisinin kapağından duyuruldu.

Harvard Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin (SEAS) internet sitesi, söz konusu bilimsel buluşu kanserle mücadelede önemli gelişme olarak duyurdu. Sitede yer alan haberde, “Bu buluş, karaciğer nakli için bekleyen hastalar için yeni bir umut anlamına geliyor. Uzun zamandır kanser ilaçlarının tümöre erişmesini engelleyen sorun çözülmüş olabilir” ifadesi kullanıldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
465
158
10
6
4
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Art Ankara

Haber başlığını okuyunca aklıma ilk gelen soru acaba hangi ülkede yaşıyor oldu ABD'ymiş, bu çalışmayı Türkiye'de yapmış olacağı aklımın ucundan bile geçmemiş... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

olsa da uçak falan düşerdi zaten rahat ol

Dead nettle.

Sonrada beyin göçü neden oluyor diyoruz. Doktoru olmadıktan sonra hastane ne işe yarar.

Ahmet Burma

Belki bir gün, ülkedeki vatan hainleri temizlenir ve Rahim Oklu gibi birçok değerli insan ülkeye hizmet etmek için geri döner.