Tüm Aile Hakkında Uzaklaştırma Kararı: Cinsel Saldırıya Uğradı, Zorla Evlendirildi, 'Şikâyetini Geri Çek' Baskısına Direndi

 > 
174PAYLAŞIM

2011 yılında 13 yaşındayken 4 kişinin cinsel saldırısına uğradı. 18 yaşına geldiğinde saldırganlardan birinin oğluyla zorla evlendirildi. Hem kendi, hem de eşinin ailesinden “şikâyetinden vazgeçmesi için" baskı gördü. Genç kadın önce yaşadığı şehri ve iş yerini değiştirdi. Ardından annesi, eşi, ağabeyi ve iki ablası hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı.

Karadeniz’in bir ilçesinde yaşayan G.D., 2011’de 13 yaşındayken cinsel saldırıya maruz kaldı.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, 4 sanık hakkında “Çocuğun cinsel istismarı, kişi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. 

Olayın asli faili olduğu iddia edilen 2 sanık tutuklu, diğer iki sanık da tutuksuz yargılandı. Yaklaşık 5 yıl süren davada, yerel mahkeme sanıklara 13’er yıl hapis cezası verdi.

Kendisine cinsel istismarda bulunan sanığın oğluyla evlendirildi

G.D, 18 yaşına girdiğinde bir bakanlığın taşra teşkilatında memur olarak işe girdi. 

Yerel mahkeme kararının temyiz edilmesi üzerine ceza dosyası, 2016 yılında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na geldi. Bu süreçte tutuklu sanıklardan biri hayatını cezaevinde kaybederken, diğer sanık H.K. tahliye oldu. 

Yargıtay savcılığı, yerel mahkemenin sanıklara verdiği cezanın onanması için tebliğname hazırlayarak dosyayı Yargıtay 14. Ceza Dairesi’ne gönderdi. 

Yargıtay’ın kararı beklenirken G.D, kendisine cinsel istismarda bulunan sanığın oğluyla evlendirildi. Genç kadın, hem kendi hem de eşinin ailesinden gördüğü baskıya rağmen şikâyetinden vazgeçmedi.

İş yerinin değiştirilmesi ve adres bilgilerinin gizli tutulmasını talep etti

Genç kadın, Kasım 2018’de yaşadığı ilin asliye hukuk mahkemesine başvurarak, kendisine istismarda bulunan tutuklu sanıklardan H.K.’nın tahliye edilmesi üzerine yaşadığı ilçeye döndüğünü, korku içinde olduğunu ve bu şehirden uzaklaşmak istediğini belirterek, iş yerinin değiştirilmesi ve adres bilgilerinin gizli tutulmasını istedi. 

Asliye Hukuk Mahkemesi de G.D’nin olaydan ruh sağlığının bozulduğunu, maruz kaldığı eylemler nedeniyle kendi ailesi tarafından da huzursuz edildiği, kimlik bilgilerinin tespit durumunda telafisi imkansız sonuç ve zararlara maruz kalabileceği gerekçesiyle genç kadının, adres ve kimlik bilgilerinin saklı tutulmasına ve işyerinin değiştirilmesine karar verdi.

Ailesi G.D.'yi Ankara'da buldu: "Şikâyetinden vazgeç" baskısı ve tehditler devam etti

Mahkeme kararının ardından G.D, bakanlığın Ankara’daki bir biriminde görevlendirildi ve adres bilgileri de saklı tutuldu. Ancak hem genç kadının eşi ve hem de ailesi, onun Ankara’da yaşadığını tespit etti ve kendisine yönelik tehditlerine devam etti. 

Bunun üzerine G.D, 28 Mart tarihinde Ankara 4. Aile Mahkemesi’ne başvurarak, annesi, eşi, ağabeyi ve iki ablası hakkında uzaklaştırma talebinde bulundu.

Annesi dahil tüm ailesi hakkında 6 uzaklaştırma kararı

G.D. başvuru dilekçesinde, cezaevinden mektup getirip baskı kuran ve "Anneme bir şey olursa ben de Ankara’ya gelip seni öldürürüm" diyen ablası N.G.Ç. ve ilçede kendisi yüzünden dışarı dahi çıkmadığını her defasında dile getiren diğer ablası S.G.K., sanıklarla sürekli iletişim kurup şikâyetinden vazgeçirmeye çalışan, olaydan sürekli G.D.’yi sorumlu gören, davadan vazgeçerse sanıkların maddi anlamda destek olacağını söyleyen ağabeyi Ü.G, “Seni bataklıktan çıkardım” diyen kocası E.D. ile kendisine baskı kuran annesi F.G. hakkında uzaklaştırma talebinde bulundu.

Ankara 4. Aile Mahkemesi erdiği kararda, genç kadının, annesi, eşi, ağabeyi ve iki ablasının, 6 ay süreyle şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, aşağılama veya küçük düşürme içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına, genç kadının bulunduğu konuta, okula, işyerinin bulunduğu herhangi bir mahale 500 metre mesafesinde yaklaşmamasına, iletişim aracıyla rahatsız edilmemesine karar verdi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir