Tepki Çeken Uygulama: Japonya’da Bir Mağaza Çalışanlarından Regl Dönemlerinde Rozet Takmasını İstedi

 > 
43PAYLAŞIM

Japonya’da kadın çalışanlarından regl dönemlerinde rozet takmalarını isteyen bir mağaza, gelen tepkiler üzerine uygulamayı rafa kaldırdı. 

Sputnik'in Reuters'a dayandırdığı habere göre Osaka kentinde bulunan Daimaru Umeda adlı mağaza, diğer çalışanların ve müşterilerin ‘bağ kurabilmesi, anlayışlı davranması’ gerekçesiyle, regl dönemindeki kadın çalışanlarından bir rozet takmalarını istedi.

Rozette Japonya’da popüler olan ‘Seiri Chan’ adı verilen bir manga karakteri kullanıldı.

‘Bayan Regl’ olarak adlandırılabilecek bu karakter, adet döneminin vücut bulmuş bir halini temsil ediyor ve manganın kadın kahramanını ayda bir kez ziyaret ediyor.

Yönetici: Çok şikâyet aldık

Ancak cinsiyetçi bulunan uygulama hem çalışanların hem de kamuoyunun tepkisini çekti. Bunun üzerine mağaza yönetimi, uygulamayı ‘gözden geçireceklerini’ duyurdu.

Reuters’a konuşan adını vermeyen bir erkek yönetici, 

“Halktan çok fazla şikâyet aldık. Bazıları bunun taciz olduğunu söyledi, ki niyetimiz kesinlikle bu değildi. Şu anda planımızı yeniden inceliyoruz” dedi.

Yönetici ayrıca rozet takmanın zorunlu bir uygulama olmadığını belirtti.

Kadınlara yönelik ayrımcı uygulamalar artıyor

Geleneksel bir toplum olan Japonya’da cinsiyet rollerine dair zamanla değişen değerler, iş ve yaşam dengesinin farklılaşması ve işgücünün daralmasıyla, işyerlerinde bu tarz ayrımcı uygulamalar daha görünür hale geliyor.

Daha önce de bazı şirketler kadın çalışanlarından ‘gözlük takmamalarını’ istemişti.

Buna da  ‘soğuk intiba bırakıyor, makyaj belli olmuyor’ gibi gerekçeler gösterilmişti.

Bu yıl yapılan bir araştırma, Japonya’daki her 10 şirketten birinde kadınların topuklu ayakkabı giymesinin zorunlu olduğunu ortaya koymuştu. 

Japon kadınlar bu zorunluluğa karşı ayaklanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir