Tekrar Eklendi: Türk Dil Kurumu, Atatürk ile İlgili Bölümleri İnternet Ana Sayfasından Kaldırmıştı

 > -
Abone ol

Türk Dil Kurumu’nun resmi internet sitesinde ana sayfada bulunan Atatürk'ün Vasiyeti ve Nutuk Veritabanı gibi bölümlerin kaldırıldığı ortaya çıktı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu’nun internet sitesinde güncellemeye gidildi. Güncelleme sonrası oluşan yeni tasarım dikkat çekti.

Atatürk ile ilgili kısımlar kaldırıldı

Sözcü'den Mehmet Andaç'ın aktardığı bilgiye göre, kurumun resmi internet sitesinin anasayfasında yer alan “Atatürk’ün Vasiyeti, İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe, Nutuk Veri Tabanı ve Kaşgarlı Mahmud” bölümler güncelleme sonrası kaldırıldı.

2 ay önce yapılmış

Öte yandan kurumun internet sitesine yaklaşık 2 ay önce bakım yapıldığı ve söz konusu bölümlerin bu işlem sırasında kaldırıldığı öğrenildi.

Tepkiler üzerine söz konusu bölümler akşam saatlerinde ana sayfaya tekrar eklendi.

Söz konusu bölümlerin kaldırılmasının basına yansımasının ardından eleştirilerin hedefi olan TDK, sitede bir güncelleme yapıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

Kurumumuzun genel ağ sayfası (tdk.gov.tr) yenilenmiş ve sözlük veri tabanları ayrı bir sayfaya (sozluk.gov.tr) taşınmıştır. Genel ağ sayfamızdaki içeriklerin büyük bir bölümü, yeni sayfaya geçiş sırasında uyumlu hâle getirmek ve geliştirmek için geçici bir süreliğine kaldırılmıştır.
Haberlerde anılmamış olmakla beraber genel ağ sayfamızdan yalnızca sözlüklerimiz ve bahsi geçen içerikler değil diğer bazı uygulamalar da geçici olarak kaldırılmıştır. Sayfamızın geliştirme, iyileştirme ve yenileme çalışmaları devam etmektedir. Haberlerde belirtilen ‘Kaşgarlı Mahmud’ ve ‘Nutuk Veri Tabanı’ uygulamaları kısa süre içerisinde sayfamızda yeni görünümüyle kullanıma sunulacaktır.

TDK'nın Atatürk hakkındaki bölümleri kaldırmasına sosyal medyadan da tepkiler gelmişti...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir