TBMM'nin 74 Günlük Tatili Bitiyor: 'AKP'den Gelmeyen Herhangi Bir Tekliften Söz Dahi Edilemiyor'

 > -
Abone ol

Meclis, 2,5 aylık tatilin ardından yarın yasama çalışmalarına başlayacak. CHP'li Abdurrahman Tutdere, muhalefet partilerinin ve MHP'nin 1.855 kanun teklifinden hiçbiri kanunlaşmadığı gibi henüz TBMM gündemine bile alınmadığını belirtti ve iktidarı yeni yasama yılında muhalefeti dinlemeye çağırdı.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, TBMM, 27. Dönem 3. Yasama Yılı başlıyor. 19 Temmuz'da tatile giren TBMM, 74 günlük aradan sonra çalışmaya başlayacak. Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 27. Dönem'in iki yasama yılında verilen kanun tekliflerinin bilançosunu çıkardı.

2.081 teklifin içinden yalnızca altında AK Partili milletvekillerinin imzası olanlar komisyonu aşabildi

Tutdere'nin paylaştığı veriye göre, TBMM'de bulunan AKP, CHP, MHP, HDP, İYİ Parti, TİP, Saadet Partisi ve BBP, iki yasama yılında toplam 2.081 kanun teklifi verdi. 2.081 teklifin içinden yalnızca altında AK Partili milletvekillerinin imzası olanlar komisyonu aşabildi. Yani, muhalefet partileri ve MHP'nin vermiş olduğu 1.855 kanun teklifinden hiçbiri kanunlaşmadığı gibi henüz TBMM gündemine bile alınmadı.

24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Milletvekili seçimlerinden sonra iki yasama yılında, AKP 163, CHP 1.530, MHP 169, HDP 82, İYİ Parti 131, TİP 2, Saadet Partisi 1 ve BBP 3 kanun teklifi verdi.

AKP'li vekillerin 65 teklifi komisyonda bekliyor

Sunulan kanun tekliflerinden yalnızca AKP'li milletvekillerine ait olan 1 teklif Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 40 teklif kanunlaştı, 57 teklif ise TBMM gündeminde. AKP'li vekillere ait 65 kanun teklifi ise komisyonda bekliyor.

MHP'nin teklifleri de komisyonu aşamadı

Muhalefet partilerinin tekliflerinin tamamı komisyonda beklerken, AKP'nin Cumhur İttifakı'ndaki ortağı MHP'nin teklifleri de aynı akıbeti yaşadı. MHP'nin verdiği 169 kanun teklifi komisyonda bekliyor.

CHP'li Tutdere: "İktidarı bu dönemde muhalefeti dinlemeye davet ediyoruz"

2 yasama yılında ortaya çıkan tabloyla ilgili konuşan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, "İktidarı bu dönemde muhalefeti dinlemeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

CHP'nin hukukçu vekili, "Bu tablo bize meclisin iktidar partisinin yasaları için çalıştığını gösteriyor. Adalet ve Kalkınma Partisi eliyle gelmeyen herhangi bir tekliften söz dahi edilemiyor. İktidarı yeni yasama dönemi içinde muhalefetin sesine kulak tıkamamaya, dinlemeye davet ediyoruz." diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir