Tarsus'ta Neler Oluyor? İlçedeki 'Kırmızı Ev'in Çevresinde Yedi Aydır Süren Esrarengiz Kazı

 > -
Abone ol

Tarsus'un 82 Evler Mahallesi’nde yedi ay önce başlatılan ve nedeni henüz bilinmeyen kazı için yetkililer tarafından olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Özel harekat ve sivil polisler çevrede uzun namlulu silahlarla uzun süredir teyakkuz halinde.

Yetkililerden bir açıklama gelmediği için de mahalle sakinleri kendi efsanesini yaratıyor. Kimi ilk İncil'in bulunduğunu kimi de Danyel Peygamberin hazinesinin evin avlusunda olduğunu iddia ediyor.

Dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda devam eden kazı alanının görüntüsü alınmaması için her yer mavi branda ve tel örgü ile çevrildi.

Yedi aydır süren ve hakkında tek resmi açıklama yapılmayan kazı kendi efsanesini doğurdu...

Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre; Mahalleli Danyel Peygamber’in hazinesinin, çok kıymetli bir madenin, tarihin akışını değiştirecek buluntuların ve tahrif edilmemiş ilk İncil’in bulunduğunu iddialarını peş peşe sıralıyor.

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı konuyu Meclis'e taşımıştı: 'Tarsus'taki esrarengiz kazıyı Cumhurbaşkanı'nın takip ettiği doğru mudur?"

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı kazının başladığı dönemde bölgeye gitmiş fakat kazı alanına alınmamıştı.

Beş yıl önce öldürülen polis memuru Mithat Erdal'ın dosyası 15 Temmuz'dan sonra yeniden açıldı.

Aslında her şey beş yıl önce başladı. Tarsus Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Mithat Erdal, 28 Ocak 2012’de esrarengiz bir şekilde öldürüldü. Erdal, definecilerle birlikte kiraladığı kırmızı boyalı evde olan biteni emniyete aktarıyordu. Polis memuru, kendi beylik silahı ile başından vurulduğunda silahını temizlerken öldürüldüğü ileri sürülmüştü. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Tarsus Emniyet Müdürü’nün tutuklanması ile birlikte Polis memuru Erdal’ın eşi, kocasının cinayete kurban gittiğini ileri sürerek yeniden soruşturma başlatılmasını istedi. Savcılık talimatı ile polis memurunun kiraladığı evin avlusunda bir çalışma başlatıldı.

3. derece arkeolojik sit alanı olan bölgede daha önce başka eserlere rastlanmıştı

MS 2’nci yüzyılda inşa edildiği düşünülen Donuktaş diye bilinen Roma tapınağına, kuş uçuşu 100 metre mesafedeki kazı alanının nekropol yani mezarlık olduğu biliniyor. Yine kazı yapılan alana 150 metre mesafede 1993 yılında Emniyet Müdürlüğü inşaatı hafriyatında M.S. 1’inci yüzyıla ait mezar anıtına rastlanmış ve çok sayıda buluntu Tarsus Arkeoloji Müzesi’nde koruma altına alınmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir