Talep Artarken, Üretim Azalmaya Devam Ediyor: TMO Suriye'den 20 Bin Ton Hububat Alacak

 > 
1.4bPAYLAŞIM

Toprak Mahsülleri Ofisi, Suriye'nin Tel Abyad bölgesinden 20 bin ton hububat alacak. Kurum, hububatların Şanlıurfa'ya nakledilmesi için 1,3 milyon lira harcayacak. 

Kamu İhale Kurumu'nun sistemindeki nakliye ihalesiyle ortaya çıktı

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, TMO Suriye'den 20 bin ton hububat alacak. 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Şanlıurfa Merkez Şube Müdürlüğü'nce alınacak hububat, Kamu İhale Kurumu’na bağlı Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayımlanan ihale bilgilerine göre Tel Abyad'dan gelecek.

1,3 milyon liraya taşınacak

Hububatların Suriye'den Türkiye'ye taşınması için 6 şirket ihaleye girdi. 1 milyon 300 bin lira teklif veren Öz-Duy Uluslararası Taşımacılık Şirketi ile 3 Ocak tarihinde sözleşme imzalandığını duyurdu.

Şirket, Haziran ayına kadar, altı ay boyunca hububatları taşıyacak.

'Üretim her yıl azalıyor'

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de 21 milyon dönümlük alanda buğday ekimi yapılıyordu bu rakam 19 milyon dönüme kadar geriledi. Türkiye’nin 82 milyon nüfus var ve dört milyon Suriyeliyi de dahil ettiğimizde bu rakam 86 milyonu buluyor. Yani 86 milyon insanı doyurmak için bizim 21 milyon ton buğday üretmemiz gerekiyor fakat biz 19 milyon buğday üretimi yapıyoruz. Geçmiş yıllara göre üç milyon ton daha az buğday elde ediyoruz. İktidar aradaki farkı ithal ederek kapatmaya çalışıyor”

'TMO her yıl zarar ediyor'

Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Üretici buğday ekmekten vazgeçti. ‘Dışarıdan un ihraç edeceğiz’ denilerek 4- 5 milyon ton buğday alıyoruz. TMO her yıl zarar ediyor. Sadece 2019 yılında 7.6 milyon ton buğday ithal ettik. Bu son yılların rekorudur. Geçtiğimiz yıllarda biz bu kadar buğday ithal etmemiştik. 2002’de 2019’un sonu itibarıyla biz 60 milyon ton buğday ithal ettik. Buğday ithalatına 17 yılda 16 milyar dolar dedik.

Buğday’ın anavatanı biziz, buğdayı biz biliyoruz, topraklarımız elverişli ve yapılacak tek şey o kadar basit ki, biz yıllardır ‘buğday üreticisini destekle bizim üreticimiz buğday üretsin’ diyoruz. İlaç, gübre ve mazot maliyeti Türkiye’de çok yüksek. Çiftçiler bu nedenlerden dolayı üretimden vazgeçiyor. Çiftçi kayıt sistemine göre 700 bin kayıt sistemden düştü ve nedeni ise çiftçilerinin çiftçilikten vazgeçmesidir.”

Suriye'den hububat alımı, sosyal medyanın da gündemindeydi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir