Görüş Bildir

etiket Taksiciler, Koronavirüs Nedeniyle İşlerin Azalmasını Protesto Etti: 'Plaka Sahibine Çalışıyoruz'

Anasayfa > Gündem

Esenyurt ve Beylikdüzü'nde çalışan taksiciler, koronavirüs salgını nedeniyle işlerinin azaldığını belirterek bir eylem düzenledi. 

Taksiciler, 'Şu anda tamamen plaka sahibine çalışıyoruz' açıklaması yaparken, pazar alanında gerçekleşen protestoda taksicilere 1 metre kuralına uymaları ikazında bulunuldu.

Konvoy yapan 200 taksici pazar alanında toplandı

Konvoy yapan 200 taksici pazar alanında toplandı
cdn-photo.pivol.com

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, koronavirüs salgını nedeniyle işlerinin azaldığını ve taksi kiralarını ödeyemeyecek duruma geldiklerini söyleyen taksiciler eylem düzenledi.

Esenyurt ve Beylikdüzü'nde çalışan yaklaşık 200 taksi, konvoy yaparak Beylikdüzü pazar alanında toplandı.

1 metre kuralına uymaları istendi

1 metre kuralına uymaları istendi
prnt.sc

Alanda toplanan taksicilere, koronavirüs salgınına karşı önlem almak adına 1 metre kuralına uymaları ricasında bulunuldu. 

Bunun ardından, işlerinin azaldığı şikayetinde bulunan taksiciler adına bir basın açıklaması yapıldı.

'Şu anda tamamen plaka sahibine çalışıyoruz'

'Şu anda tamamen plaka sahibine çalışıyoruz'
cdnuploads.aa.com.tr

Taksicileri temsilen bir konuşma yapan Yunus Başboğa, şu açıklamayı yaptı:

'9 bin lira kira veriyoruz. Şoförler kendi sigortalarını yatırıyor. Kurtaramadığı için de 3 durak çalışıyor. Bunlara günlük toplam 75 lira para ödüyor. 500 lira da araç sahibi istiyor. Plaka sahibine de araç sahibi 350 lira ödüyor.  Buradaki gayemiz kazanç varsa herkes kazansın. Zarar varsa herkes bu sıkıntıyı çeksin.  Bu genel bir sıkıntı tüm dünyada oluşmuş bir şey.  Bu krizi hep birlikte atlatmak, paylaşmak istiyoruz. Bu görev devlet büyüklerimizden başlıyor. İBB başkanımızın sözü vardı piyasaya plaka sürülecekti bu 9 bin liralık fiyat aşağı çekilecekti. Bu söz daha gerçekleşmedi. İleride gerçekleşebilir ayrı bir şey. Şoförler para kazanmak için adeta yarışıyor. Kaza riski artıyor.  Önceden az da olsa günü kurtarıyorduk ama biz şu an tamamen plaka sahibine çalışıyoruz. Araç sahibine çalışıyoruz.  Onların parasında gözümüz yok. Kazanacağız ki kazansınlar'

Eylemde sağlık çalışanları da unutulmadı

Eylemde sağlık çalışanları da unutulmadı

Eylem sırasında sağlık çalışanları da unutulmadı. Özverili çalışmaları nedeniyle sağlık çalışanları 1 dakika boyunca alkışlandı. Eylemlerini tamamlayan taksiciler daha sonra yine korna çalarak konvoy halinde alandan ayrıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
469
150
106
27
8
7
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?