Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Star Wars Hayranlarını Hayrete Düşürecek Kadar İlginç 18 Bilgi

 > -
Abone ol

1. 'Return Of The Jedi'ın Orijinal Son Sahnesi

George Lucas'ın filmin son sahnesiyle ilgili ilk planı; Luke Skywalker'ın Vader'ı öldürmesi ve hemen ardından ikonik başlığı eline alıp gücün karanlık tarafına geçmesiymiş.

2. George Lucas'ın Gazabı

İlk üçlemede Darth Vader'ı canlandıran David Prowse, bir şekilde George Lucas'a aşırı derecede rahatsız edici gelmeye başlayınca; Star Wars kongrelerine katılımı resmi olarak yasaklanır.

3. Miss Piggy

Yoda karakterini seslendiren Frank Oz, aynı zamanda da 'Muppet Show'un efsanevi karakterlerinden biri olan Miss Piggy'i de seslendiriyordu.

4. Millennium Falcon'un Tasarımı

Orijinal tasarımın, bir hamburger ve yanlarına konulan iki zeytin ile başladığını söylersek, bilmiyoruz inanır mısınız...

5. Ünlü Asteroid Sahnesi

Sahnede patlıyor gibi görünen asteroidlerden iki tanesi; eski bir ayakkabı ve patatesten başka bir şey değilmiş.

6. "Film değil çocuk masalı, hatta zırvalık!"

Bu sözlerin sahibi Obi-Wan karakterini canlandıran Alec Guinness. Salt bu sebeple filmin getireceği hasılattan %2 gibi bir paya razı olmuş. Ne var ki o pay sonunda kendisine 90 milyon dolar para kazandırmış.

7. Ewan McGregor

McGregor ışık kılıcıyla gerçekleştirilen dövüş sahnelerine, kendisini öylesine kaptırır ki; kılıcı her salladığında ağzından "wuuuw" şeklinde sesler çıkarır. Bu yüzden çekimlerin tamamlanmasının ardından, oynadığı tüm sahneler yeniden elden geçirilir.

8. Hangi Vader?

Vader karakterinin başarısında bir değil, üç kişinin emeği vardı. Bunlar, karakteri seslendiren James Earl Jones, maskenin altındaki yüz olan Sebastian Shaw ve gövdenin sahibi David Prowse idi.

9. Klonlar

'Revenge of the Sith'de içinde klon olan tüm sahneler, bilgisayar efekti maharetiydi.

10. Mark Hamill'in Kızarması

Meşhur öğütücü sahnesinde Mark Hamill, nefesini o kadar uzun süreyle tutar ki; sonunda tüm yüzü kıpkırmızı kesilir. Bunun sonucunda George Lucas sahneyi, sadece belirli açıları kullanarak çekmek zorunda kalır.

11. Yok Artık!

Samuel L. Jackson iddiasına göre, filmde kullandığı ışın kılıcının kabzasında "kötü o.ç" şeklinde bir yazı kazılıymış. Bu yazı ünlü aktörün Pulp Fiction filminde canlandırdığı, tetikçi Jules Winnfield'e doğrudan bir atıfmış.

12. Han Solo İçin Sırada Bekleyenler

Rolü Harrison Ford kabul etmese; Burt Reynolds, Al Pacino, Christopher Walken ve Jack Nicholson gibi ünlü aktörler, Hans Solo'yu canladırmak için can atıyorlarmış.

13. Maymun

George Lucas, üçlemeye başlamadan önce, Yoda karakterinin fiziki formunun, maymuna benzemesi gerektiğini düşünüyormuş. Hatta bunun için bir maske bile hazırlanmış.

14. Qui-Gon Jinn

'The Phantom Manace'da Qui-Gon Jinn karakterini canlandıran Liam Neeson'un kulladığı iletişim cihazı ; kadınların istenmeyen tüyleri almakta kullandığı bir makineden başkası değilmiş.

15. Temizlik Sorunu

'A New Hope'un çekimlerinde, George Lucas'ın başı sette çalışan temizlik ekibiyle beladaymış. Temizlik ekibi işlerini öylesine iyi yapıyormuş ki, filmde kullanılan nesnelerin tümü adeta yeniymiş gibi görünüyormuş. Lucas'ın yaratmaya çalıştığı ortam ise bunun tam tersiymiş. Bu sebeple Lucas, çoğu çekim öncesi birçok objeyi hatta R2D2'yu bile toz ve toprak yığınları arasında yuvarlatmak zorunda kalmış.

16. Harrison Ford

'A New Hope'un gişede yakaladığı fantastik başarıya rağmen, ünlü aktörün payına sadece 10.000 dolar düşmüş.

17. Mark Hamill Yüzünden

'The Empire Strikes Back'in çekimleri öncesinde Mark Hamill bir araba kazası geçirir ve yüzünde yara izi oluşur. Salt bu yara izi yüzünden filme, Skywalker'ın bir Wampa ile savaştığı o meşhur sahne eklenir.

18. Jabba The Hutt

Jabba The Hutt, Star Wars fanatiklerinin en gözde karakterlerinden biridir. Onunla ilgili en ilginç bilgi ise; karakteri hareket ettirmek için, tam olarak 10 farklı kuklacının aynı anda görev aldığı yönünde.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dogan-buruk

Qui-Gon Jinn doğal gaz sayacı yanında poz vermiş

ayhan-bulut1

Al pacino rol için delirmiyordu. O sıralar godfather ile yıldızı parlayan al pacino 'ya her gün farklı farklı firmalar film teklifinde bulunuyormuş. George Lucas tarafından Han solo rolü teklifi gelmiş ama kendisi filmin senaryosunu beğenmediği için kabul etmemiş.

seytantuylu

Nasıl %2'lik pay ile Obi-Wan 90 Milyon alınırken, Harrison Ford 10.000 usd alır anlayamadım?

r2d2

Orası biraz karışık, Yanlış hatırlamıyorsam Ford' a asıl ününü veren Star wars ve ardından indiana jones serisi ve yanlış bilmiyorsam Ford zoraki oynamış New hope'da.. Yani ilk filmde o kadar düşük ücrete anlaşması bana göre normal..

seytantuylu

Yine de çok düşük geldi bana. Ünlü olmasa bile o kadar düşük fiyata çalıştığını düşünmüyorum. Gerçi bilmiyorum olabilir tabi ama inanmak istemiyorum sanırım.

narobb

90 Milyon aklını aldı dimi benim gibi :D :P

r2d2

valla bilmiyorum bi ara bi yerlerde okumuştum, Yıllardır star wars hayranı olup filmleri sinemaya çıktığı gün kuyrukta sabahlayan fanatikler daha iyi bilir, ben star warsı enine boyuna izlediğimde 6 filminde dvdsi çıkmıştı... Birde ilk filmde George Lucas oldukça düşük bir bütçeye sahipti, Bildiğim kadarı ile herkes onu geri çevirmiş, oda kendi parası kredi vs ile kendi stüdyosunu kurup filmi çevirmişti.. %2 hikayesinin olayı da buradan gelir. Han solo 10 bin dolar almışsa da tek filmden almıştır. Guinnes ise en başta anlaşırken %2 tüm filmlerin gişesinden istemiştir. Buna 6 filmin hepsi, oyunlar ve oyuncaklar ile fan eşyaları dahil olabilir.

feyk

harrison ford ilk filmin secmelerinde aktorlere repliklerini okurken george lucasin dikkatini cekip filme dahil olmus bir aktor. onceseinde ciddiye alincak bir kariyeri yok. buyuk bir produksiyonda onemli bir rolu oynamak icin uzerine para bile verebilcek durumda. muhtemelen 10bin dolarida sembolik olarak vermislerdir.

r2d2

Harrison FORD hiç bir zaman Han SOLO karakterini sevmemiştir. Hatta bunun için 3. filmin sonunda han solo karakterini öldürülmesini istemiştir de Lucas reddetmiştir.(bkz. Şimdi ölmediği için dua etmeli zira 7. filmde İhtiyar Han SOLO'yu oynayacak.. Ford'un Star wars ve İndiana jones haricinde hiç bir filmi tutmadı.. İndiana jones'un 4.filmini çekti ama film tam bir fiyaskoydu... (

tburak

May the Force be with you.

oyku-alim

psikolojim bozuldu

Görüş Bildir