Son Sınavlarından Önce Kahveye Abanmak Yerine Hunharca Partileyen Norveçli Lise Öğrencileri

77PAYLAŞIM

İskandinavya'nın kendine has bir geleneğini daha görmeden geçemedik. Dailymail'den derlediğimiz habere göre bu liselilerin okulu bitirme partileri 3 hafta süren bir çılgınlık silsilesi...

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Üç hafta boyunca her gece süren çılgın partiler, oyunlar ve çıplaklık Norveçli öğrencilerin okul bitimini kutlama tarzı.

Norvecin dört tarafında yaşayan gençler okula veda edişlerini ve yetişkin hayata geçişlerini 'Russefeiring' ya da kısaca Russ dedikleri bir parti ile kutluyorlar.

Norveçli liseliler arasında bu yıllanmış bir gelenek ve herkes mutlaka katılıyor.

Partiye katılan herkes bu uçarı partiler sırasında puan toplamak için birtakım zor oyunlar da oyunuyor.

Bu oyunlar genellikle cesaret gerektiren ve sıradışı şeyler oluyor. Bir öğretmenin evine gizlice girmek ve geceyi orada geçirmek ya da halka açık bir alanda seks yapmak gibi...

İşin en garip tarafı da parti başladığında daha son sınavlarına girmemiş oluyor bu gençler...

Geleneksel Russefeiring partisi Nisan ortasında başlıyor ve planlamalar aylar öncesinden yapılıyor.

Vücudunun bir yerine Russefeiring dövmesi yaptırmak ya da bir gecede mümkün olacak en fazla kişiyle 'takılmak' gibi görevler oluyor.

Galler asıllı bir öğretmen olan Aled-Dilwyn Fisher, bu partilere tanık olduğunu ve kimsenin zarar görmediğini, bütün her şeyin eğlence odaklı olduğunu ifade etti.

Galler asıllı bir öğretmen olan Aled-Dilwyn Fisher, bu partilere tanık olduğunu ve kimsenin zarar görmediğini, bütün her şeyin eğlence odaklı olduğunu ifade etti.
Galler asıllı bir öğretmen olan Aled-Dilwyn Fisher, bu partilere tanık olduğunu ve kimsenin zarar görmediğini, bütün her şeyin eğlence odaklı olduğunu ifade etti.

'Çoğu cesaret oyunu aptalca bazen de iğrenç oluyor, ama başkalarına zarar verecek şeyler olmuyor, mesela ağzınızda iki tane tampon tutarken yarım litre bira içmek gibi,' diyor.

Bir ağaçta uyumak, kısa sürede fazla fazla alkol almak ya da okulda bütün bir günü emekleyerek geçirmek gibi 'cesaret' oyunları oynanıyor.

Diğer bazı cesaret görevleri ise orman gibi halka açık bir alanda seks yapmak veya Mayıs ayının 1-17'si arası 17 kişiyle sevişmeye çalışmak.

Polis arabalarına 'satılık' ilanı koymak, kasabanın içinde çıplak koşmak ya da rastgele birinden kondom istemek de sık görülen görevlerin arasında yer alıyor.

Ayrıca bu etkinlikler sürerken bir de Russ forması giyilmesi gerekiyor. Üniformanın 'yıkanmaması' da koşullar arasında.

Gençler okudukları bölüme göre kırmızı, mavi, siyah veya yeşil tulumlar giymek zorunda.

Genellikle herkes kırmızıyı tercih ediyor, işletme okuyanlar mavi, ticaret okuyanlar siyah, tarım ve çiftçilik okuyanlar ise yeşil giyiyorlar.

Elektrik elektronik, marangozluk ya da yiyecek ile ilgili bölümler okuyanlar da siyah giyiyor.

Kutlama ülkede bir geçiş evresi olarak kabul edilen bir gelenek.

Genellikle içi alkol dolu ve boyanmış minibüslerle gezen lise mezun adayları birbirleriyle kartvizit alışverişi yapıyorlar.

Bu kartlarda genellikle bir fotoğraf oluyor ve komik bir cümle de yazıyor. Etkinliklerin sonuna geldiğinizde ne kadar çok kart topladıysanız o kadar iyi.

Alkolün su gibi tüketildiği festival havası ise 17 Mayıs gibi sona eriyor. Öğrenciler ulusal yürüyüşe kostümleri ve komik şapkaları ile katılıyor.

Bütün şehir onların okula veda ettiklerini görmüş oluyor.

Ayrıca eğlencenin ve taşkınlığın her hali sosyal medya üzerinden paylaşılıyor. Bakınız Norveçli gençler nasıl da eğleniyor! Bundan sonra da son sınavlarına girecekler!

Hayatta başarılar gençler!!!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fahri-can-usta

Bizde sınıfın erkekleri toplaşır mangala gider kızlar gruplar halinde cafe,sinema,avm vb yerlere gider öyle polisin karışmaması gibi durumlara gerek yok bize en umut verici şeyde "Parada olur o gün" cümlesi olur .

Gizli Kullanıcı

LAN BİZ BUNU SINIFTA HERGÜN YAPIYOK BİLDİGİN DOĞRULUKMU CESARETMİ OYUNUNDAN DOĞRULUGU ÇIKARMIŞLAR LEN :::DDD

erlik

Okudum, sonra bizim ergenlere baktım. Sonra biraz daha baktım. Ama epey bir baktım. Yok arkadaş. İmkansızlık ile alakalı değil. Bizimkilere imkan versek en fazla internet kafe falan kapatırlar.

Gizli Kullanıcı

olması gerekenle arzu ettiklerimiz arasındaki keskin ayrım bu fotolar. nasıl dünyaları varsa keyf aldıklarına bak. sefillik bunlarınki. az yaratıcı olsalar, misal uzun eşek oynasalar

fcrfcr

Uzun eşşek mi? Ne kadar yaratıcı...

Gizli Kullanıcı

hee, liselilerin favorisiydi eskiden, yeniler sızıyo

buda-benden-olsun

eğlenmek bu mu

Görüş Bildir