Son 7 Yılda Kadına Şiddet Yüzde 1400 Arttı

-

Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Günay Kaplan, kadına yönelik şiddetin giderek arttığını söyledi. Kaplan, son 7 yıl içerisinde kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığını ifade ederken, cinayetlerde sanıklara tahrik indirimi uygulanmasını eleştirdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi adliye binasında toplanan avukatlar, kadına yönelik şiddetin son bulması ve eşitliğin sağlanması çağrısında bulundu.

Etkinlikte avukatlar adına konuşan Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Günay Kaplan, son günlerde kadına yönelik şiddetin giderek arttığını söyledi.

Kadının çoğunlukla eşi ya da sevgilisi tarafından şiddete maruz kaldığını anlatan Kaplan, "Kadına yönelik şiddete ilişkin resmi rakamları incelediğimizde son 7 yılda yüzde 1400 arttığını görüyoruz. Ülkemizde kadınlar, yaşamın her alanında şiddete maruz kalmaktadır" dedi.

Boşanan ve ayrılan kadınların yüzde 78'i şiddet mağduru

Boşanmış veya ayrılmış kadınların yüzde 78'inin şiddete maruz kaldığını ve bunun en çarpıcı örnek olduğunu anlatan Kaplan, şöyle konuştu:

"Hayatı boyunca eşinden en az bir kez fiziksel şiddet görmüş kadınların oranı Türkiye genelinde yüzde 39'dur. Boşanmış ve ayrılmış kadınların yüzde 78'i fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Eğitim düzeyi arttıkça fiziksel şiddet gördüğünü söyleyen kadınların oranı azalmaktadır. Okuma yazma bilmeyen kadınlar arasında en az bir kez fiziksel şiddete maruz kaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 43 iken, yüksek öğrenim görmüş kadınlar arasında bu oran yüzde 12'dir."

Kadına yönelik şiddet davalarında uygulanan haksız tahrik indirimlerinin kaldırılmasını isteyen Günay Kaplan, açıklamasının ardından Baro Kadın Komisyonu eski başkanı Mehlika Özpolat'a kadın hakları konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle plaket verdi.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir