Görüş Bildir
Haberler
Son 10 Günde 3 Ölüm İddiası: Akkuyu'da Neler Oluyor?

Son 10 Günde 3 Ölüm İddiası: Akkuyu'da Neler Oluyor?

Akkuyu Nükleer Santralı’nda çalışan bir işçinin iddiasına göre, nükleer santral inşaatında son 10 günde ikisi Türk, biri Rus üç işçi hayatını kaybetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cumhuriyet'ten Abidin Yağmur'un bir santral çalışanından aktardığına göre, 10 Kasım’da taşeron işçi Emrah Ballı (30), su deposunun içindeki elektrik kablosunu çıkarmaya çalışırken kablodaki zedelenmeden kaynaklı güçlü bir elektrik akımına kapıldı. İşçiler, Ballı’yı su kuyusundan çıkarıp kalp masajı yaptı ama kurtaramadı. İki çocuk sahibi Ballı, memleketi Van’ın Edremit ilçesinde ertesi gün gece saat 03.00’te toprağa verildi. Ballı’nın ölümüne ihmallerin sebep olduğunu iddia eden nükleer santral çalışanı, güvenlik önlemlerinin gerektiği gibi alınmadığını söyleyerek “O işçinin kuyuya tek başına değil personel şefi, iş güvenliği uzmanı ile birlikte inmesi gerekiyordu. Ayrıca kaçak akım rölesi takılmamış” dedi.

İddia sahibi çalışan, 11 Kasım gecesi saat 03.00 - 03.30 sıralarında da Türk vatandaşı bir işçinin de yüksekten zemine düşerek öldüğünü söyledi. 

1 Kasım’da yaşamını yitiren Rus personelin nükleer santral çekirdeğinden düşüp öldüğünü iddia eden çalışan, “Çekirdek dediğimiz yapı yüksek, içinde 380 işçinin çalıştığı, dış cephesinde de yüzlerce işçinin çalıştığı bir şey. Etrafında kule vinçler var, 300-400 tonluk kuleler. Rus işçinin çalıştığı esnada rüzgâr esiyor, işçinin altındaki pleymut kayınca, aşağıda bulunan şişin üstüne düşüyor. Oradan da zemine düşüp hayatını kaybediyor” ifadelerini kullandı.

"Mobbinge maruz kalıyoruz"

"Mobbinge maruz kalıyoruz"

Kaza olduğunda işçilere baskı olduğunu iddia eden çalışan, “İhmaller o kadar fazla ki. İnsan hayatına önem vermiyorlar. Kazalar gerçekleştiğinde olay yerine gitmemiz istenmiyor. Konunun diğer işçiler tarafından duyulması önlenmeye çalışılıyor. Mobbinge maruz kalıyoruz, kazaların veya ihmallerin öğrenilmemesi için çaba sarf ediyorlar” dedi.

İşçilerden maaş eylemi

İşçilerden maaş eylemi

Akkuyu Nükleer Santral Projesi yapım çalışmalarında taşeron şirketlerde görevli yaklaşık 10 bin işçiden büyük bölümü hafta içerisinde topluca iş bırakarak eylem kararı aldı. 

Dün, nükleer santral inşaat alanında toplanarak maaşlarının bir an önce ödenmesi çağrısında bulunan işçilerin eylemi üzerine alanda “kırmızı alarm” verildi. Olay yerine kısa sürede çok sayıda özel güvenlik görevlileri ile jandarma ekibi ulaştı. Yeşil yelek giyimli özel güvenlik görevlileri işçilere eylemi sonlandırma çağrısı yaptı. İşçilerin eylemi sonlandırmaması üzerine özel güvenlik görevlileri işçilere müdahale etti.

O anların görüntüleri 📹

İşçilerin verdiği bilgiye göre, jandarma görevlileri ile işçiler arasında da arbede yaşandı. İşçiler geçen yıl eylül ayında da maaş alamadıkları ve servis araçları konusunda sıkıntıya düştüklerini söyleyip yol kapatarak eylem yapmıştı. Şantiyede geçen haftada da işçi yemekhanesini yağan yağmurla birlikte su basmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
11
5
4
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kabus

ulkeye bak tam komedi kaçak akım nasıl yok devlet ihaleyle bu serefsiz firmalara 10 kat fazla para veriyor. bu sikik firmalar ekipman almıyor. tecrübeli elam... Devamını Gör

White Troll

Bir de enflasyon var diyorlar bak insan hayatı her geçen gün daha da ucuzlaşıyor.

Tıntın

Doğrudur. Bu ülke fakire, işçiye değer vermiyor.