Sizi Uzaylı İstilasından Bile Koruyacak: Birçok Ünlünün de Evine İnşa Ettirdiği 'Panik Odaları'nı Her Yönüyle Tanıyalım!

940PAYLAŞIM

Başınıza gelebilecek en kötü felaketleri düşünün... Hırsızlığa, kurşuna, depreme, yangına, su baskınına, bombaya ve hatta uzaylı istilasına karşı bile dayanaklı bir sığınağınız olsa, güzel olmaz mıydı?

'Panic Room' filmini belki biliyorsunuzdur.

Jodie Foster ve Kristen Stewart'ın başrollerini paylaştığı bu film, damarlarımızdaki adrenalin seviyesini bir hayli yükseltmişti. Ancak asıl konumuz bu değil tabii ki.

Asıl konumuz, filmde bulunan 'Panik Odası'.

Dört beton duvardan oluşan bu Panik Odası’nda, evdeki ana telefona bağlantısı olmayan gömülü bir telefon hattı, havalandırma sistemi, evin her köşesini gösteren pek çok monitör ve tüm bunları dışarıdaki dünyadan soyutlayan, aşılması imkansız kalın çelik bir kapı bulunuyor...

Jodie Foster, filmdeki bu panik odası için,

“Bu odayı bir milyoner evine hırsız girdiği takdirde kendini korumak amacıyla inşa ettirmiş. Bu gerçekten özel bir oda. Odada evin her köşesinde bulunan kameraların görüntülerini gösteren 8 tane video monitörü var. İhtiyacınız olabilecek her şey odada mevcut. Burada 1 ay kalmanız gerektiği takdirde size yetecek kadar su bile var.” diyor.

İşte günümüzde de tam olarak bu sebeplerle kullanılıyor.

Olası bir saldırı girişimi, hırsızlık ya da doğal afetlerden korunabilmek adına inşa ediliyor bu odalar.

Bu tarz gizli bir oda, Kennedy yönetiminden beri Beyaz Saray'da da bulunuyor.

Beyaz Saray'ın zemin katına inşa edilen, 'Situation Room' adındaki bu oda, yüksek teknolojilerle donatılmış ve son derece güvenilir bir sığınak.

Üstelik bu odayı inşa ettirebilmeniz için, Beyaz Saray'da yaşamanıza da gerek yok.

İsteyen herkes evinin belli bir noktasına, istediği donanımlara sahip bir panik odası inşa ettirebiliyor. Yani fonksiyonu vs. her şey kişiye özel tasarlanıyor.

Peki panik odasını bu denli dayanıklı yapan ne?

Genel olarak odanın tamamı ya da bir kısmı kullanılarak evin içine sabitlenen panik odası, çelik konstrüksiyon kullanılarak imal ediliyor. Oda içinde sabitlenmiş dolaplar, zeminde oksijen ve su tankı gibi hayati fonksiyona sahip ilave donanımlar yer alıyor. Panik odalarında aydınlatma ihtiyacını gören akülü sistemler var ve bu sistemler; ortalama bir hafta aydınlanma ihtiyacını efektif bir şekilde karşılamak üzere dizayn ediliyor.

Yalnızca evlerde de değil, gemi gibi büyük ulaşım araçlarında ve iş yerlerinde de kullanılıyor.

www.turkiyeturizm.com

Geçtiğimiz yıllarda Bangladeş'e giden Türk bandıralı bir yük gemisi, Hint Okyanusu’nda Somalili korsanlar tarafından kaçırılmak istenmiş, ancak mürettebat gemide bulunan panik odası sayesinde hayatta kalmayı başarmıştı.

Korsanları fark eden mürettebat, acil durumlar için kullanılan 'security attack' sinyali gönderirken, kendilerini de makine dairesinde bulunan 'panik odası'na kilitlemeyi başarmıştı.

Dışarıdaki saldırılara dayanıklı şekilde tasarlanan bu panik odası, korsanların personele ulaşmasını engellemişti. Acil sinyali üzerine bölgeye NATO gemilerinin hareket etmesi nedeniyle korsanlar kaçmış, böylece mürettebat kurtulmuştu.

Yine geçtiğimiz yıllarda da Danimarkalı Karikatürist Kurt Westergaard, evine yaptırdığı panik odası sayesinde saldırıdan kurtulmuştu.

Hz. Muhammed’i başında bir bomba ile çizdiği için Müslümanları ayağa kaldıran ve ölüm tehditleri yüzünden 5 yıldır polis korumasında bilinmeyen bir evde yaşayan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard, baltalı bir saldırganın suikast girişiminden evine özel olarak yaptırdığı ’panik odasına’ kaçarak kurtulmuştu.

Aarhus kentinde yaşanan olayda 28 yaşındaki Somalili bir saldırgan, karikatüristin evine bir elinde balta, diğer elinde bıçakla girmeye çalışmıştı.

Evin giriş kapısının camının kırıldığını duyan Westergaard, 5 yaşındaki torununu da yanına alarak banyonun bir bölümüne yapılan ‘panik odası’na gizlenmiş ve daha sonra da zaten kendisini koruyan polisleri çağıran alarm düğmesine basmıştı.

Yine İngiliz Şarkıcı Rita Ora da, evine lüks bir panik odası yaptırmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda Ora, Londra'daki 1.3 milyon sterlin değerindeki evine panik odası yaptırmıştı İki yıl önce yaşadığı hırsızlık olayının etkisini üzerinden atamayan 26 yaşındaki yıldız, panik odası için 20 bin sterlin harcamıştı.

Ora'nın yatak odasının dışına kurulan panik odasında; güvenlik kameraları, alarm sistemi, telefon hattı ve hareket sensörlü ışık sistemi bulunuyor.

Güvenlik uzmanlarından oluşan bir ekibin kurduğu panik odasında; bir tuşla tavandan aşağıya çelik bir duvar iniyor. Genç şarkıcı, 2015 yılında uyuduğu sırada evine hırsız girmesiyle büyük bir dehşet yaşamıştı.

Peki siz 'panik odası' hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz olsaydınız yaptırır mıydınız?

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merykolik

Peygamber efendimize görsel hakarette bulunan kemdini bilmez şahsiyete dersini vermeye çalışan birinden "saldırgan" diye bahsetmeniz hiç hoş değil....

Gizli Kullanıcı

Uzaylı istilasına uğradınız herhalde daha önce?

suspicious

"siz olsaydınız" değil, "paranız olsaydı yaptırır mıydınız?" olacak soru. evet, yaptırırdım.

nostradamus

Türkiyede çok araştırdım. Bazı firmalar bununla ilgileniyor ancak fiyat alamadım bir türlü. Tabi biz deprem için düşündük. Aslında deprem için kısa vadede bir çözümmüş gibi de duruyor.

iamanahita

Odanın üzeri değil, kapısı çelikten yalnız.

nostradamus

Hatanız var. Oda tamamen çelikten oluşuyor.

iamanahita

Peki, teşekkür ederim :)

aysn_aysn

Panic room dan sonra bizimkilerin yaptığı iki taraf filmi geldi aklıma.Zenginler için geçerli bir durum.Biz önce kendi evimizi alabilelimde panik odamız kalsın:D

Görüş Bildir