Görüş Bildir
Haberler
Siyatik İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Siyatik İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Sunay Korkmaz
06.09.2021 - 11:18

Vücuttaki en büyük sinir olan siyatik sinir, bel kemiğinin alt kısmından başlar ve bacağa kadar uzanır. Siyatik ise siyatik siniri ile ilgili ağrılı bir hastalıktır. Siyatik ağrısı, kalçaya doğru yayılan bel ağrılarıyla başlar. Ağrı, sinir boyunca, bacağın arkasından kasıktan ayağa dek yayılır. Siyatik hareket etmekte güçlükler, parmaklarda ve ayaklarda ağrılı karıncalanmalar ve iğne batması şeklinde belirtiler gösterir. Peki, siyatik için hangi bölüm/doktora gidilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Siyatik, siyatik siniri, genellikle omurganızda fıtıklaşmış bir disk veya omurlarınızdaki aşırı kemik büyümesi (kemik çıkıntısı) nedeniyle sıkıştığı zaman oluşur.  Yaş, obezite, meslek, uzun süreli oturma, stres, sigara kullanımı ve şeker hastalığı gibi faktörler siyatik oluşumunda etkilidir. Peki, siyatik için hangi bölüm/doktora gidilir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz...

SİYATİK BELİRTİLERİ

Alt (lomber) omurganızdan kalçanıza ve bacağınızın arkasına ve topuğunuza kadar yayılan ağrı, siyatiğin ayırt edici özelliğidir. Rahatsızlığı sinir yolu boyunca hemen hemen her yerde hissedebilirsiniz, ancak özellikle belinizden kalçanıza ve uyluk ve baldırınızın arkasına bir yol izlemesi muhtemeldir. Diğer belirtiler şunlardır:

- Hareketle daha kötüye giden ağrılar

- Bacak ve ayaklarda siyatik sinir yolu boyunca hissedilen hissizlik ve güçsüzlük

- Daha ciddi vakalarda hareket kaybı 

- Parmaklarınızın veya ayaklarınızın ağrılı karıncalanması

- Ayak ve parmaklarda iğne batması hissi

- İdrar kaçırma (Bu durum mesane ya da bağırsakların kontrol edilememesi anlamına gelir ve acil müdahale gerektirir.)

SİYATİK TANISI NASIL KONUR?

Yeni başlayan siyatik ağrısı zaman içerisinde kendiliğinden geçebilir. Ancak, uzun süredir devem eden ve ciddi derecede ağrı ve hareket kısıtlaması ile başvuran hastalara, kas gücü ve refleksler için fiziki muayene yapılır. Hastadan istenen birtakım egzersizler, ağrıya hangi hareketlerin neden olduğunun anlaşılmasında etkilidir. Fiziki muayenenin yanı sıra siyatik tanısı için bazı tetkitler mevcuttur. Siyatik varlığının belirlenmesi ve nedenini öğrenmek için röntgen, manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme yöntemleri uygulanmaktadır.

SİYATİK İÇİN HANGİ BÖLÜME/DOKTORA GİDİLİR?

Siyatik ile ilgili şikayetlerin yaşanması durumunda hastanelerin ortopedi bölümüne başvurmakta fayda vardır. Burada yapılacak tetkik ve muayenenin ardından ortopedi uzmanı, hastayı beyin ve sinir cerrahisi, nöroloji ya da romatoloji bölümlerine yönlendirebilir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın