Görüş Bildir
Haberler
Sivas'ta En Az 23 Milyon Yıllık Ayak İzi Fosili Bulundu

Sivas'ta En Az 23 Milyon Yıllık Ayak İzi Fosili Bulundu

Sivas'taki Budaklı köyünde biri küçük biri orta büyüklükte olan 23 ila 33 milyon yıl öncesine ait hayvan ayak izi fosilleri tespit edildi. Antilop, ceylan ve attan kaldığı düşünülen izlerin oligosen döneminde oluştuğu belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Mesci, Sivas’ta ceylan, antilop ve ata ait olduğu tahmin edilen hayvan ayak izi fosilleri bulunduğu açıkladı. 

Mesci, fosilin 23 ile 33 milyon yıl öncesine ait olduğunu bildirdi.

Fosilin, Sivas’ın 17 kilometre güneyinde yer alan Budaklı köyü yakınlarında milyonlarca yıl önce yaşamış hayvanlara ait olduğunu belirten Mesci, çalışmayı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cem Erkman ve Prof. Dr. Şakir Önder Kurt ile yürüttüklerini aktardı.

"Nehir kenarlarında gezinen hayvanlara ait"

"Nehir kenarlarında gezinen hayvanlara ait"

Yazılı açıklama yapan Mesci, “Ayak izleri Sivas’ın güneybatısında geniş alanlarda yüzeyleyen ve günümüzden 23 ile 33 milyon yıl öncesini ait olup, oligosen döneminde oluşmuş kayaçlar içerisindeki tabaka yüzeylerinde belirlenmiştir” ifadesini kullandı.

Ayak izlerini nehir kenarlarındaki yumuşak ve ıslak zemin üzerinde gezinen hayvanların bıraktığını ve bunu izleyen sedimantolojik süreçlerle örtülüp, kayaç haline dönüşmesi ve bugüne kadar korunması sonucu izlerin gerçekleştiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Oligosen döneme ait Türkiye’deki ilk bulgu"

"Oligosen döneme ait Türkiye’deki ilk bulgu"

“Ayak izleri çok net olmamasına karşın biri küçük diğeri orta büyüklükte. Olasılıkla ceylan ve antiloptan oluşan çift toynaklı ve muhtemelen orta büyüklükte tek toynaklı küçük boyutlu at grupları tarafından bırakılmış. Ayak izlerinin bir kısmının hayvanların tek olarak belirli doğrultuda yürümeleri sonucu, bir kısmının ise sürü halinde hareket etmeleri sonucu bırakıldığı dikkati çekmektedir. Oligosen için bu bulgunun Türkiye’de ilk olduğunu belirtebiliriz. Oligosen biyokronolojisine katkı sağlaması ve Anadolu’nun geçmişteki ekosistemlerinin anlaşılması açısından bilimsel anlamda önemli olduğunu vurgulayabiliriz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
101
36
14
5
4
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Söyledim gitti

Şimdi bu ayak izlerinin tarihini, o izlerin bulunduğu kayadan örnek alarak tespit ediyorlar değil mi? Peki ya çok daha yakın bir tarihte bir su vb. sebep ile... Devamını Gör

Söyledim gitti

Carbon14 benzeri diğer aktif elementleri ölçerek yaş belirlemiyorlar mı? İzdeki yamuklukların oluşma süresini nasıl anlayabiliyorlar ki? Hiç duymamıştım.

Pasif Kullanıcı

Ayak izine benzemiyoki

DR.D

1. Benzemiyor diyelim, napocan? Gerçek değil falan mı diyeceksin?? Sahte olduğunu mu kantılayacaksın? 2. Toynak olduğu için benzemiyor olabilir mi?