Sigara İçenlerin ve İçmeyenlerin Her Fırsatta Birbirlerini Bencillikle Suçladığı Duman Tartışması Yeniden Gündemde

3.2bPAYLAŞIM

Haklı olan taraf belli de neyseeee! 🙃

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu konusunda hepimiz bence netiz. Bu nedenle de zaten birçok ülke kamusal alanda sigara içmeyi yasakladı, yasaklamaya da devam ediyor.

Türkiye'de de bildiğiniz gibi kapalı alanlarda sigara içmek yasak. Bu yasağa uymayanlara ceza kesiliyor. Buraya kadar her şey normal fakat son zamanlarda sigara meselesi "kapalı" alanları da aşmaya başladı.

Aşmaya başlaması böyle bir konunun gündeme gelmesi gayet normal çünkü sadece mekanlardaki kısıtlama yetmiyor. Örneğin otobüs durağında beklerken yanınızda sigara içen birinin ağzından çıkan dumana maruz kalabiliyorsunuz.

Ya da yolda yürürken yanınızdan geçen birinin sigara dumanını direkt boğazınızda hissedebiliyorsunuz. Haliyle sigara içmeyen insanlar da bu durumdan rahatsızlık duyuyor. Kamuya açık alanlarda da bu zararlı dumanı içlerine çekmek istemiyorlar.

Duraklar, yollar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda sigara içilmesini doğru bulmuyorlar.

Bu soruna bir şekilde çözüm getirilmesi gerekiyor aslında. Nasıl ki sigara içenin keyfi için mekanların açık alanı tahsis ediliyorsa; içmeyenlerin de dışarıda dumana maruz kalmasının önüne geçilmeli.

Sonuçta sadece kapalı alanlarda sigara içilmiyor değil mi? Bu tartışma gündeme gelince sigara içenler de  "Sigara içmeyenler de çıkmasın dışarı ya da orada oturmasın." gibi sığ cümlelerle bu durumu savunuyor.

Sigara içmeyen bir insan, durakta sigara içen insanın dumanını içine çekmemek için otobüsünü mü beklemesin? Ne yapsınlar? Aslında zarar veren bu durumda sigara içen kişiyken neden sigara içmeyen insan kendini izole etmek, dışarıda tutmak zorunda? diye sorarlar insana... Hep zarar veren dışlanırken neden bu durumda içmeyenlere yönelik bir yaptırım hesaplanıyor hiç anlamıyorum.

Twitter'dan "Sadi Tekin" de yemek yerken sigara dumanına maruz kaldığı için rahatsız olduğunu dile getirdi.

sadi tekin 🟣 (@saditekin) on Twitter

1. Bu tweet'in ardından da sosyal medya destekleyen desteklemeyen insanlar olarak ikiye ayrıldı. Kimisi yukarıda bahsettiğim argümanları savunup, bu isyana tepki gösterdi;

Cansu (@cnscnsuc) on Twitter

2. 

freckles (@freckles_dc) on Twitter

Mesela ben neden sen sigara içiyorsun diye kapalı alanda yemek yemek zorundayım? Bu da benim temiz havadan yararlanma özgürlüğümü kısıtlamaz mı?

3. Kimisi de Sadi Tekin'e destek verdi;

4. 

otabokaCONAN (@ErsanErsana) on Twitter

5. 

Doktor Hanım☤🇹🇷 (@bendeinsanmyahu) on Twitter

6. 

Uçan Makarna (@cemre_yzc) on Twitter

7. 

Lvl 1 Haydut (@alper9723) on Twitter

8. 

Seb (@sbnmx) on Twitter

9. 

MİTYA (@yerlitohumm) on Twitter

10. Dışarıda da bu şekilde çözümler üretilebilir. Özelikle bu salgın sürecinde sigara konusuna da daha çok dikkat edilmeli.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler? Sizce hangi taraf haklı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duru-naz-ozgur

Lan yine verdiler millet oyalansın diye bi top döndürüp dururlar artık

moremsu

sığ düşünceli olan bence sizlersiniz. yemek yerken sigara icilmeyen yerlerde oturun gayet net. yok sıcakmış bilmem ne. o zaman mekanla derdinizi çözün sıcak olmayan bi kısımda oturun! koskaca düzgün restorantların hiç birinde içerde sıcaktan ve havasızlıktan ölmüyosunuz. kusura bakmayında böyle bişeyinde hesabını sizin gibi duyar kasanlara sormayacağız. içiyosak kendimize tasası size düşmedi. hadi yolda restorantta benim dumanıma maruz kalmadın ulan hiç mi bi yerden iş yerinde/misafirlikte/zorunlu iş yemeklerinde bunlara maruz kalmayacaksın? ben özellikle kışın/yazın sigara içilmeyen mekanlara gitmiyorum, sigaraya müsade etmeyen bir ton işletme var. ben o mekanlara gitmeyince içmeyenlere sövüp sizin yüzünüzden diyor muyum? gidip farklı mekan bakıyorum. sizde böyle yapmalısınız. herkes birbirine saygı duymak zorunda. biz nasıl avmlerde/kapalı alanlarda içmiyosak sizde açık alanda içene saygı duyucaksınız. tercih meselesi bencillik yapmanın meselesi değil.

selaminko

sokakta içilmesine karşıyım. yolda yürürken önümdeki sağımdaki solumdaki insanların sigaralarını solumak istemiyorum ben. mekanlarda da sigara içilen ve içilmeyen alanlar farklı olmalı.

friendsister

Bence de kapalı alanda sigara içilen ayrı bir bölüm olmalı açık alanda içilmemeli. hem onlar üşümesin kışın hem de gerçekten öyle yerler var ki açık alan duman altı oluyor ben açık havada oturmak istiyorum sigara içen gitsin sigara odasına zıkkımlansın çıksın ya da bıraksın içmesi o da temiz havanın keyfine baksın.. ama sigara içene gel bak burası daha havadar burada iç paşam rahat rahat demek saçma bence

_oishii_

aslında mantık basit sigara zararlı bir madde olduğu için zararlı maddeye bağımlı olanın diğerine zarar vermeye hakkı yok (25 yıldır sigara içiyorum). açık havası kapalısı farketmez, duman bu ve hava durgunsa açık havada içmenin de faydası olmuyor etrafındaki masalara aynı masadaymışçasına çöküyor. o yüzden etrafınıza bakmak, çocuk var mı, sigara içiyorlar mı yoksa masada küllük yok mu diye bakmak zor değil çünkü kimseye kendi zehirimizi bulaştırmaya hakkımız yok

Görüş Bildir