Şiddet Yalnızca Fiziksel Değildir! Kadınların İlişkilerde Yaşadığı Travma Yaratan 20 Psikolojik Şiddet Örneği

4.3bPAYLAŞIM

Kadına yönelik fiziksel şiddetin doruk noktasına çıktığı ve kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığı ülkemizde madalyonun bir de diğer yüzü var: Psikolojik şiddet...

1. Her fırsatta sizi utandırır: Okulda, işte, ailenizin yanında, arkadaşlarınızla dışarıdayken ya da hiç tanımadığınız kişilerin yanında sizinle istemediğiniz şekilde dalga geçerek yerin dibine girmenizi ister.

2. Yaptığınız her şeyi ama her şeyi eleştirir: Size kendinizi yeteneksiz ve çaresiz hissettirmek için olabildiğince aşağılar ve hatalarınızı sizi küçümsemek için sürekli kullanır.

3. Sizi kontrol altında tutmak için her şeye karışır: Yaptığınız her hareket, söylediğiniz her söz, gittiğiniz her yeri denetim altına alır ki muhtaç olduğunuz hissini en yoğun şekilde aşılar.

4. Duygularınızı önemsemez: Sizi sık sık aşırı duygusal olmakla suçladığı gibi, düşüncelerinizin yanlış olduğuna inandırmak için çabalar.

5. Hatalarınızı yüzünüze vurur, yanlışlarınızı arar, kusurlarınızın üstünü örtmez: Yardımcı olmak yerine kendinizi daha kötü hissetmeniz için elinden geleni yapar.

6. Sizi sevgisiz ve şefkatsiz bırakır: Gergin anlarınızda ilgisini ve sevgisini esirgeyerek sizi cezalandırır.

7. Hayallerinizi ve hedeflerinizi görmezden gelir: Aptalca bulduğunu söylediği her şeyin sizin geleceğinizi oluşturacağını bildiğinden hepsine taş koymaya çalışır.

8. Sırlarınızı ve özel anlarınızı başkalarıyla paylaşır: Kimsenin bilmesini istemediğiniz mahrem sırlarınızı ya da özel yaşantınızı üçüncü kişilerin yanında dile getirir, üstüne üstlük bunlarla dalga geçer.

9. Kendi hayatında yaşadığı ilişkinizden bağımsız olan sorunlar için sürekli sizi suçlar: Mutsuzluklarının suçlusu olarak sizi gösterir, her hareketinizi buna yorar.

10. En iyisini kendisinin bildiğini iddia eder: Çoğu konuda yetersiz olduğunuzu söyleyerek sizin için en iyi olanı onun bildiğini söyler ve karar alma mekanizması olarak kendisini gösterir.

11. Her zaman kendisini haklı çıkarır: Sizi her zaman haksız çıkmanız için manipüle eder, suçlamayı ilişkide olağan bir şeymiş gibi kullanır.

12. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle vakit geçirdiğinize sizi pişman eder: Onunla ilgilenmediğinizden şikayet eder, tüm hayatınızı ona adamanız gerektiğini hissettirir ve sizi yalnızlaştırır.

13. Her zaman sizden daha iyi biri bulabileceğinin sinyallerini verir: Sizi aşağılayarak ondan daha iyisini bulamayacağınızı ima eder, değersiz hissettirir, elinizi kolunuzu bağlar.

14. İlişkinin içinde ne olduğunu anlamasanız da alttan alta sizi sürekli tehdit eder: Kendisi bunların hepsine tavsiye dese de sizi açık açık baskı altına alır.

15. Ekonomik durumunuza karışır: Paranızı ne yaptığınızı sorgular, maaşınızın miktarını öğrenmek için taklalar atar, aldığınız her şeyi eleştirir.

16. Ne yaptığınızı sormak için fotoğraf ister: ‘Anlık’ olarak adlandırdığı bu fotoğrafla nefes aldırmadan sizi kontrol altına alır.

17. İstediklerini yaptırmak için sevginizi kullanır: Cinsel ya da duygusal anlamda istememenize rağmen sizi zorlar, istediğini elde edene kadar baskı uygular.

18. Giydiklerinize karışır: Kıskançlık adı altında üzerinizdeki her kıyafeti eleştirir, sokağa çıkamayacak raddeye gelene kadar uğraşır, sonunda pes ettirmek için elinden geleni yapar.

19. Evden çıkmanıza izin vermez: Sosyal çevrenizle ilişkilerinizi kopardığı, kıyafetlerinize karıştığı, paranızı kontrol altına almaya çalıştığı gibi evden çıkmanızı da engeller.

20. Sorunlu ve deli muamelesi yaparak travma yaşatır: Sık sık terapi almanız gerektiğini söyler, normal olmadığınızı iddia eder, sizi kendinize yabancılaştırır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coffe_lover

Ellerine sağlık çok güzel,haklı bir içerik olmuş.

kendineassassin

Editör bir öküze gönlünü kaptırır, o öküzün yüzüne söyleyemediklerini içinde biriktirir, o öküzden çifteyi yer yemez soluğu bilgisayarının başında alır ve o öküz üzerinden tüm erkek ırkı üzerine bol "erkekegemen düzen, ataerkil toplum" soslu bir içerik hazırlar, kendisi gibi hayvansever hemcinsleriyle öküz travmaları konusunda "körler-sağırlar birbirini ağırlar." oynamaya başlarlar ve olaylar gelişir.. Sanki ülkede bir Feminasyonal Sosyalist Parti varmış da onun paralı trolleri burayı basmışçasına..

coffe_lover

Bu kadar insan eylem yaptığına göre öküzlerin sayısı artmış o zaman

hic-iste

Bunlar aslında sadece kadınların yaşadığı travmalar değil. Maalesef kadın da erkek de psikolojik şiddete maruz kalıyor.

bademlicikolatta

sanki bütün erkekler böyledir allah hepsinin belasını versin denmiş gibi ''ınıdıyı sırıklı kıdınlırı sıvınıyısın '' diye onedıoya sarmış erkekler. basitçe kadınların yaşadığı 20 sıkıntılı ilişki olayı sıralanmış ki kadınlar bu zulmü bu baskıyı yaşamasın; kendi değerini bilsin,iyi kadınlar iyi adamlarla beraber olsun. çekmek zorunda değilsiniz kardeşlerim bu durumları,gözünüzü açın denmiş kısaca. 1 kadın bunu okusa, etkilense ve hayatından bu insanı çıkartsa,daha mutlu olsa,güçlense kötü mü bu?erkeklerin kadınlara yaşattıkları bu olaylar hayal ürünü değil ki! gerçek ve yaygın bi durum. kadınlar da yapıyor bunu denmiş. erkek de çekmesin kardeşim ozaman. ne tatlı canınız var ya bikaç içerikte hemcinslerinizle ilgili kötü taraf yazılmasın aman başlıyosunuz onedıo feministlik yapma diye. kadınlar bu kadar dillerine pelesenk etmiyor şu kelimeyi.feminizmi sorun edeceğinize kadınları bu gibi durumlarda gördüğünüzde destek olun biraz,yeterli.

yigit-yurekli

bu maddelerin çoğunu , kendini kusursuz sanan kadınlar da yapıyorlar. insanın olduğu her yerde sorunlar olmaya devam edecek. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. abartı feminizmi bırak artık onedio

Görüş Bildir