Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sezaryen Doğum Yapmış Annelerden Herkesin Duyması Gereken 31 Tavsiye

3.9bPAYLAŞIM

Sezaryen doğum yapan annelerin tavsiyelerini BuzzFeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/asiawmclain/33-...

1. "Keşke abdominal bant isteseydim, böylece bağırsaklarım dışarı fırlayacakmış gibi hissetmezdim. Ayrıca acıyı azalttı, dik durabilmeme yardımcı oldu ve uyuyabilmemi sağlayan tek şey oldu."

2. "Keşke bebeğin doğumunu görebilmek için perdeyi indirmelerini isteyebileceğimi bilseydim."

3. "Normal doğum yapmamış olsam da vajinamda kanama ve pıhtılaşma olacağını tahmin etmiyordum."

4. "Keşke sonrasında ev işlerinde yardım isteseydim. Evi süpürmeye çalışırken kesik açılıverdi, değmez."

5. "Birçok hastane operasyondan hemen sonra bebekle ciltten cilde temasa izin veriyor. Yalnızca sormanız yeterli. Kesiğe dikiş atılırken bir hemşire bebeğimi tutmama yardımcı olmuştu."

6. "Keşke operasyon sırasında her şeyi hissedeceğimi bilseydim! Acı hissetmedim ama inanılmaz baskı hissettim ve dünyadaki en beklenmedik ve rahatsız duyguydu."

7. "Keşke doğumdan sonraki ilk kakanın hayatımdaki en dehşet verici deneyim olacağını bilseydim. Laksatifler en iyi dostunuz."

8. "Operasyondan sonra mümkün olduğu ilk anda ayağa kalkıp yürüyün. Ne kadar canınız acısa da yürümek iyileşme sürecinin çok daha rahat geçmesini sağlıyor."

9. "Keşke omurilikten su aldığımda partnerimin odada olamayacağını bilseydim. Yalnız kalmaya hiç hazır değildim ve çok korktum."

10. "Keşke hemşirelere teşekkür etmek için hediye getirseydim. Her şey için onlara bağlı olacaksınız."

11. "Sezaryen doğumdan sonra bebeğinizi emzirmek için en iyi pozisyon 'futbol topu tutuşu'. Böylece karnınızdaki yarığa baskı uygulamamış oluyorsunuz."

12. "Keşke iyileşme sürecinin bir yıldan bile fazla sürmesinin normal olduğunu bilseydim."

13. "Keşke ilaçların kontrolsüz titrememe sebep olacağını bilseydim."

14. "Keşke hastaneden ayrıldıktan sonra ağrı kesicileri acının dayanılmaz hale gelmesini beklemeden zamanında alsaydım."

78.media.tumblr.com

15. "Keşke insanların ne kadar yargılayıcı olacağını bilseydim. Gerçek bir anne olmadığım ve tembel olduğum söylendi. Öte yandan diğer sezaryen anneleri tarafından inanılmaz destek aldım. Keşke daha önce onlara ulaşsaydım."

16. "Keşke hastanede kalırken çocuk yuvasını kullansaydım, böylece biraz dinlenir ve iyileşirdim."

17. "Sezaryenle de doğum planlamanız olabilir. Normal doğum yaparkenki gibi planlamak vücudumun kontrolü elimdeymiş gibi hissettirdi."

18. "Keşke evdeki onca tatlı iç çamaşırımı sezaryenden sonra giyemeyeceğimi bilseydim. Kendinize yüksek belli, ekstra yumuşak çamaşırlar alın. Böylece yaranıza baskı yapmamış olacaksınız."

19. "Keşke sezaryen doğumdan sonra os*rmanın bu kadar zor olacağını bilseydim."

20. "Odadaki metal objelerin yansımalarına dikkat edin. İç organlarınızı görmek istemiyorsanız bunların en başta birer ayna gibi olduğunu hatırlayın."

21. "Karnınızdaki gazın yukarı çıkması sonucu operasyon sırasında göğüs ağrısı çok yaygın. Ben kalp krizi geçiriyorum sanmıştım."

22. "Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda ve güldüğünüzde acı hissetmemek için kesiğin üzerine yastık koyun."

23. "Keşke tuvalete gidip gelmenin 5 kilometre koşmuş gibi hissettireceğini bilseydim. Neredeyse hiç kas kontrolü olmadan oturmaya çalışınca klozetin ne kadar alçak olduğunu anlıyorsunuz."

24. "Keşke operasyondan sonra hayatımda hiç kaşınmadığım kadar kaşınacağımı bilseydim. Korkunçtu."

25. "Keşke operasyon sırasında bir şeyler doğru hissettirmediğinde konuşabileceğimi hatırlasaydım. Sessiz kalarak çok fazla hataya izin verdim. Sorular sorun, fikriniz olsun ve bilgi isteyin."

26. "Operasyondan sonra çişinizi asla tutmadığınızdan emin olun, yoksa mesanenizdeki sıvı dikişlerinize baskı yapar ve iyileşme sürecinizi yavaşlatır."

27. "Operasyon bitince doktorlar size dikiş atarken partneriniz bebekle beraber odayı terk edecek. Bu süreçte yanınızda biri olsun istiyorsanız bir kişi daha getirin."

28. "Önceden bacaklarınızdaki kılları alın. Bacaklarınıza taktıkları o bileklikler aksi takdirde işkence gibi geliyor."

29. "Kesiğin olduğu bölgedeki hisleriniz asla geri gelmeyebilir. Benim sezaryenim 3 yıl önceydi ve hala yaranın olduğu bölge hissiz."

30. "İkinci sezaryen her zaman ilkinden daha kolay olacak. Daha hızlı iyileşeceksiniz, daha çabuk araba sürmeye başlayacaksınız ve her şey daha çok kontrolünüz altında olacak."

31. "Yara o kadar da kötü değil. Özellikle içinden çıkan o kadar şeye rağmen oldukça küçük."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gorkem-firat

sezaryenle doğum hakkında bilgi almak isteyenler içinde link bırakalım şuraya

svep

her zaman kadınlar normal doğum yapsın. Sezaryan Allahın bir lütfu(teknoloji) ama o ameliyat acıları falan nasıl razı oluyor bazı kadınlar bilmiyorum. İlla sezaryan olsun diyenler var. Ben onları hasta olarak görüyorum.

tugba-aydin28

insan psikolojisi bu bende normal doğum yapanları hasta buluyorum.

svep

Olabilir. Farklı düşünmek normaldir.

dead-nettle.

Sezaryen gerekmedikçe yapılmamalı. Kadınlar doğumdan korkutulup psikolojik olarak normal doğumdan uzaklaştırılıyor. 2 tane çocuğum var ve her ikisindede gerekli kontrolleri aksatmadık ama hiçbir doktorda normal doğuma teşvik etmeyip sezaryen doğuma yönlendirici tavırlar sergilemişti ve doğuma yakın doktorları hep kızdırmışızdır. İnatla normal doğum tercihi yapsakta öfkelenen ve kızan bir doktor tavırları yaşadık ve son aldığımız cevap doğumu ebelerle yaparsınız olmuştu. Sonra neden doktorlara şiddet var diyoruz. Sezaryene yönlendiren doktor alıcağı parayı düşünüyor maalesef sizin sağlığınız onlara hiçbirşey ifade etmiyor.

dead-nettle.

En önemliside anne ve bebeğin hem fiziksel hemde psikolojik sağlığı açısından normal doğumun en doğru ve gerekli olması. Anne için normal doğum sancılı ve acılı olsada doğumdan hmen sonra ayağa kalkıp normala dönmesi ve 5 saat sonra evine kendi ayakları üzerinde acısız ve ağrısız gidebilmesi. Çocuğu ile çok daha rahat ilgilenebilmesi ve onunla hemen bağ kurabilmesi. Çocuk içinde normal doğum en doğrusu yapılan 50 yılı aşkın araştırma sonucu normal doğan çocukların sezaryen ile doğan çocuklarda ileriki yaşlarda sağlık sorunlarının olmaması Şeker, tansiyon, kalp krizi ve birçok bağışıklılık sistemi rahatsızlığı gibi durumlar sezaryenle doğan çocukların ömürleri boyunca yaşayacağı riskler gibi.

svep

ve bunları yaparken insanların korkularını kullanıyorlar. Hele de kadınların ya çocuğa bir şey olursa. Erkeğin ya ikisine de bir şey olursa korkusunu aşılayıp duruyorlar hamielik boyunca. Benim eşim normal doğum yaptı ertesi gün ayağa kalkabildi. Kardeşleri yaptı bir ay dan kendilerine gelemediler 1 seneden fazla da çektiler.

Gizli Kullanıcı

Çok korkunç inşallah sezeryan doğuma maruz kalmam baş parmağımda ufak dikiş izi var hala sızlıyor üstünden yıllar geçti karında olmasını düşünemiyorum korkunç Allah yardımcıları olsun

destangokturk

Eşim de olduğu gibi siz anneler cansınız

Görüş Bildir