Sevan Nişanyan Cezaevinden Firar Etti!

 > 
182PAYLAŞIM

Foça Açık Cezaevi'nde hükümlü bulunan yazar Sevan Nişanyan, izinli çıkıp dönmeyerek firar etti. Firarını Twitter hesabından duyuran Nişanyan, "Kuş uçtu darısı geride kalan 80 milyonun başına" dedi. Şirince’de SİT alanındaki araziye iki kez mühürlenmesine karşın inşaat yaptığı gerekçesiyle 9 ayrı suçtan 11 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Nişanyan, 3 yıldır tutukluydu. 

Nişanyan, firarını Twitter hesabından bu mesajla duyurdu 👇

"Cezaevindeydim, artık değilim"

DHA'nın cep telefonundan ulaştığı Nişanyan, "Cezaevindeydim, artık değilim. Cezaevine dönmeyi de düşünmüyorum" dedi. 

Türkiye'de mi yoksa yurtdışında mı olduğu sorusunu "Nerede olduğumu ben de bilemiyorum" diye yanıtlayan Nişanyan, firarıyla ilgili olarak ise "Darısı zulüm mağduru olan herkesin başına" dedi.

Ne olmuştu?

İzmir Selçuk'ta bulunan Şirince Mahallesi'ne bir kilometre mesafedeki kendine ait araziye yaptığı evin inşaatını, arazinin SİT alanı olduğu gerekçesiyle iki kez mühürlenmesine rağmen tamamlayan Nişanyan hakkında Selçuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davalar açılmıştı.9 ayrı suçtan 11 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Nişanyan, 2 Ocak 2014 tarihinde tutuklanarak Torbalı Açık Cezaevi'ne konulmuştu.

Aradan geçen süreçte farklı cezaevlerinde cezasını çekmeyi sürdüren Nişanyan, disiplin suçu işlediği gerekçesiyle bir ara kapalı cezaevine de konulmuştu. Nişanyan son olarak Foça Açık Cezaevi'nde bulunuyordu.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir