Saygınlığını Tepelere Çıkarıp Takdire Boğulmana Yardım Edecek 16 Minik Hatırlatma

 > 
205PAYLAŞIM

Saygı gören ve sevilen biri olmak için pek az şanslı insanda var olan; doğal ve öğrenilemez bazı niteliklere sahip olmamız gerektiği yanılgısına sıklıkla kapılırız. Halbuki bu tamamen bizim ve duygusal zekamızın (EQ) elinde. Bakın şuradan hatırlayalım; iş hayatında duygusal zeka sayısal zekadan neden daha önemli!

Bu içerikte duygusal zekası yüksek insanların alışkanlıklarını temel aldık ve saygınlığı arttıran davranışları araştırdık.

1. Dinlerken yaptığımız en büyük hatayla başlayalım:

Söz sırası kendine geldiğinde ne söyleyeceğine odaklanmaktan, o an ne anlatıldığını anlamamak...

Bundan kaçınmanın en basit yolu soru sormak. Dinlendiğini bilmek karşındakinin hoşuna giderken, anlattıklarına önem verdiğini de gösterecek. Sadece soru sorarak göreceğin saygı ve takdire inanamayacaksın.

2. Değerli bilgiler öğrenebildiğimiz kişilere daha çok saygı duyarız.

İş ya da iş dışı konularda edindiğin yeni ve kıymetli bilgileri etrafınla paylaş; tabii hava atar gibi değil. Kendisinden daima yeni şeyler öğrenebileceğimizi bildiğimiz kişilerin yakınımızda olmasından hoşlanırız.

3. Muhabbetin ortasında mesaj yazman ya da telefonuna bakıp durman kadar insanları sinir eden az şey var.

Biriyle sohbet ederken tüm enerjini o konuşmaya ver. Saygı görmenin en önemli gerekliliklerinden biri kuşkusuz karşındakine saygısızlık etmemek. İnsanlarla empati kur.

4. Sahicilik ve dürüstlük, saygıdeğer biri olmak için elzem.

İnsanlar dürüst insanlara yönelirler, çünkü onlara güvenebileceklerini bilirler. Kendinden emin ol. İnsanların seni sevmesini sağlayacağını düşündüğün şeyleri yapmak yerine, seni neyin tetikleyip mutlu ettiğine konsantre olursan, daha çekici olursun.

5. Yargılamamak ve açık fikirli olmak çalışma ortamında da çok önemli.

Açık görüşlü olmalısın. Bu seni hem ulaşılabilir, hem de karizmatik ve ilgi çekici yapar. Kimse kafasında bir fikri çoktan oluşturmuş ve dinlemeye istekli olmayan birine laf anlatmaktan hoşlanmaz. 

Peşin hükümlü düşünmekten ve yargılamaktan vazgeçmek için dünyayı başkalarının gözünden görmeye çalış. Bu, onların fikirlerine katıldığın ya da hoş gördüğün anlamına gelmez; sadece neden böyle düşündüklerini anlamana yardımcı olur. Sonrasında bırak nasıl istiyorlarsa öyle düşünsünler.

6. İlgi manyaklarından kimse hazzetmez.

Kendini çok önemli biri gibi göstermek yerine, arkadaşça, güvenilir ve düşünceli davrandığında, insanların daha dikkatli ve ikna edilebilir olduğunu göreceksin.

Diyelim son projendeki başarın sayesinde dikkat çektiğinde, bu süreçte sana yardım edenlerden bahset; odağı kendinden onların üzerine kaydır. Klişe gözükse de, eğer gerçekten samimiysen, mütevazı görünüp takdir edileceksin.

7. İş hayatında bir günü bir gününü tutmayan insanlar kadar huzursuzluk veren az şey var.

İnsanlar sana yaklaştığında kiminle muhatap olacaklarını ve yaklaşık nasıl bir cevap alacaklarını bilmek isterler. Hangi işlerde ne kadar iyi performans gösterdiğin konusunda tutarlı ol; güvensizlik yaratma.

Havanda olsan da olmasan da, insanlara karşı davranışının değişmediğinden emin ol.

8. Nasıl söylediğimiz, ne söylediğimizden her zaman daha önemli.

Jest ve mimiklerinin, ifadelerinin, ses tonunun farkında ve olumlu olduklarından emin olmak, insanları bala üşüşen arılar gibi çeker 🐝🐝

Duygusal zekası yüksek insanlar coşkulu bir ses tonu kullanır, kollarını kavuşturmaz, göz teması kurar, konuşan insana doğru yönelir; yani beden dillerini pozitif kullanırlar.

9. Araştırmalara göre birini sevip sevmediğimize karar vermemiz, tanıştıktan sonraki ilk 3 saniyede belli oluyor.

Ve konuşmanın geri kalanını ilk izlenimimizi doğrulamakla geçiriyoruz; bu galeriyi okuyanlar hatırlayacaktır 🤓

İlk izlenimler çoğunlukla beden diliyle şekillenir.  Dik durman, güçlü el sıkman, gülümsemen, ve üst bedenini konuştuğun kişiye döndürmen iyi bir izlenim bırakmanı, dolayısıyla daha çok saygı görmeni sağlayacak.

10. İsmimiz kimliğimizin bir parçasıdır ve insanların bunu kullanmaları hoşumuza gider.

Bu yüzden, insanlara ismiyle hitap et; isim dile getir. Araştırmalara göre insanlar, konuşma esnasında isimlerinin geçtiğini duyduklarında onaylandıklarını hissediyorlar. 

Eğer yüzleri iyi hatırlıyor ancak isimler konusunda berbatsan, insanların adlarını aklında tutmayı bir beyin jimnastiğine dönüştür: Diyelim o gün tanıştığın herkesin ismini kendi kendine birkaç saatte bir tekrarla.

11. Doğal olarak (ve bilinçsizce) karşılıklı konuştuğumuz insanların beden dilini taklit ederiz.

Bu yüzden, kendinden emin bir vücut dili kullan ve konuşma esnasında daima gülümse; çevrendeki çalışanlar, hatta yöneticiler de bilinçsizce taklit edip karşılık verecekler.

12. Yardım teklif etmek minnettarlığı getirir; daha çok saygı görmek için önemli bir adım.

İçinden çıkmakta zorlandığı bir iş veya yoğunlukla boğuşmakta olan birine gönüllü olarak yardım teklif edip işinin bir kısmını paylaşır; ya da nasıl daha kolay yapabileceğini anlatırsan sana şükran duyacak ve takdir edecektir.

13. Kişisel problemlerini ve sıkıntılarını başkalarıyla paylaşma konusunda aceleci olma.

Mızmız gibi görünürsün ve haliyle saygı puanın düşüşe geçer. Akıllı insanlar, açılmak için karşısındakinin yönlendirmesini bekler.

14. Konuşma esnasında karşımızdakine dokunduğumuzda, beyinde oksitosin salgılanır.

Bu hormon, beyninin bizim beynimizle güvenli bir bağ kurmasını ve olumlu hissetmesini sağlar. Hafifçe omuza dokunmak, ya da dostça el sıkmak oksitosin salgılanması için yeterli. Elbette tam tersi bir etki ve tepkiyle karşılaşmak istemiyorsak, doğru insana, doğru şekilde dokunmak çok önemli.

Unutma ki ilişkiler sadece sözcüklerle değil, aynı zamanda karşılıklı hislerle de alakalıdır. Birine uygun biçimde dokunmak, ona değer verdiğini hissettirecektir.

15. İnsanlar tutkulu kişilere yönelim gösterirler.

Ancak sırf tutkuyla işe bağlılık da bizi sıkıcı biri haline getirebilir. O yüzden, tutku ile eğlenceyi dengeleyebilen kişilerin iş hayatında nasıl daha çok sevildiklerini; kendi tecrübelerine dayanan örneklerle sık sık hatırla. Gereksiz konuşmaları ve dedikoduyu azaltıp, iş arkadaşlarıyla daha anlamlı vakit geçirmeye çalış.

16. Son olarak, mottomuz "Neden olmasın?"

En sevilen ve saygıdeğer insanlar genellikle optimistler, hayal gücü yüksek kişiler ve uygulayıcılardır. Fikirlere "neden olmasın" yaklaşımı gösterirsen yenilikçiliğin, cesaretin ve enerjinle herkese ilham verirsin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdullah-arisalan

Bu ülkede saygı kavramı ne yazık ki yok. Boşuna kazanmaya çalışmayın. Bunları yapınca bir hiçlik kazanıyorsunuz. Bunu savunmuyorum ama gerçekler böyle maalesef.

katilice

hepsini yapıom bir sik oldugu yok. bence bunlar türkiyede geçerli şeyler değil. türkiyede doğru düzgün insan az çünkü.

esrahalat

4. maddedeki replik hangi film yada diziye ait? Bilen var mı?

nursahg

Black Sails. Tavsiye ederim.

esrahalat

Teşekkürler. Vizeler başlamadan hemen

Görüş Bildir