Saklı Hazineler Koruma Altına Alınıyor: Belediye ve Üniversite Edremit'teki Kırmızı Mercanlar İçin Seferber Oldu

 > 
90PAYLAŞIM

Ülkemizin ve tabiatın derinlerindeki zenginlerinden kırmızı mercanların koruma altına alınması için çalışma başlatıldı.  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit'teki korunması amacıyla 6 istasyonda tonoza bağlı yüzer şamandıra sistemi kurulacağını bildirdi.

Belediye koruma çalışmalarına 'Edremit Körfezi Saklı Hazineleri Kırmızı Mercanlar Projesi' adını verdi.

Proje kapsamında profesyonel dalış ekipleri kırmızı mercanların hem yerini tespit etti, hem de bu doğa harikasını fotoğraflar ile gün yüzüne çıkardı.

Projenin amacı ne?

AA'nın aktardığı bilgiye göre çalışmalar Edremit Körfezi, Ayvalık adaları ve çevresinde dağılım gösteren kırmızı mercanların biyoçeşitliliklerinin tespiti, korunması, sürdürülebilirliklerinin sağlanması hedefiyle yürütülüyor.

Bölgedeki tehlike altında bulunan tüm mercan türlerinin tespitinin ardından yüzen şamandıralar ile koruma sağlanacak.

Açıklamada, Edremit Körfezi ve Ayvalık'ın bu alandaki yerini korumak ve mercanların sürekliliğini sağlamak amacıyla 6 istasyonda tonoza bağlı yüzer şamandıra sistemi kurulacağı ve bu sayede şamandıraların koordinatları haritalara işlenerek mercanların koruma altına alınacağı kaydedildi.

Çalışmalara kimler katılacak?

Belediye tarafından yapılan açıklamaya göre, proje Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Agrida Turizm Derneği'nin işbirliği ile yürütülecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir