Görüş Bildir

Sadece Gıda ve İlaç Almıyorlar: Yunan ve Bulgar Vatandaşları Edirne'deki Konutlara da Talep Gösteriyor

Anasayfa > Gündem

Döviz kurlarındaki artış Edirne'de emlak sektörünü de hareketlendirdi. Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşları günlük alışverişlerinin yanı sıra konut yatırımlarını da artırmaya başladı. Bulgaristan vatandaşlarının tercihi köy evleri olurken, Yunanistan vatandaşlarının apartman dairelerine yöneldiği belirtiliyor.

Döviz kurlarının artmasıyla birlikte Edirne'ye gelen Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşlarının, giyim ve yiyecek sektörünün yanı sıra emlak piyasasına da talebi arttı.

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, özellikle Yunanistan'da yaşayan Türk yurttaşların konut satışlarını artırdığını belirtirtti.

Bulgaristan'dan gelenlerin sakin bölgeleri Yunanistan'dan gelenlerin ise apartman dairelerini tercih ettiğini söyleyen Çeker, şunları kaydetti:

Bulgaristan'dan gelenlerin sakin bölgeleri Yunanistan'dan gelenlerin ise apartman dairelerini tercih ettiğini söyleyen Çeker, şunları kaydetti:

'Özellikle Yunanistan'da yaşayan Türk vatandaşlar Türkiye'ye paralarını yatırmak istiyorlar. Euro yükselip paraları değerlenince yatırımlarını buraya yapıyorlar. Senede 2-3 tane veriyorsak şu anda 10 tane daire veriyoruz onlara.'

Artarak devam edecek

Artarak devam edecek

Çifte vatandaş olmayanların prosedüre takıldığını belirten Çeker, 'Almak isteyenler çok var ama Bulgaristan'da çift vatandaşlık sahibi olmayanlarda bazı sıkıntılar var. Eğer Bulgar vatandaşıysa Tekirdağ'dan ya da Çorlu'dan alabiliyorlar ama Edirne ve Kırklareli sınır şehri olduğu için 200 kilometre sınır var ondan dolayı buradan tapu alamıyorlar' dedi.

Çeker, 'Bunun için 250 bin lira para yatırmaları gerekiyor ve bu onlara pek cazip gelmiyor' diye konuştu. Kentte emlak danışmanlığı yapan Erhan Koç da satışların daha da artacağını düşündüğünü söyledi.

Bulgar levasındaki yükselişle birlikte yaşanan talep patlamasına dikkat çeken Koç,  'Özellikle Saros Körfezi'nde şu anda yazlıkların yarısından fazlası Yunan ve Bulgarlar tarafından kiralanmış durumda. Ben bu emlak satışlarının inanılmaz artarak devam edeceğini düşünüyorum' ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
33
10
5
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Onur Önal

Türkiye'de Türk dışında neredeyse herkes mutlu, huzurlu. Fıkra bile etmezsin böyle bir durumu.

cocainum

Kafayı yiyicem ülke resmen istila ediliyor aq ve hiçbir şey yapamamak çok koyuyor. Dişlerim sıkmaktan kırılacak artık anasını sikiyim böyle işin.

Homo Economicus

Ülkenin elden gittiğini karılarınız, kızlarınız arapların, yunanların, bulgarların koynuna düştüğünde, sizde kapıda uşak olarak peçete tutarken mi anlayacaks... Devamını Gör

Bunlar Türk soydaşlarımız kardeşim, bunların TC vatandaşlığı da var. Senle aynı haklara sahipler yani. TC vatandaşlığı yoksa sınır illerinden mülk alamaz. İs... Devamını Gör