Saatte 27 Turist Grubu Geziyordu: Amsterdam'ın Genelevleri ile Ünlü Sokağına Sınırlama Geliyor

 > -

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan ve genelevleri ile tanınan Kırmızı Fener Sokağı'na turist ziyaretleri için sıkı kurallar getiriliyor. Turist grupları sayısı artık 20'yi geçmeyecek ve sokağın 23:00'ten sonra ziyaret edilmesi mümkün olmayacak.

Nisan ayından itibaren hayata geçirilecek uygulama ile 20 kişiden fazla olan tur gruplarının, genelevler bölgesine girişine izin verilmeyecek.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, rehberler, 5 kişiden fazla olan turisti gruplarını gezdirebilmek için izin belgesi almak zorunda kalacak.

Turlar sadece belirli zaman dilimlerinde gerçekleştirilebilecek.

Gece saat 23:00'te tüm turlar sona erecek. Grupların, kalabalık yerlerde kalmasına izin verilemeyecek. Turistlerin, Red Light bölgesi turu sırasında alkol ve uyuşturucu kullanmaları yasaklanacak.

Seks işçilerine ve mahalle sakinlerine saygılı olunması için turistler rehberler tarafından uyarılacak.

Kurallara uymayan rehberlere de ağır yaptırım uygulanacak. Serbest çalışan rehberlere 190 euro, tur şirketlerine bağlı çalışanlara ise 950 euro para cezası verilecek.

Kuralları üç kez ihlal eden rehberlerin izin belgesi iptal edilerek, bir daha turist gezdirmesine izin verilmeyecek.

Önlemlerin alınmasının nedeni, son yıllarda Amsterdam'ın bu bölgesindeki organize tur sayısının giderek artıyor olması.

Günün yoğun bölümlerinde bir saat içinde ortalama 27 ayrı turist grubu genelevlerin olduğu sokakları ziyaret ediyor.

Belediyeye göre, bu yoğunluk da güvenlik başta olmak üzere çeşitli sorunlara yol açıyor. Amsterdam Belediyesi, yeni düzenleme ile Red Light bölgesindeki rahatsızlığının önemli ölçüde önlenmesini bekliyor.

Diğer yandan Amsterdam Belediyesi, genelevler semtindeki turlara katılanlardan 'eğlence vergisi' adı altında ek bir ücret almanın mümkün olup olmadığını da araştırıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CinsellikUyuşturucu
Görüş Bildir