Rus Ajan İtiraf Etti: Zehri İç Çamaşırına Dökmüşler

 > 
4PAYLAŞIM

Ağustos ayında Rusya’da zehirlendiği iddia edilip Almanya’da tedavi altına alınan Rus muhalif Navalni, bir Rus ajanın olayı itiraf ettiğini açıkladı. Navalni’ye göre, kendisini komalık eden zehir valizindeki iç çamaşırına serpilmiş.

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla zehirlendiğini iddia eden muhalif lider Aleksey Navalni (44), kendisini üst düzey bir ajan gibi tanıtarak konuştuğu bir Rus istihbaratçıdan olayın detaylarını öğrendiğini açıkladı.

Ajan kılığına girdi

Bellingcat ve CNN International’ın ortak yürüttüğü soruşturma haberine göre, Navalni, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi’nden üst düzey bir yetkili gibi davranarak kendisini zehirlediği ifade edilen Rus FSB ajanlarından Konstantin Kudryavtsev ile telefonda konuştu. Telefonda ajana, “Suikast neden yanlış gitti, nerede terslik oldu” gibi sorular soran Navalni, telefonda zehirleme vakasına ilişkin çok sayıda detay öğrendi.

İç çamaşırına yerleştirilmiş

Buna göre, Rus ajan 45 dakikalık telefon görüşmesinde Noviçok zehrinin Navalni’nin iç çamaşırına yerleştirildiğini ve kasıktan vücuda yayıldığını söyledi. CNN’in danıştığı toksikologlar, granül halindeki Noviçok’un terleme yoluyla vücuda karıştığını belirtti. Zehrin Rus muhalif Navalni’nin valizindeki çamaşırlarına serpildiği sanılıyor.

"Çaydan demişlerdi"

Aleksey Navalni ve Kudryavtsev arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ait ses kaydı ABD basını tarafından yayınlandı. Navalni’nin zehirlenmesinin ardından yapılan ilk açıklamalarda, Rus muhalif liderin çayına atılan madde ile zehirlendiği iddia edilmişti. Rus muhalif Navalni, tedavi edildiği Almanya’da yaşamaya devam ediyor.

Rusya: "Bu bir itibarsızlaştırma girişimi"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Navalni’nin Rus istihbaratına yönelik suçlamalarını “Rusya Federal Güvenlik Servisi’ni (FSB) itibarsızlaştırma girişimi” olarak nitelendirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta FSB ajanlarının Navalni’yi takip ettiğini doğrulamasına rağmen “Rusya onun ölmesini isteseydi muhtemelen işini bitirirdi” ifadesini kullanmıştı. Navalni 20 Ağustos günü Sibirya’dan Moskova’ya giden uçakta hastalanmış, zehirlendiği anlaşılmış, Almanya’da tedavi görmüştü.

Kovid-19 Aşısında KDV Oranı Belli Oldu - onedio.com
Kovid-19 Aşısında KDV Oranı Belli Oldu - onedio.com
DJ'ler ve Dansözler Hazır! Yılbaşında Yasağı Delmenin Yeni Yolu Kiralık Villalar - onedio.com
DJ'ler ve Dansözler Hazır! Yılbaşında Yasağı Delmenin Yeni Yolu Kiralık Villalar - onedio.com
'Hastane Yapılacak' Diyerek Yıkılan Botanik Bahçesinde Hayvanlar Otluyor: '15 Milyon TL Çöpe Gitti' - onedio.com
'Hastane Yapılacak' Diyerek Yıkılan Botanik Bahçesinde Hayvanlar Otluyor: '15 Milyon TL Çöpe Gitti' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir