Cezası 160 Euro'dan Başlıyor: Roma'da İspanyol Merdivenleri'ne Oturmak Artık Yasak

 > -

İtalya'nın başkenti Roma'nın tarihi ve turistik mekanları arasında başı çeken İspanyol Merdivenleri'nde oturmak yasaklandı.

Roma'yı ziyaret eden turistlerin en çok uğradığı ve fotoğraf çektirdiği yerlerin başında gelen İspanyol Merdivenleri artık sadece transit geçişler için kullanılacak.

Roma Belediyesi, gerçek adını merdivenin başındaki Trinita dei Monti Kilisesi'nden alan Trinita Dei Monti basamaklarında, yaygın bilinen adıyla İspanyol Merdivenleri'nde yeni bir düzenlemeye gitti.

Belediye polislerinin, merdivenlere oturanları anında ikaz ederek yerlerinden kaldırdığı ve karardan habersiz turistlerin ise bu davranışı ve yasağı şaşkınlıkla karşıladıkları gözlendi.

İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, uyarılara rağmen oturmaya devam edenlere 160 euro'dan başlayan cezalar kesilecek. 

Basamakları kirleten veya zarar verenlere ise 400 euro'ya varan cezalar uygulanacak.

"Anıtı korumak güzel ama oturma yasağı gerçekten aşırı"

İtalyan sanat eleştirmeni ve aynı zamanda Forza Italia Partisi milletvekili Vittorio Sgarbi, belediyenin kararına tepki gösterdi. Sgarbi, uygulamayı faşist dönem uygulamasına benzeterek, "Anıtı korumak güzel. Açıkçası o mermerlerin üzerinde yemek yiyemezsiniz ama oturma yasağı gerçekten aşırı. Bana göre belediye bu kararını gözden geçirmek durumunda kalacak" ifadesini kullandı.

Romalı mimar Francesco de Sanctis tarafından 1723-1725 yılları arasında yapıldı.

Trinita dei Monti Kilisesi'nden İspanya Meydanı’na doğru inen tarihi basamaklar, 2015 ile 2016 yılları arasında kapsamlı restorasyondan geçmişti. 

11 ay süren restorasyonun ardından merdivenlerde yeme ve içmeye izin verilmezken, insanların oturmasına ise karışılmıyordu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir