Richard Gere ile İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini Arasında Göçmen Tartışması

 > 
26PAYLAŞIM

Hollywood yıldızı Richard Gere ile İtalya'nın göç karşıtı Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini arasında 'göçmen gemileri' konusunda tartışma sürüyor. 

Dün İtalya'da düzenlediği basın toplantısında, 'göçmenlerin şeytanlaştırılmasına son verilmesi' çağrısında bulunan Gere için, İtalyan bakan Salvini, Gere'in göçmenleri 'özel uçağıyla Hollywood'daki villalarına götürmesini' söyledi.

Gere 'göçmenlerin şeytanlaştırılmasına son' çağrısında bulundu

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Hollywood yıldızı ve insan hakları savunucusu Richard Gere geçtiğimiz gün İtalya'ya gelerek Akdeniz'de güvenli bir limanın açılmasını bekleyen ve 121 göçmen taşıyan Open Arms gemisine çıktı.

Gemideki göçmenlere gıda malzemesi ulaştıran Gere, dün de bir İspanyol sivil toplum kuruluşu ile birlikte İtalya'da bir basın toplantısı düzenledi ve 'göçmenlerin şeytanlaştırılmasına son' çağrısında bulundu.

'Biz son bulsun dersek son bulur'

ABD'de de göçmen karşıtı politika izleyen siyasilere eleştirilerde bulunan Gere, toplantıda hem İtalyan hem de ABD'li politikacılara göçmenlere yardım etme çağrısında bulundu.

Gere, "Dünyanın her yerinde bu durum artık son bulmalı. Ve ancak biz son bulsun dersek son bulur" ifadesini kullandı.

Salvini'den Gere'e cevap geldi: 'Göçmenleri villalarında ağırlasın'

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Salvini, Gere için 'Umarım bronzlaşır' yorumunda bulunarak, göçmenleri "özel uçağıyla Hollywood'daki villalarına götürmesini" söyledi.

'Salvini kararnamesini eleştiriyorsun da sen kaç tanesini villanda ağırlıyorsun Richard?'

Salvini, sosyal medyada paylaştığı gönderide de, Richard Gere'i eleştirdi. İtalya'da göç karşıtı politikaları ile bilinen Lig Partisi'nin diğer üyeleri de, Gere için benzeri eleştiriler yöneltti.

Open Arms ve Ocean Viking gemilerinde 330 göçmen günlerdir bekliyor

İtalya yakınlarında güvenli bir liman açılması için bekleyen Open Arms gemisinde 160, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Sos Mediterranee örgütlerinin Norveç bandıralı Ocean Viking gemisinde ise 170 göçmen hala kurtarılmayı bekliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir