MEB'den Yeni Açılacak Okullara Abdesthane ve Mescit Zorunluluğu

 > 
459PAYLAŞIM

MEB'in Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğine göre, yeni açılacak tüm okullarda abdesthane ve mescit zorunlu hale getirildi. Yeniden düzenlenen yönetmelik Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre kurumların açılabilmesi için, her kurumda yeteri kadar müdür yardımcısı odası, idari oda, abdesthane, doğal aydınlatmalı uygun mekânda kadın ve erkek için ayrı ayrı olmak üzere mescit, kurumun türüne göre yeterli sayıda tuvalet ve lavabo, ayrıca pansiyonlar hariç her kurumda müdür odası bulunması gerekiyor.

İlk önce özel okullara zorunlu kılınmıştı.

CNN Türk'te yer alan habere göre özel eğitim kurumlarında yürürlükte olan mescit ve abdesthane zorunluluğu, yeni yönetmelikle tüm eğitim kurumlarında zorunlu hale getirildi.

Mescitin şartları da sıralandı. Okullara yapılacak mescitler aydınlık bir alanda olacak, kadın ve erkek için iki ayrı bölüm yapılacak.

Eğitim-İş: 'Anayasaya aykırı.'

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, eğitim kurumlarında mescit zorunluluğunun anayasaya aykırı olduğunu söyledi. 

Yazılı bir açıklama yapan Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık şunları kaydetti: 

"Laik, bilimsel, çağdaş eğitimi her gün biraz daha terk eden Milli Eğitim Bakanlığı, gerici bir eğitimin temellerini oturtmak için en büyük adımı bugün, yani birçok yurttaşın tatilde ve yolda olduğu bayram arefesinde atmıştır.

Tıpkı AKP’nin iyi maddeleri de barındıran ancak temelinde Cumhuriyet’imizi kökten sarsan değişiklikler içeren torba yasalarında olduğu gibi; MEB yöneticileri de Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde değişikliğe gitmiş; ve olması gereken değişikliklerin arasına şeriat ülkelerindeki kriterleri aratmayan maddeler sıkıştırmıştır.

Yönetmelik sosyal medyanın gündeminde

Yönetmelik sosyal medyanın gündeminde
Yönetmelik sosyal medyanın gündeminde
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir