Rekor Kırıldı: 515 Kilogramlık Dünyanın En Büyük Baklavası Ankara'da Yapıldı

 > 
242PAYLAŞIM

Travelexpo 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesi'nde, 515 kilogramlık baklavanın özel fırında pişirilmesiyle "Guinness Dünyanın En Büyük Baklava Rekoru" kırıldı.

Rekor denemesi, Ankara'daki Travelexpo 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesi etkinlikleri kapsamında yapıldı.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen ustaların "Guinness Dünyanın En Büyük Baklava Rekoru" denemesinde, tek tepside pişirilen 515 kilogramlık baklavayla rekor sahibi olundu.

Guinness yetkilisi, kurulan canlı bağlantıyla denemenin başarılı olduğunu teyit etti.

Rekor denemesine destek veren firma yetkililerinden MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, baklavanın üç aylık bir çalışma sonucu hazırlandığını söyledi.

'Daha önceki rekorun iki katı bir ağırlıkta'

Amaçlarının Türk baklavasını dünyada tescillemek olduğunu belirten Kambur şu açıklamaları yaptı:

"Osmanlı Devleti'nde baklava alayı vardı. Geçmişimizi geleceğe taşımak istedik. Dünyaya da 'Artık tatlı yiyin tatlı konuşun. Biz kavga ile değil tatlılarla rekabet ediyoruz. Artık tatlı yeme zamanı, kavga etme zamanı değil.' diyoruz. Türk tatlısının doğumda, ölümde, bayramda, özel günlerde yeri vardır. Biz de dünyaya en iyi tatlıyı model olarak gösterdik. 515 kilogram ile rekor kırıldı. Daha önceki rekorun iki katı bir ağırlıkta."

'Yaklaşık 11 bin 800 dilim var'

AA'da yer alan habere göre, ilk başta hedeflerinin 250 kilogramın üzerine çıkmak olduğunu anlatan Kanbur, "500 kilogramın üzerine çıktık. 2,5 metre eninde 7,5 metre boyunda bir tepsi içerisinde yaklaşık 11 bin 800 dilim bulunuyor. Böyle bir rekora imza atmak bizim için bir ayrıcalıktı. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir