İslam Dünyasının 'Fikirleriyle Rahatsızlık Veren' Önemli Düşünce Adamı Ali Şeriati

 > 
47bPAYLAŞIM

1. Sizi rahatsız etmeye geldim!

Bir toplulukta biraz sert konuşunca topluluktan biri üstada, "hep böyle konuşuyorsunuz, biraz da bizi rahatlatacak şeyler söyleseniz" diyor. 

Ali Şeriati şöyle cevaplıyor; "Ben sizi rahatlatmaya değil, rahatsız etmeye geldim. Ben esrar ve eroin miyim ki sizi rahatlatayım?"

1933-1977 yılları arasında yaşamış İranlı sosyolog Şeriati, çağdaş İslam düşünce dünyasının en önemli isimlerinden biridir. Çağdaş İslam üzerine verdiği eserlerde devrimci düşünce ile birlikte ortaya koyduğu sonuçlar, bazı eserlerinde görebileceğiniz Marksizmden alıntılar onu farklı kılan noktalardandı.

2. 'Zenci Bilal'in kalbinin fethi; Endülüs kıyılarının fethiyle yanyana düşünülemeyecek kadar büyüktür,'

3. 'Sadece devletin konuşma hakkına sahip olduğu bir memlekette hiçbir söze inanmayın.'

4. 'Bir yerde yangın varken biri seni ibadet etmeye çağırıyorsa, bil ki bu bir hainin davetidir.'

5. 'Aşk ferman ettiğinde, imkansız teslimiyet başını öne eğer.'

6. Kuran'ın ilk emri Oku'dur, 'işit' değil.

7. 'Müslüman olamıyorsanız Marksist olunuz'

Kendisine 'içimde Hz Muhammed ve Marx bir savaş halinde' diyen bir öğrencisine 'Müslüman olamıyorsanız Marksist olunuz' diyebilecek kadar açık görüşlü bir sosyologdur Ali Şeriati.

8. Esas fakirlik...

Her yerde olan fakirlik açlık ya da açıklık değildir. Fakirlik para ve altına sahip olamama da değildir. Fakirlik, sahafta satılmamış bir kitabın üzerindeki tozdur. Fakirlik, kağıt imha makinasında, gazete parçalayan bir bıçaktır. Fakirlik, arabanın camından dışarıya atılmış muz kabuğudur. Fakirlik yemeksiz geçirilen bir gece değildir, fakirlik “düşünmeden” geçirilen bir gecedir.

9. 'Düşünme, itaat et diyenlere değil; düşün, sor, sorgula diyenlere kulak ver.'

10. 'Camide olup ayakkabılarımı düşünmektense, yolda yürüyüp Allah'ı düşünmeyi tercih ederim.'

11. 'Şimdiki köleler taksitle yaşayıp borçlu ölüyor.'

12. 'Allahım! İnancımı kompleksimden koru.'

13. 'Sonradan ilahi adalet diye adaleti göklere çıkardılar ki, yeryüzünde ondan söz edilmesin.'

14. 'Müslümanın tevhidi, filozof'un tevhidi, sufi'nin tevhidi ve kelamcının tevhidi yoktur. İbrahim'in tevhidi vardır ve onu gerçekleştirmenin yolu.'

15. Senin İsmail'in kim?

16. 'Bir Müslüman görürüz; sesini çıkarmaz, olup biteni dinlemez, hiçbir şey umurunda değildir; ama kendi düzeni ve tezgahı en küçük bir darbeye uğrasa feryadı arşa yükselir. Her gün yaşanmakta olan facialar onda, bir gazete haberi kadar bile merak uyandırmaz. ‘Allahım kereminle bizi…’ diye dua etmesinin ne etkisi olur? Bizi ne demektir?'

Dua - Ali Şeriati

17. 'Tribünden gelen sesler süren savaşlardaki mazlumun sesini kısıyorsa futbol afyondur!'

18. 'Dindar bir toplumu ancak din adına, din alimleri kandırabilirdi ve öyle de oldu.'

19. 'Okuyun. zira mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor!'

Belki de günümüzde en çok üzerine konuşulması gereken Ali Şeriati sözü...

20. ve kendi sesinden Ali Şeriati'nin duası...

Ali Şeriati'nin Batı'daki imajını en iyi özetleyen sözlerden: 'Ben bir Tanrıya inanmıyorum ama inansaydım eğer bu Şeriati'nin Tanrısı olurdu.'

Fransız yazar, düşünür Jean Paul Sartre.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aksaray-uder

Benim sunnilik yada şiilik dinim yoktur.benim dinim islamdır demesine rağmen , Sunniler tarafından şii, şiiler tarafından sunni olmakla itham edilmiş, İslam'ı tebliğ için köşe bucak dolaşmış, halkı uyuşukluktan uyanmaya , sorgulamadan kabul etmekten düşünmeye çağırdığı için şah rejimi tarafından her yerde aranmış, baskılara karşı İngiltere'ye kaçsa da ele geçirmek için babası rehin alınmış ve bunun üzerine İran'a dönmüş,sonunda 44 yaşında şehit edilmiş bir insanı klavye başından tekfir etmek, beyin konforunu bozup da okumadığı ama kendince değerli gördüğü bir üstadı tarafından kafir ilan edilmesini sorgusuz sualsiz orda burda ortaya dökmenin adı da dindarlık oluyor. Pespayelik , şuursuzluk ve ikiyüzlülük paçadan akıyor.Yazık!

seriat-ehli-esra

geçmiş bi paylaşım olabilir ama hala çok saçma yorumlar var bu adam neyin derdinde çok belli o yüzden hiç kendinizi yorup onu savunmayın Allahu Teala ne diyor kuranı kerimde siz önceonu okuyup anlayın onunla amel edin hz Ömer devesini kaybetmişte kuranı kerime bakmış kısacası önce Aallah u Tealanın kitabını okuyun sonra kim hakı kim Hakk tan yana görün

Gizli Kullanıcı

Uhud Harbini anlatırken şöyle diyor: “Osman firar etmişti, Ömer ve Ebubekir ortalıkta görünmüyordu” “İslam ordusu ilk defa en çetin savaşlarından birinden dönüyordu, gururlu ve muzaffer olarak” Gurur!? Bu çok çirkin bir huy ve özelliktir. “Muhammed’in Ali hakkındaki sükutu onu tarihte savunmasız bırakacaktır.” Kendisi İslam dünyasından olmadığını göstermiş bence.

zulfikar-gorur

O kadar sapık bir adamdır ki; Şii olmasına rağmen Şia bile bu adamı kabul etmez; reddeder. Biz hiç kabul etmeyiz, bid'at ehli, İslam'a çok zarar veren bir adam.

ergun-poyraz

Düşünme/akletme işlerini başkasına devreden müritler tabi ki sevmez bu kişiyi.

zulfikar-gorur

Evet, sevmem. Çünkü; ben Ebu Hanife'nin inandığına inanmışım. Bir mürtedin serserice lafları benim için bağlayıcı değildir. Müridi olduğum mürdşidlerden de onur duyuyorum o da ayrı mesele. Kim doğruysa din gününde çıkacak, kafanı yorma.

Gizli Kullanıcı

Peygamberimizin bir huyunda dahi noksanlık gören kafirdir. Yani bu adam kafirdir.

zulfikar-gorur

“Allah gerçek bir “Janus” (78). İki çehreli Allah! Yahova çehresi, Teus çehresi, iki seçkin ve çelişik sıfatı! “Kahhar” ve “Rahman”. Yahova gibi “müntegem” (intikamcı), “müstebit”, cebbar, mütekebbir ve “şedidül-ikab”, “kibriya arşı”na yaslanmış, melekût örtüleriyle örtülü, yeri, “ötede ve her şeyin üzerinde”, alttaysa mutlak saltanatı söz konusudur. Aynı halde Teus gibi “Rahman”, “Rahim”, “Rauf”, “Gafur” (79)dur. Yeryüzüne inerek insanla, topraktan olan “Halifesi, akrabası”yla dostluk bağı kuruyor. Onu “kendi yüzüne benzer” bir yüzle gösteriyor. Onu kendine benzer yaratacağı müjdesiyle müjdeliyor. Öylesine insanla samimi ve dost oluyor ki ona “şah damarından daha yakın olduğunu açıklıyor… Not: (78) Janus, Yunanın iki çehreli tanrısıdır. Geçmiş ve geleceği bilen.” “Muhammed’i Tanıyalım” (İslâm Nedir-III) Ankara 1988. Kitabın Farsça orijinalinin adı “İslam Şinasi Meşhed-III” (kitabın 151’inci sayfasının 2’nci paragraf..)

mustafa-ozturk53

Ergün , kendinde omurgalaşmış bir fikre sahip insanı değiştirmek mümkündür ama ÇOK zordur kardeşim. Bunun için tartışmak değil yıllarca çalışma sabrı ve sonrası bir küçük tebessüm gerekir.

lafola

İbn-i Arabiden ya da Mevlanadan, buna benzer fikirleri çıkarıp yazsam cesedimi bile bulamazsınız.

Görüş Bildir