Görüş Bildir
Haberler
Protestolar Sonuç Verdi: Polonya'da Kürtaj Yasası Reddedildi

etiket Protestolar Sonuç Verdi: Polonya'da Kürtaj Yasası Reddedildi

Emre Ordu
06.10.2016 - 01:18 Son Güncelleme: 06.10.2016 - 21:17

Polonya parlamentosunun geçtiğimiz günlerde kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını kabul etmesinin ardından sokaklara dökülen on binlerce kadın alınan kararı protesto etmişti. Genel grev kararı alan kadınların yoğun tepkisi üzerine hükümet geri adım atmış ve milletvekilleri ilgili yasa tasarısını reddetmişti. Tamamen rafa mı kaldırılacağı yoksa yeni bir düzenlemeye mi gidileceği merak edilen kürtaj yasası Polonya parlamentosunda yapılan oylamada 58'e karşı 352 oyla reddedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Polonya parlamentosunda yapılan oylamada, kürtaj karşıtı grup tarafından sunulan ve kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısı 58'e karşı 352 oyla reddedildi. 

Polonya Başbakanı Beata Szydlo, oylamadan sonra hükümetinin, insan hayatını korumak için yeni adımlar atacağını duyurdu. Szydlo, engelli çocukları olan ailelere bütçeden daha fazla para ayrılacağını ve 'hayatın korunmasını teşvik edecek' bilgilendirme kampanyasının başlayacağını açıkladı.

Ülkede hâlihazırda kürtaj sadece tecavüz vakalarında, annenin hayatı tehlike olduğunda veya fetüs zarar gördüğünde yapılabiliyor

Ülkede hâlihazırda kürtaj sadece tecavüz vakalarında, annenin hayatı tehlike olduğunda veya fetüs zarar gördüğünde yapılabiliyor

Tasarı, ülkede hastalık ve tecavüz gibi özel durumlarda bile kürtaja izin verilmemesini öngörüyordu.

Kürtaj kararı sonrası on binlerce kadın sokaklarda protesto gösterileri düzenlemişti

Kürtaj kararı sonrası on binlerce kadın sokaklarda protesto gösterileri düzenlemişti

Sputnik'in haberine göre, hastalık ve tecavüz de dahil olmak üzere herhangi bir istisnai durumda bile kürtaj hakkını ortadan kaldıran yasa tasarısına karşı on binlerce kadının katıldığı eylemler gerçekleştirilmişti.

Yağmura rağmen protestolarını sürdüren kadınlar genel grev kararı aldıklarını açıklamıştı

Yasa tasarısına karşı çıkan kadınlar ülke genelinde sendikaların da desteğiyle genel greve giderken; pazartesi günü Varşova’da düzenlenen eyleme katılan yaklaşık 30 bin protestocu tamamen siyah giyinmiş ve karar aleyhine pankartlar açarak, “Misyonerleri değil doktorları istiyoruz” sloganları atmıştı.

"Kadınların eylemleri düşünmemize sebep oldu ve bize utancı öğretti"

"Kadınların eylemleri düşünmemize sebep oldu ve bize utancı öğretti"

Jaroslaw Gowin

Öte yandan Sağlık ve Yüksek Eğitim Bakanı Jaroslaw Gowin, çarşamba günü yaptığı açıklamada, kadınların eylemlerinin ‘düşünmelerine sebep olduğunu ve utancı öğrettiğini’ söylemişti.

Liberal Parti Milletvekili ve eski Başbakan Ewa Kopacz da iki hafta önce yasa tasarısını Adalet ve İnsan Hakları Komitesi’ne sunan iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) milletvekillerinin korktuğunu savundu. Kopacz, “Protesto için sokaklara çıkan kadınlardan korktukları için geri çekildiler” ifadelerini kullanmıştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Protesto gösterilerinin ardından yapılan anketlerde iktidar partisinin seçimlerden bu yana ilk kez oy kaybettiği görüldü

Protesto gösterilerinin ardından yapılan anketlerde iktidar partisinin seçimlerden bu yana ilk kez oy kaybettiği görüldü

Tasarıya karşı düzenlenen protesto gösterilerinin ardından yapılan anketlerde, iktidardaki muhafazakâr Kanun ve Adalet Partisi'nin geçen yıl yapılan seçimlerden bu yana oylarında ilk kez düşüş olduğu görüldü.

Polonya parlamentosunda iki hafta önce yapılan oylamada, Kanun ve Adalet Partisi'nin birçok üyesinin destek verdiği tasarının görüşülmesi kabul edilmiş ve tasarı, detaylıca incelenmesi için bir komisyona gönderilmişti.

Sputnik, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
336
109
29
16
9
7
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Furkan Yılmaz

Kürtajın yasaklanmasının tek sebebi halkın bilinçsizce çoğalması ve cahil itaat eden koyun sürülerinin yaratılmak istenmesidir.

SU

Ben Varşova'da yaşıyorum ve bizzat şahit oldum olaylara. Gidip bir bakıyım nasılmış dedim, ailem gitme olaylar çıkar dedi (Türkiye gibi zannediyorlar tabi ya... Devamını Gör

Deneri

Tecavüz ve hastalık gibi durumları bile kapsayan aptalca bir yasaydı zaten bir kadın ona saldıran zorla sahip olam adamin bebegini dogurmak zorunda degil. "A... Devamını Gör