Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pet Şişelerden Kendine Ada Yapan İnanılmaz Mimar: Richart Sowa

 > -
Abone ol

Yaşadığımız koca koca şehirlerin etrafımızı sardığı mutsuzluktan kaçmayı hepimiz düşlüyoruz. Kimimiz taşraya, kimimiz doğaya sığınıyoruz. Hatta bazen ıssız bir adada yaşamanın hayalini bile kuracak kadar bunalıyoruz.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Çevre dostu mimar Richart Sowa da tüm bunlardan bunalmış olmalı ki, kendine bir ada inşa etmiş!

Richart Sowa kendisine küçük bir ada yapmış, Meksika'nın Isla Mujeres Koyu'nda yıllardır hayatın tadını çıkarıyor.

Adayı tam 150 bin adet pet şişe kullanarak yapmış.

Pet şişelerin çevreye verdiği zarar ve atık depolarında milyonlarca yıl yok olmadan işgal ettiği alan, çevre problemlerinin başında geliyor. Richart Sowa da kendine inşa ettiği adayı bu pet şişeleri faydalı bir amaç için kullanma düşüncesiyle yapmış.

Bu ada Sowa'nın 3. denemesi ve en başarılı olanı!

Sowa daha önce 2005'te de kendisine küçük bir yer yapmış; ancak bu ilk ada hava şartlarına dayanamamış. Zorlukların karşısında pes etmeyen Sowa, daha sonra tekrar tekrar denemiş. Üçüncü denemesini ise 2008'de gerçekleştirmiş, hatta başarılı da olmuş. O günden beri de kendi kendine yeten bu küçük ve samimi adasında yaşıyor.

Adasının bir de adı var: "Joyxee"

İngilizce neşe anlamına gelen Joy kelimesinden türeterek şirin bir isim koymuş. Adanın tabanını yüzebilen bir taban yapabilmek için torbaların içerisine koyduğu pet şişeleri birbirine bambu ile bağlayarak yapmış.

Adasında bulunan 3 katlı evde pek çok güneş paneli var ve elektrik bu sayede üretiliyor.

Çamaşır makinesini dalgaların gücüyle çalıştıran Sowa, vejetaryen olduğu için de karada yetişen veya kendi yetiştirdiği bitkiler ile besinini karşılıyor. Ulaşım içinse bisiklet kullanıyor.

Çevre dostu olan tek şey adanın kendisi değil elbette...

Ev içerisinde kullandığı en küçük ayrıntıdan en büyük aletlere kadar her şeyi doğa dostu bir şekilde üretmeye ve tüketmeye çalışıyor. Spor aletleri de buna dahil!

Önceleri yalnız yaşadığı adasında şimdi bir de hayat arkadaşı var...

Yalnızlığın yarattığı o koca eksiği iyice hissetmeye başlayan Sowa, 2014'te Facebook vasıtasıyla Jodi Bowlinadlı bir kadınla tanışmış. Ünlü bir süpermodel olan Bowlin, kısa sürede kendini Sowa'nın yanında buluvermiş.

Şimdilerde birlikte yaşadıkları adalarında oldukça mutlu bir tablo çiziyorlar.

Sowa'nın dilinden bu çevre dostu yaşam alanını dinlemek isteyenleri böyle alalım:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
Gizli Kullanıcı

iyiki peçeteden çocuk yapmayı denememiş :D

disko

http://onedio.com/haber/olagan-disi-bir-geri-donusum-hikayesi-150-000-pet-sise-ile-yuzen-ada-yapan-adam-richart-sowa-527892 15 hazirandaki aynı içeriği tekrar yayınlamak gayet güzelmiş

bcb54

Yapmış vallahi :)

Görüş Bildir