Görüş Bildir
Haberler
Ordular İçin Mini-Drone

Ordular İçin Mini-Drone

Ulaş
30.05.2015 - 13:12
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünya'nın en küçük insansız hava aracı Black Hornet İngiliz ordusu tarafından 2013 yılından beri kullanılmaktaydı. ABD ordusu ise bunu geliştirerek kullanmak için denemelere başladı.

ABD, askeri casusluk amacıyla kullanılmak için dünyanın en küçük ve etkin drone'larından birini test etmeye başladı. Avuç içinde saklanabilecek kadar küçük olan Black Hornet, helikopter görünüme sahip olsa da oldukça basit bir drone tasarımına sahip.

Çok hızlı uçabilen Black Hornet, taşıdığı kamerayla gerçek zamanlı görüntü aktarabiliyor. İnsansız hava aracının pilotu, tek elle kontrol edebildiği kumandasıyla drone'u uçururken, göğsüne bağlı ekran sayesinde hareketi drone'un kamerasından takip edebiliyor. Drone tarafından elde edilen veriler, pilotun üzerindeki donanıma aktarılıyor. Her casus drone'da olduğu gibi, Black Hornet yakalansa bile elde ettiği verileri aktarmış oluyor.

Popular Science'da yer alan bilgiye göre, ABD Özel Kuvvetleri 25 dakika havada kalabilen drone'u ağırlıklı olarak arazi taraması yapmak için kullanmak istiyor. İngiliz Ordusu, Black Hornet'ı Afganistan'da keskin nişancıların yerini tespit etmek ve operasyonlardan önce düşmanın mevzilerini gözetlemek için kullanıyor.

Black Hornet düşman mevzilerini gözetlemek için kullanılacak.

İlk olarak gözcü ve casus olarak kullanılması planlanan Black Hornet gibi teknolojiler, gelecek için de birçok soru işareti doğuruyor. Analistler, gelişmiş benzer insansız hava araçlarının gelecekte güdümlü füzeler gibi hedeflerine patlayıcı taşıyabilecek silahlar haline gelmesinden endişeleniyor.

ABD Ordusu'nun Black Hornet'ı ne zaman ve nerede kullanmayı planladığı ise bilinmiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın