'Önce Can Güvenliği' Diyen Oyuncular Dizi ve Film Çekimlerinin Durdurulmasını İstiyor

506PAYLAŞIM

Koronavirüs yaygınlaştıkça, alınan önlemler de artıyor. Okullardan sonra eğlence mekanları da bir süre kapatıldı, maçlar seyircisiz oynanmaya başladı. Birçok şirket evden çalışma sistemine geçti ve geçemeyenler de çalışma alanlarını her an dezenfekte etmeye çalışıyor. Ama bir de çalışma arkadaşları ile sürekli samimi olmak zorunda olan oyuncular ve çekim mekanları çok fazla ve değişken olan set ekibi var. Haklı olarak isyandalar.

Çin'de başlayan Koronavirüs salgını, şimdiden tüm dünyaya yayıldı bile. Türkiye bu süreç içinde önlemleri en hızlı alan ülkelerden biri oldu.

Her gün yeni ve önleyici bir karar alınırken, maalesef dizi ve film setleri unutuldu.

Dünya çoktan bu konuda önlemini aldı bile👇 Hiçbir şey insanların sağlığından daha önemli değil....

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Çekimleri İptal Edilen ya da Vizyon Tarihleri Ertelenen Filmler - onedio.com
Koronavirüs Salgını Nedeniyle Çekimleri İptal Edilen ya da Vizyon Tarihleri Ertelenen Filmler - onedio.com

Hatta Netflix, çekimleri devam eden orijinal yapımları için iş erteleme kararı verdi, çekimleri durdurdu.

Fakat bizim için durum maalesef iç açıcı değil. Hala oyuncular ve çalışanları için önleyici bir karar alınmış değil.

Herhalde birçok şirket evden çalışma sistemine geçmişken, ekip arkadaşları ile sürekli yakın mesafede olan oyuncuların da bir süre evlerinde olması adaletli olur.

Zaten eğer böyle devam ederse oyuncular da tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek, dokunmak istemeyecek. Çok da doğal bir durum...

Kim böyle bir durumda sağlık personeli değilken hastanede bulunmak ister ki? Üstelik hastaneyi çekimlerle meşgul de etmiş oluyorlar.

Çekim yapılan tüm mekanların dezenfekte edilmesini sağlamak ne kadar zor farkındasınız değil mi? Hem çok fazla mekan var hem de sık sık değiştiriyorlar. Her bir kişinin temizliğinden emin olmak ise imkansız.

Eğer böyle devam ederse, dünyada olduğu gibi bizde de bu sektördeki birçok kişiden kötü haberler alabiliriz.

Tom Hanks ve eşi Rita Wilson, Koronavirüs ile mücadele ediyor.

Oyuncular sendikası, mücadele vermeye çalışıyor. Ama sadece onlar değil, setteki çaycı ya da kamera asistanı da tehlikede.

Yasak Elma isimli dizide Yıldız karakterini canlandıran Eda Ece, "Tüm bunlar olurken setler devam ediyor..." tweetinin üzerine birçok destek mesajı ile beraber anlayışsız yorumlar da alınca şu tweeti attı:

Sarp Akkaya da destek vermeyi ihmal etmedi.

Sendika'nın açıklamasını birçok oyuncu paylaştı.

İşte tam da bu sebeple endişelenmekte çok haklılar.

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil seslerini duyanlardan...

En azından bir karar alınana kadar da boş durmayıp setini dezenfekte eden Bir Zamanlar Çukurova yapımcılarını tebrik ediyoruz.

Tüm karavanlar, konteynerler ve sürekli çekim yapılan tüm mekanları en ufak ayrıntılarına kadar dezenfekte etmişler. Ortak alanları da dezenfekte edip girişlerine antiseptik jel yerleştirmişler.

Limon Yapım ise hemen karar alarak setlerine ara verdi. Tebrik ederiz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suat-sonmez

Bence de durdurulsun onların yerine film verirler daha iyi olur.

sensizsinema24

Arkadaşlar setlerin durdurulmasını isteyen sanatçılara “biz de gidiyoruz Allah Allah” diye muhalefet olmak yerine siz de hakkınızı arasanız ya? Hem setlere hem diğer sektörlere ara verilse? Biz çalışıyoruz siz de çalışın demek yerine onlar da evinde olsun biz de diyerek hepimizin ortak yararına uğraşalım. Gün siz-biz günü değil.

amansende

Kimse biz çalşıyoruz sizde çalışın demiyor ortak paydada buluşulacaksa herkes sokağa çıkma yasağı için diretecek setlere gitmek istemiyoruz dersen bende işe gitmek istemiyorum derim bencil olmamak lazım toplumsal çağrıda bulunmak lazım çünkü bizim milyon takipçimiz yok sesimizi duyuracağımız süre ve kitle belli uzun zor

selaminko

Haklılar

enverani

15 gün karantina her alanda şart bence, ama yinede siz bilirsiniz.

kapkacak

Ben de isterem tatil 😒

Görüş Bildir