Öğrenmiyor, Gülmüyor ve Dinlenemiyoruz: Türkiye Olumlu Deneyim Endeksi'nde Sondan 4. Sırada

 > 
2.1bPAYLAŞIM

ABD merkezli Gallup araştırma şirketinin yaptığı, 2019 yılı Küresel Memnuniyet Araştırması'nda, Afganistan, vatandaşları "en az olumlu deneyim yaşayan" ülke oldu. Türkiye ise "Olumlu Deneyim Endeksi" listesinde 50 puanla sondan dördüncü sırada yer aldı.

ABD merkezli araştırma şirketi Gallup, 2019 yılı Küresel Memnuniyet Araştırması kapsamında katılımcılara bir gün öncesine ilişkin olumlu deneyimler yaşayıp yaşamadığını sordu. 

Buna göre, kişilere bir gün öncesine ilişkin "Olumlu Deneyimler" başlığında şu sorular soruldu:

  • Bir gün önce gülümsediniz ya da kahkaha attınız mı?

  • İyi dinlenebildiniz mi?

  • Tüm gün boyunca size saygı çerçevesinde mi davranıldı?

  • Yeni bir şey öğrendiniz mi?

Olumsuz deneyimler başlığında ise bir önceki gün, "üzüntü, endişe, fiziksel acı, kızgınlık ve stres" yaşayıp yaşamadıkları soruldu.

Afganların yüzü gülmüyor

BBC Türkçe'nin haberine göre, araştırmada "en az olumlu deneyim yaşayan ülke" olan Afganistan'da, "Bir önceki gün güldünüz mü?" sorusuna olumlu cevap verenlerin oranı yüzde 36'yla bu alanda son 12 yılın düşük oranı olarak kaydedildi.

Afrika ülkesi Çad ise vatandaşları "en çok olumsuz deneyim" yaşayan ülke oldu. Çadlılar'ın yüzde 66'sı bir gün önce fiziksel acı yaşadıklarını açıkladı.

En az negatif deneyim yaşayan ülkeler sıralamasında ise Azerbaycan, İsveç ile aynı puanda olmasına karşın birinci sırada yer aldı.

Yunanistan ise üst üste üçüncü yıl vatandaşları en stresli ülke oldu. Yunan halkının yüzde 66'sı bir gün önce stresli bir an yaşadıklarını kaydetti.

Türkiye ise Olumlu Deneyim Endeksi'nde sondan 4'üncü oldu

Hazırlanan raporda, Türkiye'ye ilişkin paragrafta, ülkenin 18 yıldır büyümekte olan ekonomisinin "durgunluğa" girmiş olmasına da atıf yapıldı.

Araştırmaya katılan Türk katılımcıların verdiği cevaplara göre Türkiye 50 puanla "En Az Olumlu Deneyim Yaşayan Ülkeler" listesinde 4. sırada yer aldı.

Paraguay en mutlu ülke

En mutlu ülkeler ise ağırlıklı olarak Güney Amerika ülkeleri arasından çıktı. Buna göre, Paraguay listenin zirvesinde yer alırken, Endonezya listenin bu bölümüne giren tek Güney Amerika dışı devlet oldu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir