Görüş Bildir
Haberler
Norveç'te Vikinglere Ait Olduğu Sanılan Demir Çağı'ndan Kalma 'Uzun Evler Topluluğu' Keşfedildi

Norveç'te Vikinglere Ait Olduğu Sanılan Demir Çağı'ndan Kalma 'Uzun Evler Topluluğu' Keşfedildi

Norveçli arkeologlar ülkenin güneydoğusunda İsveç sınırı yakınlarında radar teknolojisi kullanarak Demir Çağı'ndan kalma bir ev topluluğu bulduklarını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Uzun evler olarak adlandırılan, uzun, dar ve tek odalı yerleşim birimlerinden birinin İskandinavya'nın en büyüğü olduğu belirtildi.

Başkent Oslo'nun 86 kilometre güneydoğusundaki Gjellestad'da üç yıl önce Viking döneminden kalma bir tekne bulunmuştu.

Euronews Türkçe'nin haberine göre Norveç Kültürel Miras Araştırma Enstiüsü (NIKU) 2018 yılında arkeologların radar sistemini kullanarak buldukları, 2020'de gün yüzüne çıkarttıkları Gjellestad teknesinin güney, doğu ve kuzeyinde 40 hektarlık bir alanı tarayarak kazıların bir sonraki aşamasına geçtiklerini belirtti.

İskandinavya'nın en büyüğü

İskandinavya'nın en büyüğü

Araştırmanın 'Vikinglerin Doğuşu: Sınırlar Ötesinde Gjellestad' adlı ilk aşamasında arkeologlar, tarihçiler ve Viking çağı uzmanları milattan önce 500 yıllarından milattan sonra 800'lere ve Viking Dönemi'nin başlangıcına kadar İskandinav Demir Çağı'nı döneminde bölgedeki gelişmeleri inceledi.

NIKU arkeolog Lars Gustavsen keşifle ilgili yaptığı açıklamada, Gjellestad teknesinin kuzeyinde birkaç tane Demir Çağı'nın tipik uzun evlerini bulduklarını ve 60 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğindeki bir uzun evin İskandinavya'nın en büyüğü olduğunu bildirdi.

NIKU arkeologlarından Sigrid Mannsaaker Gundersen ise bu evlerin kaç yaşında olduğunu ya da ne için kullanıldığını bilmediklerini, arkeolojk kazılar ve tarihlemeler bu sorulara cevap bulmayı umduklarını belirtti.

Bölge yakınlarında ayrıca birçok mezarın da ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Gjellestad bölgesinin geç dönem İskandinav Demir Çağı'nın merkezlerinden birisi olduğu sanılıyor, ancak henüz bilinmeyen ayrıntıları anlamak için enstitü araştırmalarını sürdürüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın