Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nereden Nereye: Nokia'nın Telefon Sektörünün Lideriyken Yaşadığı Büyük Düşüşün Hikayesi

376PAYLAŞIM

Teknoloji canlı bir organizma gibi sürekli ilerlemeye devam ediyor. Adapte olabilenler yaşıyor, olamayanlar ise veda ediyor. Şüphesiz geriye dönüp şöyle bir baktığımızda Nokia, bir zamanların en güçlü telefon üreticisiydi ancak şimdi o eski halinden eser yok. Peki Nokia'nın neden böylesine büyük bir düşüş yaşadığını biliyor musunuz? İşte Nokia'nın Android telefonların ve iPhone'ların gerisinde kalışının öyküsü.

2000'li yılların başlarında telefon sektörünün öncüsü şüphesiz Nokia'ydı. Modelleri ilgiyle takip ediliyor ve çılgınca satılıyordu.

Bunu sadece biz değil, rakamlar da gösteriyor, 1995'ten 1999'a kadar net kârını 4 katına çıkartarak 4 milyar dolara getiren şirket piyasanın büyük çoğunluğuna hakimdi.

Farklı tasarımları ve üstün teknolojisi ile Samsung, Motorola, Siemens, Sony-Ericsson gibi güçlü rakiplerini piyasadan silmişti diyebiliriz.

Tek tip telefonlardan farklı olarak birbirinden farklı ve orijinal tasarımlar Nokia'nın tercih edilme sebebi oluyordu. Küçük ekranlı ve fazla özelliğe sahip olmayan diğer markalardan her açıdan birkaç gömlek üstteydi.

250 milyondan fazla satarak hala dünyanın en çok satılan telefonu unvanını taşıyan 1100, 2003 yılında çıkmıştı.

Hangi evde bu telefondan ya da bir benzerinden yoktu ki? Az Snake oynamadık. Tabii şimdi o yıllar bizim için de Nokia için de geride kaldı.

Piyasayı domine eden Nokia'nın düşüşü 2007 yılında Apple'ın iPhone'u tanıtmasıyla başladı ve Microsoft'a satılacağı 2013 yılına dek hızla sürdü.

Nokia piyasa payı.

Nokia'nın altın çağlarını yaşadığı yıllardan sonra düşüşü hızlı olmuştu. Artık heyecanlandırmıyor, aksine hayal kırıklığı yaratıyordu. Bu sırada Apple da dokunmatik telefon trendini yaratmıştı ve tüm büyük teknoloji devleri bu trende uyum sağlamıştı.

2013 yılında Nokia, Microsoft'a sadece 7.2 milyar dolara satıldı. 'Sadece' diyoruz çünkü birkaç yıl önce Nokia'nın piyasa değeri 50 milyar dolardı.

Nereden nereye diyebileceğimiz bir durum bu. Piyasadaki üstünlüğü Nokia'yı bir rehavete sürüklemiş olacak ki altın yıllarından sonra teknoloji açısından hiçbir ilerleme katedemedi.

Nokia'nın yaptığı en can alıcı hata da bu olarak gösteriliyor. Android telefonlar ve Apple iOS telefonlar piyasayı domine ederken üçüncü bir işletim sistemi 'Microsoft' telefonlar piyasaya hitap etmedi.

Teknolojinin yıllar içinde gelişimi bizi şaşırttığı kadar Nokia'yı da şaşırtmış olacak ki adapte olmayı denememiş gibi duruyorlar. Android telefonlar arasında pek çok marka rekabette boy gösterirken, öte yandan iOS güçlü adımlarla ilerlerken Microsoft ile birleşip ayrı bir yazılıma sahip telefon üretme fikri hiç ama hiç işe yaramadı.

Nokia'nın CEO'su Stephen Elop, yaptığı açıklamada Android telefon sektörüne tek bir markanın hakimiyet kuracağını düşündüklerini bu yüzden Microsoft ile anlaştıklarını söylemişti. Yani Nokia, rekabetten kaçmıştı ve bedelini de ödedi.

Microsoft telefonların piyasa payı günümüzde neredeyse 0'a yakın olarak gösteriliyor. Android ve iOS günümüzde piyasayı domine ediyor. Microsoft işletim sistemi ise düştüğü çukurdan çıkamıyor bile.

Nokia, mobil telefon sektörünü domine eden bir kamyon gibiydi ve bu onun manevra kabiliyetini azalttı, değişimlere adapte olamadı.

Telefon sektörünü bir otoyol gibi düşünürsek, Nokia en önde giden hızlı ve güçlü bir kamyondu. Ancak manevra kabiliyeti azdı. Diğer, daha küçük otomobiller, çok daha rahat şerit değiştirebiliyordu ancak Nokia şerit değiştiremedi ve teknolojinin evrildiği yönden uzak kaldı. Fotoğraf kaynak.

"Yanlış hiçbir şey yapmadık ancak her nasılsa kaybettik."

Bu sözleri gözyaşları içinde söyleyen kişi Nokia CEO'su Stephen Elop'dan başkası değil. Evet Nokia'nın yanlış hiçbir şey yapmadığını söylemek belki de mümkün. Ancak yeteri kadar şey yapmadıkları da kesin. Rekabete girmeyerek, kaçak oynayarak ve belki de fazla özgüvenle hareket ederek, Nokia'nın kendini bitirdiğini dile getirebiliriz.

2000'li yıllarda hayallerimizi süsleyen ikonik modelleri unutmak mümkün değil. Piyasanın en 'havalı' telefonu, şüphesiz Nokia'ydı ancak şirket şimdi o günleri mumla arıyor.

Nokia şimdilerde -geç de olsa- Android telefonlar üretmeye başladı.

Nokia'nın çöküşü hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bu düşüş nasıl engellenebilirdi? Yorumlarda buluşalım. :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alemin-krali

nokia´nın en büyük sorunu 1 aynı donanımlı telefonu iteleyip durması-ki n8 çok tutunca ertesi sene yeni model üretmeyip renklisini çıkarmıştı- bir de kurduğu ovi store yi sallamaması idi. insanları oraya çekmeyi düşünmedi. başka bi şey değil. yoksa symbian sanal makineden çalışmadığı için androidden, açık kaynak olduğu için de iosdan bin kat iyi bir sistem idi. ama %90 hissesini alan nokia, işletim sisteminin içine etti. yani hem kendini batırdı hem symbian ı batırdı. bu kadar basit.

hknbyrm

Şimdide Samsung ve Apple gibi markaların düşüşü ve çinli markaların yükselişi başladı. Oppo, Xiaomi,Huawei, One Plus gbi

hakan-ak6

nokiayı hatırlamayan genç arkadaşlar var. onlar için üzülüyorum böylesi bir efsaneyi bilmiyor ve kullanmadıkları için. döneminin en dayanıklı telefonlarına sahipti. 3310 ile maç yapardık okulda ve hiç birşey de olmazdı. değişik tasarımlı modelleri vardı ve onlara uygun kapakları ile de gönlümüzü almasını bilen efsane bir telefondu. kullanımı kolay ve kullanışlı bir telefon modellerinden tam olarak nasıl çalıştığı belli olmayan ve pazar payında büyük düşüş yaşamasına yol açan luimaya geçişine üzülmüştüm. aslında ilk dokunmatik modelindeki ara yüz hataları ve doğru düzgün çalışamaması sinyallerini veriyordu ama bu büyük düşüşü ve pazara hakim olamaması efsaneyi bitirdi. android ve ios çekişmesinde gözünü kullağını kapatıp biz önde olucaz demesi ve telefon kullanıcılarının isteklerine kulak tıkaması çöküşün ana sebebi bence

z0ner

Ericsson vardı aynı şekilde o da piyasadan darbesini aldı, sonrasında Sony ile denedi ama o da olmadı. Sanırsam gelecek Çin'de MI bunu çok iyi gösteriyor.

merve-yildiz24

n73 canım telefonum masaya koyduğumuz da havamız olurdu. :( sonra nokıacı olduğumdan c6-01 dokunmatik almıştım büyük hataydı :( canım nokıa bu hallere düşecek marka değildin :(

Görüş Bildir