Görüş Bildir
Haberler
Nefret Söylemi Kuralları Güncelleniyor: Twitter Dini Gruplara Yönelik Hakaretleri Yasaklıyor

Nefret Söylemi Kuralları Güncelleniyor: Twitter Dini Gruplara Yönelik Hakaretleri Yasaklıyor

Batuhan
10.07.2019 - 21:59

Twitter nefret söylemine yönelik kurallarını güncelleyerek dini grupları farelere, virüslere veya böceklere benzeten paylaşımları yasaklayacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'de yer alan habere göre şirket, karşılarındakini insan yerine koymayan söylemlere yönelik bu yasağın zaman içinde dini grupların dışındaki grupları da kapsayacak şekilde genişletileceğini açıkladı.

Twitter bu kararıyla ilgili kullanıcılarının da fikrini aldı. Kullanıcılar, siyasi örgütlere ve nefret gruplarına karşı onları insan yerine koymayan bir dil kullanmaya devam edebilmek istediklerini bildirdi. Teknoloji şirketleri bir süredir ifade özgürlüğü ile kullanıcılarını saldırılardan koruma arasında denge tutturmakta zorlanıyor.

"İnsanların çevrimdışı ortamda zarar görme riskine odaklanıyoruz"

"İnsanların çevrimdışı ortamda zarar görme riskine odaklanıyoruz"

Twitter, bu politikaya karar vermenin aylar aldığını açıkladı:

'İnsanların çevrimdışı ortamda zarar görme riskine odaklanıyoruz ve araştırmalar, karşısındakini insan yerine koymayan dilin bu riski artırdığını düşünüyoruz.'

"Nefret yaratabilecek türden fotoğrafların kullanımı da yasak"

"Nefret yaratabilecek türden fotoğrafların kullanımı da yasak"

Twitter'ın nefret söylemi politikası halihazırda kullanıcıların dini gruplar hakkındaki klişeleri kullanarak, örneğin bir dine inananların terörist olduğunu söyleyerek, korku tellallığı yapmasını yasaklıyor. Bunun dışında nefret yaratabilecek türden fotoğrafların kullanımı da yasak. Buna fotoğrafların üzerlerinde oynayarak insanlara hayvan özellikleri ekleyen türden fotoğraflar da dahil.

"Twitter'ın bu konuda ayağını bu kadar sürümesi son derece moral bozucu"

"Twitter'ın bu konuda ayağını bu kadar sürümesi son derece moral bozucu"

İngiltere merkezli Hope Not Hate (Nefret Değil Umut) adlı insan hakları örgütünün kampanya direktörü Matthew McGregor, bu adımın geç kalmış olduğunu söylüyor:

'Twitter, platformu nefret söylemiyle hedef almak veya insanları dini inançları nedeniyle istismar etmek isteyen kişilerden kaynaklanan bu sorunu uzun zamandır biliyordu. Twitter'ın bu konuda ayağını bu kadar sürümesi son derece moral bozucu. Öte yandan bu hamleleri geç de olsa olumlu. Şimdi insanlar bu politikanın nasıl uygulandığını görmek isteyecek.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hesaplar dondurulacak

Hesaplar dondurulacak

Twitter bu paylaşımları engellemek için kullanıcıların şikayetlerinin yanı sıra yapay zekayı kullanacaklarını, yazılımlarının zararlı olabilecek paylaşımları otomatik olarak moderatörlere yönlendireceğini açıkladı. Kuralları ihlal edenlerin hesapları dondurulacak. Fakat kural devreye girmeden önceki paylaşımlar nedeniyle hesaplar dondurulmayacak.

Siyasilere istisna uygulanıyordu

Siyasilere istisna uygulanıyordu

Twitter kısa süre önce de kuralları ihlal eden dünya liderleri ve siyasetçilerin paylaşımlarını bir uyarı ekranının arkasına saklayacağını açıklamıştı. Bu karardan önce şirket siyasetçilere istisna uyguluyordu.

Facebook'un otomatik tespit sistemi var

Facebook'un otomatik tespit sistemi var

Facebook'un sahip olduğu Instagram da kullanıcılarının zorbalık yapmasını zorlaştırmak için, başkalarını istismar edecek türden paylaşımlarda bulunduğunu otomatik olarak tespit ederse 'Bunu gerçekten paylaşmak istiyor musunuz?' diye soruyor.

Fakat bazı ifade özgürlüğü savunucuları büyük teknoloji şirketlerinin paylaşımlara dair kurallarını sıkılaştırmasından rahatsız. Buna karşı, daha az kurala sahip Gab ve Bitchute gibi sosyal medya platformlarını kullanmayı tavsiye ediyorlar.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
27
15
10
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gaydırı guppak

Bence olumlu zira eleştirmeyle hakareti ayırt edemeyen bir kafa yapısına sahibiz insan olarak çoğu zaman. Hayır hakaret edince noluyor!! Somut adım atamayac... Devamını Gör

mertens

Her boku islama bağlayan SAYGISIZ ateistler için iyi bir karar

mldudikof

Özentilikten ateist olanlar haricinde bilinçli ateistlerin ben hiç dinlere salladığını görmedim. Aksine insanın tarihinde yer tuttuğunu kabul ederler. Sadece... Devamını Gör

Wexzia

Güzel olmuş. Hangi din olursa olsun, insanların nezdinde kutsal sayılan böyle bir kavrama dil uzatan insan müsveddeleri hak ettiğini bulmuş olur. Hatta bunu ... Devamını Gör