Ne Yapsak Olmuyor: Sosyal Medyada Bir Türlü Anlam Veremediğimiz Paylaşım Türleri

555PAYLAŞIM

Sosyal medya, istediğimizi istediğimiz zaman paylaşmaya olanak veren bir platform. Dolayısıyla elbette kimsenin paylaşımını bunu niye paylaştın diyerek yargılayamayız. Ancak öyle paylaşımlar var ki, kesinlikle yargılamıyor, fakat ne anlama geldiğini çözemiyoruz. İşte o anlam verilemeyen bazı paylaşımlar.

1. Sürekli laf sokan paylaşımlar.

Genellikle bir resmin ya da fotoğrafın üzerine büyük harflerle yazılan bu sözler mutlaka 🙂😂🤣😎😉 emojilerinden birini içerir. Bu atarın sebebi asla anlaşılamaz.

2. Sevgililerin veya eşlerin bitmek bilmeyen yorum trafiği.

Elbette küçük yorumları, emojileri kast etmiyoruz. Bayağı sohbet eden, akşama market siparişi verenler var.

3. Yanındakine söyleyeceğini sosyal medya takipçilerine söylemek.

Elbette özel gün kutlaması gibi şeylerden ziyade, aldığı hediyeyi paylaşıp teşekkür etmek gibi şeylerden bahsediyoruz. Tabii annesini aramadığı halde sosyal medyadan Anneler Günü kutlayanlar olduğunu da biliyoruz, onlar başka bir konu.

4. Sürekli akışı işgal eden gol sevinci.

İnsanlar bir maçta gol olduğunu o anki sosyal medya akışlarından mı takip ediyor, yoksa maç heyecanı yüzünden mi sürekli atılıyor bilmiyoruz. Bilmediğimiz için de anlamıyoruz.

5. Tutulan takım anlaşılmadan yazılanlar.

"Kesin şampiyonuz", "İşte böyle oynanır" gibi paylaşımlar kişiye ve tuttuğu takımı bilen taraftar arkadaşlarına bazı anlamlar ifade ediyor olabilir ama dünyanın geri kalanı ne olduğunu anlamıyor.

6. Sürekli sağa sola verilen direktifler.

Erkek böyle giyinsin, kadın şunu giymesin, herkes şöyle davransın gibi keskin taleplerin kime ne faydası var bilemiyoruz. Beğeni, görüş ve direktif arasındaki fark büyük.

7. İma, gönderme içerikli paylaşımlar.

Muhtemelen gönderilen kişinin anlamayacağı, diğer herkesle birlikte "Bu ne ki?" diyeceği, ancak gönderilen kişi olmadığınız halde "Acaba bana mı dedi?" diye kendinizi sorgulatan bir tuhaf paylaşımlardır.

8. Emoji bıraktırma ısrarı içeren paylaşımlar.

"Bugün mor giyenler patlıcan emojisi bırakabilir mi?" türünde paylaşımların kime ne faydası var çözemedik. Aslında bu alışkanlık YouTube'tan geliyor, YouTube ödeme yaparken etkileşimi de (abone, yorum sayısı) baz aldığı için uyanık YouTuber'lar bu yöntemi bulmuştu.

9. Kendi üzerinden başkalarını aşağılayan paylaşımlar.

Herkesin bazı meziyetleri var. Kimisi güzel yemek yapar, kimisi yabancı dilleri kolay öğrenir, kimi enstrüman çalar. Bazılarımızın da fiziksel özellikleri dikkat çekicidir. Kiminin beli, kiminin teni, kiminin dudakları güzeldir. Bunların sürekli vurgulanması ve bu özelliklere sahip olmayanların küçümsenmesi çok zavallı görünüyor.

10. Rüya ve fal yorumlatmak için yapılan paylaşımlar.

Rüyasına, içtiği kahvenin telvesine yorum arayanları anlayamıyoruz.

11. Serumlu kol gibi hastalık fotoğrafları.

Başlarda ilgi çekme amaçlı olduğunu bilerek normal karşılıyorduk ama artık iyice suyu çıktı.

12. Hiç üşenmeyip saatlerce hazırlanan kurgular.

İş öyle bir boyut aldı ki, artık gerçek diyaloglar bile şüphe yaratır oldu. Ne gerek var ki bu prodüksiyonlara?

13. Ya da üşenip direkt atılan çeviri veya çalıntı paylaşımlar.

Popüler olmuş İngilizce bir tweet'i Türkçeye çevirmek ya da direkt bir başkasının paylaşımını kendi yaşamışçasına paylaşmak ne yazık ki moda oldu. Özellikle son dönemde sosyal medyaya yeni katılan gençler için yıllar öncesinin popüler paylaşımları ısıtılıp ısıtılıp veriliyor ve bu da haliyle sinir bozuyor.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
red-factor

#12 kurgu olmayanlar da var. Örneğin ben lisede öss için çırpınırken arkadaşlarım kavgaya gitmişti. Ben gitmemiştim. (Namus meselesiymiş. Adamlar okulun önünden geçerken yan yan bakmışlar.) İki ders sonra teneffüste geldi bunlar. Birinin bacağına sallama sokmuşlar. Diğerini zincirle dövmüşler. Birinin kafasını sarmışlar. Diğerinin pantolonu paramparça. Bir tanesi şişmandı. O kaçarken düşmüş. Düştüğü için bir güzel dövmüşler onu da. Bu da böyle bir anımdır.

murat-kumpas

#10 cenabet sanırım :D

hackersafe

1. Sürekli laf sokan paylaşımlar.-------------------------------------------- ----------------------atarını skeyim amk ergeni🤬

aerialz

onedio olmasa bu eleştirilen twitlerden zerre haberim olmayacak!

Gizli Kullanıcı

söylediklerinin hepsini kendileri de paylaşıyor resmen kendilerine bok attılar :)))

Görüş Bildir