Ne Sinemaya Hayrandı Ne de Alfonso Cuarón'u Tanıyordu: Netflix'teki "Roma" Filmi ile Ünü Dünyaya Yayılan Yalitza Aparicio!

305PAYLAŞIM

Bugün sizlere anaokulu öğretmenliğinden, aktrisliğe uzanan bir hikayeyi anlatacağız. Kameralardan kaçan biriyken,  belki de Oscar'a kadar uzanabilecek bir hikayesi olan Yalitza Aparicio'un "Roma" filminden sonra parlayan kariyeri, eminiz ki hepinizi heyecanlandıracak...

Aparicio, "Roma" filminde orta sınıf bir Meksika ailesinin hizmetçisi Cleo'nun hikayesine hayat vermişti. Gelin, ünü oynadığı filmi aşan oyuncuyu yakından tanıyalım...

1993 yılı doğumlu aktris, karakterle olan bağı sorulduğunda tıpkı "Cleo" gibi dadılık yapan annesini anlatıyor. Annesinin de kendisine ve kardeşlerine baktığını söylüyor.

Bir anaokulu öğretmeni olan Yalitza, aktrisliğe çok uzaktı. Hatta kameralardan kaçan biriydi!

Verdiği bir röportajda, çocukluğundan beri içine kapanık olduğunu, fotoğraf çektirmeyi veya topluluk içinde konuşmayı sevmediğini söylüyor. Fakir bir toplulukta büyüyen 25 yaşındaki aktris, her ne kadar öğretmenlik okulu mezunu olsa da, seçmeyi kazandığı sırada işsizdi ve kardeşine yardım ederek para kazanıyordu.

Alfonso Cuarón'un "Roma" filminde genç hizmetçiyi oynadıktan sonra ise, Aparicio'nun hayatı, kelimenin tam anlamıyla değişti.

Kameralardan bile kaçan oyuncu, eski günlerdeki çekingenliğini bir şekilde aşmayı başardı. Hatta Vogue dergisine kapak fotoğrafı çektirip, röportaj verdi.

Peki bu kadar çekimser biri, nasıl oldu da dünyaca ünlü bir yıldız olmayı başardı? Hikayesi gerçekten de çok ilginç...

Yalitza Aparicio, üç yıl önce bir sabah, kız kardeşini, köylerinde duyurusu yapılan bir oyuncu seçmesine götürmek için hazırlanmıştı ancak tıpkı köyün kalanı gibi o da bu duruma şüpheci yaklaşıyordu.

Oaxacan bölgesine bağlı Tlaxiaco isimli köye gelen bir grup, yabancı aktris arayışında olduklarını söylüyorlardı ama projenin ne olduğunu kimse bilmiyordu.

Ne filmin konusu ne de yönetmen hakkında bir bilgi vardı. Gizem bu denli fazla olunca dedikodular da başlamış haliyle. Köydeki birçok kişi seçmenin bir düzmece olduğunu, amacın kadın ticareti olduğunu düşünmüş.

Ancak tüm bu atmosfere rağmen, Aparicio, kız kardeşi Edith'i seçmelerin yapılacağı yere getirdi.

Ancak oraya vardıklarında, oyunculuğa her zaman meraklı olan kardeşi vazgeçti ve Yalitza'dan seçmelere girmesini istedi. 9 aylık hamile olan Edith seçmeye katılamasa da en azından içeride ne olduğunu bilmek istiyordu.

Yalitza seçmelere girdi ve kısa bir süre sonra da hayatını değiştiren cevap geldi: Başrol onundu!

Yönetmen Cuarón, Yalitza'yi gördüğü anda gerçek hayatta kendi dadısı olan "Libo"dan (Liboria Rodríguez) ilhamla kaleme aldığı bu senaryodaki karakterini onun oynaması gerektiğini söyledi.

Bir hayli şaşkın olan Yalitza ise, ne sinemaya hayrandı ne de Alfonso Cuarón'un kim olduğunu biliyordu.

Oyunculuğu da hiç aklından geçirmeyen Yalitza, bu başrolü hiç beklemiyordu. Ama o tüm fiziksel özellikleri ile ünlü yönetmen Cuarón'un tam da aradığı kişiydi.

Başımıza bir şey gelmeyecekse şunu mutlaka söylemeliyiz ki; gösterdiği oyunculuk performansıyla tecrübeli aktrislere bile taş çıkardı.

Ünü gün geçtikçe artan aktris, Meksika'da da büyük bir sansasyon yaratmış durumda.

Hatta, Güney Amerika ülkesi içinde, moda dergilerine kapak olarak başlattığı tartışma sürüyor.

Vogue'a verdiği röportajda da bu tartışmaya şöyle bakıyor: "Sadece bazılarının filmlerde oynayabileceği ve dergi kapaklarına çıkabileceği yönündeki düşünce kalıbının kırılması ve Meksika'daki diğer yüzlerin de tanınmaya başlaması beni çok mutlu ediyor, köklerimle gurur duymamı sağlıyor."

İngiliz The Guardian gazetesi ise filmi, "Yılın Filmi" olarak konumlandırdı.

Aparicio'nun filmdeki performansını "yılın en iyisi" seçen Time dergisi, ortaya koyduğu oyunculuğu şu cümlelerle özetliyor: "Tüm hayatınız boyunca oyunculuk çalışmış ve hala iyi olmadığını düşünen biri olabilirsiniz. Ya da böyle hiçbir zaman bu hayatı düşlememiş biri olur ve kimsenin kamera önüne daha önce hiç ayak basmadığınıza inanamayacağı usta bir performans ortaya koyarsınız."

Biz, Yalitza Aparicio'nun oyunculuk performansına, özellikle de hikayesine hayran kaldık doğrusu...

Sırf, onun oyunculuk hikayesi için bile izlenir bu film!

Uzun lafın kısası, izleyin, izlettirin diyoruz efenim! Vee izledikten sonra da sizi aşağıdaki film analizine bekliyoruz...

Şimdiden Bir Başyapıt Olmaya Aday! Çaresizliğin, Hüznün, Acının, Sevginin Hissediliş Diline Bir Yolculuk: "Roma" - onedio.com
Şimdiden Bir Başyapıt Olmaya Aday! Çaresizliğin, Hüznün, Acının, Sevginin Hissediliş Diline Bir Yolculuk: "Roma" - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kadriye-akay

Başınıza niye bi şey gelsin yahu? şu cümleleri sırf kullanmış olmak için kullanmıyo musunuz, çok itici oluyosunuz haberiniz olsun 😏

yori

filmin ismini bile simdi duysamda izlerim bi ara sansinda yetenekin bi paarcasi oldugunu dusunenlerdenim ben kadinda ilk filmde hem basrol olmus hem de bu kadar ilgi gormus

Görüş Bildir