Musul'da Facia: Dicle Nehri'nde Bot Battı, Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 85'e Yükseldi

 > 
41PAYLAŞIM

Irak'ın Musul kentinde Dicle nehri üzerinde bir feribot battı. Irak İçişleri Bakanlığ'ından yapılan açıklamada, içinde 170 kişinin bulunduğu botta, 85 kişin hayatını kaybettiği kaydedildi. Feribotun batma nedeni henüz açıklanmazken yerel kaynaklar, 50 kişilik kapasiteye sahip feribotta 170'ten fazla kişinin bulunduğunu iddia etti.

Kaza hakkında başlatılan soruşturmada 9 kişi gözaltına alındı, feribot ve park işletmecileri için yakalama kararı çıkartıldı. 

Feribotun batma anı günvenlik kameralarınca kaydedildi📹

AA'nın aktardığı habere göre, Dicle Nehri açıklarında bulunan El-Cezire Parkı'nda aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun bulunduğu 170 kişiyi taşıyan bir feribotun batması sonucu 85 kişi hayatını kaybetti.

19'u çocuk 55 kişi kurtarıldı

Arama kurtarma çalışmaları kapsamında 19'u çocuk 55 kişinin kurtarıldığı aktarılırken, feribotta kapasitesinden daha fazla kişi bulunduğu ifade edildi.

Irak Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise Musul'daki Adli Tıp Kurumu'na 30 kişinin getirildiğini duyurdu.

Bakanlık yetkilileri arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu

Arama kurtarma çalışmalarına helikopterle de destek verildi. Yerel kaynaklar ise feribotun kapasitesinin 50 kişilik olduğunu iddia etti. 

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ise kazaya ilişkin acil soruşturma açılması talimatı verdi.

9 kişi gözaltına alındı

Irak Yüksek Yargı Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Dicle Nehri'ndeki feribot kazasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, söz konusu feribotun işletmesinde görevli 9 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca feribot ve park işletmesi sahipleri hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı kaydedildi.

Öte yandan Başbakan Adil Abdulmehdi kazada hayatını kaybeden 85 kişinin anısına 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir