Musul'da Çember Giderek Daralıyor

 > -

17 Ekim'de başlatılan Musul operasyonu kapsamında Irak ordusuna bağlı güçler şehir merkezi yakınlarındaki Gökçeli bölgesine kadar ilerledi. Şehrin hakimiyetindeki stratejik noktalardan biri olarak görülen radyo-televizyon binası da IŞİD kontrolünden çıktı. Musul'un kenar mahallelerinden olan bölgede Irak güvenlik güçleri ile IŞİD arasında çatışmaların yaşandığı belirtiliyor.

Irak güvenlik kaynakları, Musul kentinin kenar mahallesi olan Gökçeli bölgesinde Irak güvenlik güçleri ile IŞİD arasında çatışmaların yaşandığını teyit etti. 

Tümgeneral Ahmed Azizi, "Irak ordusuna bağlı terörle mücadele timleri, Gökçeli mahallesini iki saatlik kuşatmanın ardından büyük oranda kontrolü aldı." dedi. 

Irak devlet televizyonu, bölgede bulunan Irak Medya Ağı binasının Irak ordusunun eline geçtiğini ve binaya Irak bayrağı çekildiğini duyurdu.

Bölgede IŞİD'nin yerleştirdiği bir mayının patlaması sonucu en az 20 Irak askeri öldü, onlarcası da yaralandı.

Güvenlik güçleri ile IŞİD arasında çatışmaların bazı bölgelerde yer yer devam ettiğini belirten Azizi, "Bölgede çıkan çatışmalarda şu ana kadar 34 militan öldürüldü. Hayatını kaybedenlerin çoğu keskin nişancıydı." diye konuştu.

Musul kent merkezinden 1 kilometre mesafede ve kentin doğu girişinde bulunan Gökçeli mahallesinin IŞİD’den tamamen kurtarılması halinde, Irak ordusu iki buçuk yıllık aradan sonra ilk kez kente girmiş olacak.

Erbil ile Bağdat arasında yapılan anlaşma gereği, söz konusu güvenlik güçlerine Peşmerge eşlik etmedi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, 17 Ekim tarihinde yaptığı açıklamada IŞİD’in 10 Haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu Musul'un geri alınması için operasyonun başladığını duyurmuştu.

Pazartesi günü Reuters haber ajansına bilgi veren bir Iraklı yetkili, Irak güvenlik güçlerinin Musul'un doğusundaki Karâma bölgesine girdiğini öne sürmüştü.

IŞİD'in propagandasını yapan Âmak haber ajansı ise aynı mahallede çekildiğini iddia ettiği bir video yayınlayarak bu iddiayı reddetmişti.

AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir